Jean-Marc Caracci: „Jestem zafascynowany człowiekiem”

Jego głównym przedmiotem badań fotograficznych był od zawsze człowiek, a szczególnie człowiek w mieście. Jean-Marc Caracci ukuł nawet specjalne wyrażenie: „byt miejski”. W projekcie „Homo Urbanus Europeanus” tworzy zbiorowy portret Europejczyka.

Autor: Julia Kaczorowska

2 Grudzień 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Zdjęcia wykorzystane za zgodą autora

- Jestem po prostu zafascynowany człowiekiem. Od zawsze interesowały mnie ludzkie zachowania. Kiedy dostałem od brata swój pierwszy aparat, starego Zenita, pomyślałem, że fotografia będzie najlepszym sposobem na uchwycenie człowieka, tego, którego każdy ma w zasięgu wzorku, ale którego tak naprawdę nie dostrzega - wyjaśnia fotograf. - Moim zdaniem fotografia lub jakakolwiek inna sztuka nie ma sensu, jeśli nie pokazuje (w rozmaity sposób) przynajmniej jednego człowieka. Czego oczekujemy kiedy czytamy powieść, oglądamy film lub gdy patrzymy na jakąkolwiek sztukę? Chcemy zobaczyć siebie...widzianego oczami innych - dodaje.

Projekt „Homo Urbanus Europeanus” rozpoczął się trzynaście lat temu, w 2006 roku w Chicago. Na Caraccim bardzo duże wrażenie zrobiły wielkie budynki, duże ulice, a pośród tego malutcy ludzie, wyglądający jak mrówki.

"Postanowiłem, że fotografia stanie się moją pracą"

fot. Jean-Marc Caracci, Lizbona, 2019

- Wracając z USA, myślałem o zrobieniu tego rodzaju zdjęć w niektórych francuskich miastach. W tym czasie akurat straciłem pracę (wtedy fotografowałem jedynie hobbystycznie). Postanowiłem więc, że fotografia stanie się moją pracą i dlatego bardzo ważne było dla mnie znalezienie pomysłu, który umożliwiłby mi pokazywanie mojej sztuki we Francji i za granicą jak najszybciej - wspomina.

W tym czasie fotograf natrafił na artykuł o Unii Europejskiej i wzmiankę, że jej początku sięgają 1958 roku. Sam Caracci urodził się właśnie w ’58. Ten pozornie błahy zbieg okoliczności przykuł jego uwagę na tyle, że postanowił połączyć swoją pasję do podróżowania z fotografią i uchwycić przez obiektyw człowieka w Europie.

fot. Jean-Marc Caracci, Ateny, 2010

- Europa stała się ramą. Chciałem spojrzeć na wszystkie kraje europejskie poprzez fotografię, bez względu na to czy należą one już do Unii Europejskiej czy jeszcze nie. Zdjęcia wykonane w ramach tego projektu, niezależnie od tego czy powstały w Sofii, Warszawie czy Madrycie, charakteryzują się „europejskością”. Starałem się wykluczyć narodowe i kulturowe cechy szczególne z moich zdjęć. Dzięki temu, patrząc na zdjęcia z serii, nikt nie rozpoznaje żadnego kraju ani miasta (oprócz samych mieszkańców), ale wszyscy są w stanie rozpoznać Europę na każdym z nich - tłumaczy Caracci.

W ramach projektu Caracci odwiedził już 42 europejskie stolice

Na początku celem fotografa nie było obfotografowanie wszystkich stolic Europy, ale z czasem stało się to naturalne. Do tej pory sfotografował 42 stolice (w tym Tbilisi, Erywań i Kijów w 2019). Do kompletu brakuje mu tylko czterech miast: Berna, Vaduz, Tórshavn i Moskwy.

Zobacz wszystkie zdjęcia (13)

- Nie mogę się poddać tak blisko końca! Na razie jestem na etapie poszukiwania funduszy lub jakiejkolwiek pomocy logistycznej. W październiku miałem trzy wystawy, w listopadzie małą wystawę w Montpellier, moim rodzinnym mieście, a następnie dużą wystawę w Muzeum MAiO w Mediolanie we Włoszech. Promowanie mojej twórczości, w tym organizowanie wystaw, jest bardzo ważną częścią mojej pracy - przyznaje Caracci.

Więcej zdjęć z projektu „Homo Urbanus Europeanus” znajdziecie pod adresem homo.urbanus.free.fr.

Skopiuj link

Autor: Julia Kaczorowska

Studiowała fotografię prasową, reklamową i wydawniczą na Uniwersytecie Warszawskim. Szczególnie bliski jest jej reportaż i dokument, lubi wysłuchiwać ludzkich historii. Uzależniona od podróży i trekkingu w górach.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
SWPA 2025 - Polacy wśród finalistów konkursu studenckiego
SWPA 2025 - Polacy wśród finalistów konkursu studenckiego
Sony World Photography Awards ogłosiło nazwiska finalistów sekcji studenckiej i młodzieżowej. O główną nagrodę powalczą w tym roku Albert Słowiński z Akademii Sztuki w Szczecinie oraz...
10
 Wybrano najlepsze zdjęcia sportowe 2024 roku. Główną nagrodę World Sports Photography Awards zdobyło zdjęcie surfera
Wybrano najlepsze zdjęcia sportowe 2024 roku. Główną nagrodę World Sports Photography Awards...
Fotografia Jérôme'a Brouilleta, przedstawiająca brazylijskiego surfera Gabe’a Medinę, zdobyła główną nagrodę World Sports Photography Awards 2024. W konkursie wzięli udział najlepsi fotografowie...
13
Portrait of Britain Vol. 7 - uczmy się portretowania od Brytyjczyków
Portrait of Britain Vol. 7 - uczmy się portretowania od Brytyjczyków
Za nami kolejna edycja jednego z naszych ulubionych konkursów fotograficznych. Portrait of Britain od 7 lat nagradza zdjęcia dokumentujące społeczność Wielkiej Brytanii. Tegoroczna...
10
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)