Aparaty
Czy DJI zaprezentuje aparat bezlusterkowy? Pierwsze plotki na temat potencjalnej premiery
Jesienią świat fotografii obiegła informacja o nowym konkursie World Press Photo, który miałby nagradzać najbardziej pomysłowe i nietuzinkowe sposoby opowiadania historii reportażowych. Digital Storytelling Contest to najnowsze wydarzenie będące częścią World Press Photo, które naturalnie ewoluowało ze znanego Multimedia Contest. - Technologie cyfrowe i rozpowszechnienie Internetu przekształciły sposób w jaki tworzymy i odbieramy historie. Digital Storytelling Contest nagradza najlepsze produkcje, które korzystają z nowych form dziennikarstwa - czytamy na stronie konkursu.
Tak więc konkurs jest kierowany zarówno do twórcy filmowych, jak i reportażystów, którzy nastawieni są na przedstawienie niecodziennych historii w oryginalny sposób. Do Digital Storytelling Contest zostało nadesłanych dokładnie 352 produkcje: 221 krótkich form, 58 interaktywnych dokumentów i 73 długich form. Prace można było zgłaszać do czterech kategorii.
W sekcji Immersive Storytelling o nagrody walczyły wszystkie projekty (oprócz zwykłych form wideo), które opublikowane były w Internecie. Podobnie jak w poprzednich edycjach wcześniejszego Multimedia Contest, projekty te musiały łączyć w sobie fotografię lub film z grafiką, tekstem, animacją lub materiałem dźwiękowym. Pierwsze miejsce w tej kategorii otrzymał projekt The Dig.
- Wiesz co czujesz do polityki, religii i innych kwestii. Ale czy wiesz co czujesz do zmieniającego się krajobrazu ludzkich relacji? Trans-seksualności, czy partnerskiego rodzicielstwa? The Dig bada przyszłość relacji wykorzystujących interaktywne elementy audiowizualne, stawiając widza w centrum doświadczenia do odkrywania własnych uczuć w świecie, w którym relacje międzyludzkie szybko się zmieniają - czytamy w opisie projektu The Dig.
"The Dig", produkcja The Skin Deep + Murmur, dyrektor kreatywny Topaz Adizes
Druga z kategorii Innovative Storytelling skupiła się na formie, w jakiej zaprezentowany został dany projekt. Jurorzy brali pod uwagę prace, również w formie aplikacji mobilnych, które poprzez swoją konstrukcję, dostarczyły widzom zupełnie nowych wrażeń wizualnych. Najwięcej doznań zapewnił projekt A New Age of Walls autorstwa Zoeann Murphy.
- Pokolenia temu globalizacja skurczyła świat. Narody połączone handlem i technologiami zaczęły usuwać swoje stare granice. Ale teraz bariery znowu rosną - napędzane falami migracji, konfliktami zbrojnymi i zwiększonym zagrożeniem terroryzmu. Aby zbadać to zjawisko Washington Post zrealizował Raising Barriers - trzyczęściowy multimedialny projekt, który zabiera widza do ośmiu krajów na trzech kontynentach, gdzie zbadano podziały między krajami i narodami - czytamy w opinie zwycięskiego projektu.
"A New Age of Walls" Zoeann Murphy / The Washington Post
Organizatorzy Digital Storytelling Contest przewidzieli także dwie kategorie dla materiałów stricte filmowych. W sekcji Long Form jurorzy oceniali 30-minutowe, tematyczne narracje lub serie narracji. Ich zdaniem najlepszym nadesłanym materiałem okazał się projekt When the Spirit Moves w reżyserii Justina Maxona.
- Chester (Pensylwania) to małe miasto w Stanach Zjednoczonych. Jego południowa część ma bogatą historię i silne Afroamerykańskie dziedzictwo, które 1600 roku. Miasto doświadczyło upadku przemysłu i późniejszego krachu gospodarczego, które do dotykają mieszkańców Chester. Efektu domina wśród wszechobecnych problemów społeczno-gospodarczych i długa historia korupcji rządu wpłynęły na nierówności strukturalne, które są plagą amerykańskiego społeczeństwa. Chester ma jeden z najwyższych wskaźników zabójstw - 18-krotność średniej krajowej - i stało się miejscem, gdzie można uciec z morderstwem bez ponoszenia żadnych konsekwencji. When the Spirit Moves bada zależność między brakiem edukacji nieletnich a stale rosnącym poziomem przestępczości - czytamy w opisie projektu.
klatka z filmu "When the Spirit Moves" w reżyserii Justina Maxona
W kategoria Short Form, która została przewidziana dla projektów nieprzekraczających 10 minut, zwyciężył projekt Claressa w reżyserii Zackary'ego Canepari.
- W 2012 roku, 17-letnia Claressa "T-Rex" Shields z Flint w stanie Michigan, USA, jako pierwsza kobieta w historii wygrała złoty medal olimpijski w boksie. Ten krótki film opowiada historię Claressy, która wciąż mieszka we Flint. Pomimo historycznego sukcesu w Londynie nie znalazła żadnego sponsora, który pomógłby jej w dalszej karierze. Teraz stoi przed trudnym wyborem - pozostać z rodziną, czy podążać za marzeniem - czytamy w opisie filmu Claressa.
projekt "Claressa" w reżyserii Zackary'ego Canepari
Więcej o Digital Storytelling Contest, jak również prace pozostałych finalistów wzbogacone o szczegółowe opisy znajdziecie na stronie www.worldpressphoto.org. Globalnym sponsorem konkursu jest firma Canon.
zdjęcie główne: The Forger, produkcja Samantha Stark