Digital Storytelling Contest 2017 - wyniki

„The Dig“, „A New Age of Walls“, „When the Spirit Moves“ i „Claressa“ to cztery multimedialne projekty, które zwyciężyły w nowym konkursie Digital Storytelling Contest.

Autor: Michał Chrzanowski

13 Luty 2017
Artykuł na: 6-9 minut

Jesienią świat fotografii obiegła informacja o nowym konkursie World Press Photo, który miałby nagradzać najbardziej pomysłowe i nietuzinkowe sposoby opowiadania historii reportażowych. Digital Storytelling Contest to najnowsze wydarzenie będące częścią World Press Photo, które naturalnie ewoluowało ze znanego Multimedia Contest. - Technologie cyfrowe i rozpowszechnienie Internetu przekształciły sposób w jaki tworzymy i odbieramy historie. Digital Storytelling Contest nagradza najlepsze produkcje, które korzystają z nowych form dziennikarstwa - czytamy na stronie konkursu.

Tak więc konkurs jest kierowany zarówno do twórcy filmowych, jak i reportażystów, którzy nastawieni są na przedstawienie niecodziennych historii w oryginalny sposób. Do Digital Storytelling Contest zostało nadesłanych dokładnie 352 produkcje: 221 krótkich form, 58 interaktywnych dokumentów i 73 długich form. Prace można było zgłaszać do czterech kategorii.

W sekcji Immersive Storytelling o nagrody walczyły wszystkie projekty (oprócz zwykłych form wideo), które opublikowane były w Internecie. Podobnie jak w poprzednich edycjach wcześniejszego Multimedia Contest, projekty te musiały łączyć w sobie fotografię lub film z grafiką, tekstem, animacją lub materiałem dźwiękowym. Pierwsze miejsce w tej kategorii otrzymał projekt The Dig.

- Wiesz co czujesz do polityki, religii i innych kwestii. Ale czy wiesz co czujesz do zmieniającego się krajobrazu ludzkich relacji? Trans-seksualności, czy partnerskiego rodzicielstwa? The Dig bada przyszłość relacji wykorzystujących interaktywne elementy audiowizualne, stawiając widza w centrum doświadczenia do odkrywania własnych uczuć w świecie, w którym relacje międzyludzkie szybko się zmieniają - czytamy w opisie projektu The Dig.

"The Dig", produkcja The Skin Deep + Murmur, dyrektor kreatywny Topaz Adizes

Druga z kategorii Innovative Storytelling skupiła się na formie, w jakiej zaprezentowany został dany projekt. Jurorzy brali pod uwagę prace, również w formie aplikacji mobilnych, które poprzez swoją konstrukcję, dostarczyły widzom zupełnie nowych wrażeń wizualnych. Najwięcej doznań zapewnił projekt A New Age of Walls autorstwa Zoeann Murphy.

- Pokolenia temu globalizacja skurczyła świat. Narody połączone handlem i technologiami zaczęły usuwać swoje stare granice. Ale teraz bariery znowu rosną - napędzane falami migracji, konfliktami zbrojnymi i zwiększonym zagrożeniem terroryzmu. Aby zbadać to zjawisko Washington Post zrealizował Raising Barriers - trzyczęściowy multimedialny projekt, który zabiera widza do ośmiu krajów na trzech kontynentach, gdzie zbadano podziały między krajami i narodami - czytamy w opinie zwycięskiego projektu.

"A New Age of Walls" Zoeann Murphy / The Washington Post

Organizatorzy Digital Storytelling Contest przewidzieli także dwie kategorie dla materiałów stricte filmowych. W sekcji Long Form jurorzy oceniali 30-minutowe, tematyczne narracje lub serie narracji. Ich zdaniem najlepszym nadesłanym materiałem okazał się projekt When the Spirit Moves w reżyserii Justina Maxona.

- Chester (Pensylwania) to małe miasto w Stanach Zjednoczonych. Jego południowa część ma bogatą historię i silne Afroamerykańskie dziedzictwo, które 1600 roku. Miasto doświadczyło upadku przemysłu i późniejszego krachu gospodarczego, które do dotykają mieszkańców Chester. Efektu domina wśród wszechobecnych problemów społeczno-gospodarczych i długa historia korupcji rządu wpłynęły na nierówności strukturalne, które są plagą amerykańskiego społeczeństwa. Chester ma jeden z najwyższych wskaźników zabójstw - 18-krotność średniej krajowej - i stało się miejscem, gdzie można uciec z morderstwem bez ponoszenia żadnych konsekwencji. When the Spirit Moves bada zależność między brakiem edukacji nieletnich a stale rosnącym poziomem przestępczości - czytamy w opisie projektu.

klatka z filmu "When the Spirit Moves" w reżyserii Justina Maxona

W kategoria Short Form, która została przewidziana dla projektów nieprzekraczających 10 minut, zwyciężył projekt Claressa w reżyserii Zackary'ego Canepari.

- W 2012 roku, 17-letnia Claressa "T-Rex" Shields z Flint w stanie Michigan, USA, jako pierwsza kobieta w historii wygrała złoty medal olimpijski w boksie. Ten krótki film opowiada historię Claressy, która wciąż mieszka we Flint. Pomimo historycznego sukcesu w Londynie nie znalazła żadnego sponsora, który pomógłby jej w dalszej karierze. Teraz stoi przed trudnym wyborem - pozostać z rodziną, czy podążać za marzeniem - czytamy w opisie filmu Claressa.

projekt "Claressa" w reżyserii Zackary'ego Canepari

Więcej o Digital Storytelling Contest, jak również prace pozostałych finalistów wzbogacone o szczegółowe opisy znajdziecie na stronie www.worldpressphoto.org. Globalnym sponsorem konkursu jest firma Canon.

zdjęcie główne: The Forger, produkcja Samantha Stark

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
„Dzieci z Pahiatua” - Polacy w Nowej Zelandii na zdjęciach z prywatnych archiwów
„Dzieci z Pahiatua” - Polacy w Nowej Zelandii na zdjęciach z prywatnych archiwów
Grób dziadka jest w Polsce, tatę zabito w Katyniu, mama zmarła w Iranie, siostra w Stanach, a mnie pochowają w Nowej Zelandii” – te słowa Andrzeja Rybińskiego widniały na szybie jednego ze...
20
Czym żyje dziś fotografia artystyczna? Poznajcie finalistów Fotofestiwal Open Call 2025
Czym żyje dziś fotografia artystyczna? Poznajcie finalistów Fotofestiwal Open Call 2025
Poznaliśmy nazwiska fotografów, których projekty zobaczymy w sekcji otwartej nadchodzącego Fotofestiwalu. Oto mały przedsmak tego, co będzie można ujrzeć na czerwcowych wystawach w...
12
100 najważniejszych zdjęć roku 2024 według Time. Długo ich nie zapomnicie
100 najważniejszych zdjęć roku 2024 według Time. Długo ich nie zapomnicie
Jak co roku, magazyn Time wybrał selekcję 100 najważniejszych zdjęć prasowych, podsumowujących wydarzenia ostatnich 12 miesięcy. Zobaczcie najlepsze zdjęcia reportażowe roku 2024.
30
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj