Mobile
Oppo Find X8 Pro - topowe aparaty wspierane AI. Czy to przepis na najlepszy fotograficzny smartfon na rynku?
Kim jest osoba niewidoma? Według definicji to osoba, która posługuje się technikami bezwzrokowymi, wykorzystując pozostałe zmysły i specjalnymi pomocami o charakterze kompensacyjnym. Jednak do tego grona śmiało możemy zaliczyć także znacznie liczniejszą społeczność osób słabowidzących, czyli takich, u których zmysł wzroku działa, ale które “nie są w stanie wspomóc się pomocami optycznymi i technicznymi, zazwyczaj odróżniając jedynie dzień od nocy i zarysy dużych przedmiotów”. Według danych GUS w Polsce żyje około 2 mln osób niewidomych i słabowidzących.
Pomysł na realizację reportażu o osobach niewidomych narodził się w grupie Dokumentalni - nieformalnej społeczności fotografów z Rzeszowa. Z planów na wspólna wystawę ostatecznie nic nie wyszło, ale Magdalena Grela postanowiła pociągnąć temat w pojedynkę. W tym celu skontaktowała się podkarpackim oddziałem Polskiego Związku Niewidomych w rodzinnym Tarnobrzegu. Gdy wytypowane przez związek osoby odmówiły udziału w projekcie, szanse na jego realizację znacznie zmalały. W tym momencie pojawiła się jednak postać Pani Teresy, która stała się główną bohaterką dokumentu.
fot. Magdalena Grela, Teresa Biało z koleżanką i psem Nefi na dworcu PKP, Tarnobrzeg 2018
46-letnia Teresa Biało, na skutek dziecięcego porażenia mózgowego od urodzenia jest osobą niepełnosprawną. W dzieciństwie przeszła kilkanaście operacji nóg, co pozwoliło jej poruszać się w ograniczonym zakresie. Kilkanaście lat temu zaczęła jednak tracić także wzrok. Najpierw w jednym oku, a następnie w drugim, którym widzi już bardzo słabo. Przez kilka lat mieszkała zupełnie sama, teraz w codziennych zmaganiach pomaga jej pies przewodnik - Nefi.
- Służy mi nie tylko pomocą, ale jest też lekiem na wszystkie moje smutki. Mimo trudności dnia codziennego, z którymi muszę sobie jakoś radzić, jestem osobą pogodną. W miarę możliwości staram się rozwijać i być aktywna. - mówi o sobie Pani Teresa.
Z bohaterką zdjęć Magda Grela spędziła dwa dni, podczas których starała się uwiecznić na zdjęciach charakter zmagań osoby nie widomej z życiem codziennym - począwszy od źle zaparkowanych samochodów uniemożliwiających przejazd wózka, aż po zwykłe przejście przez jezdnię.
- Chciałabym w jakiś sposób pomóc Pani Teresie. Pomimo braku udogodnień jest osobą promieniującą entuzjazmem i nie zważa na wszelkie nieudolności otaczającego ją świata. Wiem, że Nefi - jej pies asystent - jest już "wiekowy" i wkrótce będzie potrzebowała funduszy na nowego. - mówi fotograf.
Bohaterkę zdjęć wspomóc można przekazując 1% podatku, lub darowiznę na rzecz fundacji Avalon, pod opieką której pozostaje. Więcej na ten temat dowiecie się pod adresem fundacjaavalon.pl.
Magdalena Grela - urodzona w 1984 r. w Tarnobrzegu. Projektant graficzny. Od 2000 r. do 2008 r. pracowała jako fotograf koncertowy. Interesuje się fotografią socjologiczną i reportażem. Najchętniej fotografuje ludzi na targach staroci, zarówno sprzedawców jak i potencjalnych klientów. Od 2015 r. związana zawodowo z Rzeszowem. Jej fotografie można było zobaczyć m.in. na wystawach Samozwańczego Kolektywu w pub, Galeria Stara Drukarnia w Rzeszowie (2016) i grupy fotograficznej Dokumentalni (2017) i (2018).