Wydarzenia
Sprawdź promocje Black Friday w Cyfrowe.pl
Konkurs World Press Photo co roku prezentuje fantastyczną galerię zdjęć reportażowych z całego świata i ukazuje przekrój najważniejszych wydarzeń, które niejednokrotnie umykają lokalnym komentatorom. Od ostatniego roku konkurs przeszedł szereg zmian. Najważniejszą jest nadanie większej rangi cyklom fotograficznym, które teraz rywalizują o nagrodę równoważną ze zdjęciem roku. Podobnie traktowane są od niedawna także multimedialne projekty interaktywne i reportaże wideo. Od edycji na rok 2020 World Press Photo Ogranisation przyznaje w sumie 4 główne wyróżnienia której wyczerpywać mają temat różnych aspektów i rodzajów fotoreportażu
Ostatnia, 63. edycja elitarnego konkursu przyciągnęła w sumie ponad 4 tys. Zawodowych fotografów ze 125 krajów świata, którzy zgłosili łącznie niespełna 74 tys. zdjęć. Wśród nominowanych do najważniejszych wyróżnień znalazły się: 3 cykle fotograficzne, 6 zdjęć pojedynczych, 3 projekty multimedialne oraz 3 filmy.
fot. Tomasz Kaczor, "Awakening", nominacja do World Press Photo of the Year
Miło nam poinformować, że po raz pierwszy od długiego czasu do zdjęcia roku nominowany jest fotograf z Polski, współpracujący z Gazetą Wyborczą Tomasz Kaczor. Zdjęcie zatytułowane „Awakening” przedstawia armeńską nastolatkę przebudzoną ze stanu katatonicznego, będącego skutkiem tzw. Syndromu Rezygnacji. Syndrom ten, objawiający się stanem przypominającym śpiączkę (brak reakcji na bodźce, utrata kontaktu z rzeczywistością) został zaobserwowany po raz pierwszy w latach 90. wśród dzieci z rodzin imigrantów ubiegających się o azyl.
Dziewczynka na zdjęciu została dotknięta wspomnianym syndromem w momencie, gdy jej rodzina ubiegała się o azyl w Szwecji. Jej stan poprawił się osiem miesięcy później, gdy rodzina został deportowana do Polski. Zdjęcie zostało wykonane w ośrodku dla uchodźców w Podkowie Leśnej.
O tytuł Zdjęcia Roku i nagrodę w wysokości 10 tys. Euro zdjęcie polaka rywalizuje ze zdjęciami Malugety Ayena, Farouka Batiche’a, Yasuyoshiego Chiby, Ivora Pricketta i Nikity Teryoshina. Nominowane zdjęcia pojedyczne wraz z opisami możecie zobaczyć w powyższej galerii.
W osobnej sekcji konkursu rywalizują trzy cykle fotograficzne autorstwa Nicolasa Sfouri'ego, Mulugety Ayena i Romaina Laurendeau. Reportaże dotykają dwóch głośnych wydarzeń ostatniego roku i jednego tematu lokalnego: antyrządowych protestów w Hong Kongu, katastrofy samolotu Boeing 737 Max oraz zapaści społecznej w Algierii.
Każdy z nich to mocny kandydat do nagrody głównej, każdy też prezentuje nieco inny nurt reportażu Nominowanym tematom możecie bliżej przyjrzeć się w powyższej galerii nominowanych cykli fotograficznych.
Oprócz kandydatów do głównych nagród w sekcji fotograficznej, jury konkursu wyłoniło także finalistów poszczególnych kategorii. W każdej z ośmiu kategorii o pierwsze miejsce w dwóch sekcjach (zdjęcia pojedyncze i reportaże) walczą po trzy projekty.
Jak zwykle otrzymujemy porcję świetnych zdjęć i fantastyczny przekrój przez wydarzenia ostatniego roku. Warto też nadmienić, że opisywane wyżej zdjęcie Polaka walczy także o pierwsze miejsce w pojedynczej kategorii Portrait, w które ma spore szansę na wygraną. Nominowane zdjęcia pojedyncze i wybrane fotografie z cyklów wraz z opisami możecie zobaczyć powyżej.
Wzorem ostatnich edycji, dziś dowiedzieliśmy się wyłącznie o fotografach nominowanych do głównych nagród i choć w niektórych kategoriach możemy wskazać faworytów, to poziom tegorocznej edycji wydaje się bardzo wyrównany, co każe nam z ekscytacją czekać na końcowe wyniki konkursu.Te poznamy podczas uroczystej gali finałowej konkursu World Press Photo, która odbędzie się 16 kwietnia 2020 roku w Amsterdamie. Zwycięskie zdjęcia orz fotografie, które zakwalifikowały się do finału jak co roku będziemy mogli też zobaczyć w publikacji książkowej podsumowującej ostatnią edycję wydarzenia.
Organizowany od 1955 roku konkurs World Press Photo przez lata urósł do rangi najważniejszego cyklicznego wydarzenia prezentującego najważniejsze zdjęcia prasowe i tematy, które zajmowały pierwsze strony wydawnictw na całym świecie. Od 2018 wprowadzono drugie, równoważne z nagrodą World Press Photo of the Year wyróżnienie, przyznawane cyklom fotograficznym. Oprócz tego, z wydarzenia wydzielona została sekcja Digital Storytelling Contest, która prezentuje najciekawsze projekty multimedialne i dokumenty wideo w ramach osobnego konkursu.
Więcej o aktualnej edycji konkursu dowiecie się pod adresem worldpressphoto.org.