Leica Oskar Barnack Award 2014 - wyniki

Poznaliśmy laureata konkursu Leica Oskar Barnack Award 2014. Martin Kollar został nagrodzony tą prestiżową nagrodą za projekt “Field Trip” wykonany w Izraelu. Nagrodę Newcomer Award 2014 otrzymał Alejandro Cegarra z Wenezueli. Jego portfolio “The Other Side of the Tower of David” opowiada o mieszkańcach opuszczonego wieżowca w Caracas.

Autor: Marcin Grabowiecki

28 Maj 2014
Artykuł na: 6-9 minut
Zobacz wszystkie zdjęcia (4)

Zwycięzca konkursu Leica Oskar Barnack Award 2014 został urodzony w byłej Czechosłowacji Martin Kollar. Fotograf został nagrodzony tą prestiżową nagrodą za projekt fotograficzny “Field Trip” wykonany w Izraelu. Jego celem było przedstawienie różnorodności tego miejsca na ziemi oraz zilustrowanie wielowymiarowej sytuacji regionu. Dla Kollara czas spędzony w Izraelu przywołuje wspomnienia z komunistycznej Czechosłowacji. Przeszukiwania obywateli, aresztowania są częścią codzienności obywateli Izreala. Ludzie żyją w ciągłym strachu przed inwigilacją. Kollarowi udało mu się uchwycić zarówno sceny z codziennego życia, jak i absurdalne czy humorystyczne sytuacje. Jego portfolio jest zróżnicowane pod względem wizualnym, zawiera różne tematy – od dokumentacji obecności wojsk na Zachodnim Brzegu aż po krajobrazy, dziką naturę oraz portrety ludności. Uchwycone sceny są zarówno banalne, absurdalne i komiczne, a czasami tragiczne. Kollar dokumentuje rzeczy dziwne i niełatwe, które stały się normalnością, tym samym przedstawia traumę panującą wśród żyjących tam osób. Pozornie zdjęcia te mogą być pokazywane samodzielnie, ale jest wśród nich wiążący element: wszechobecne napięcie. Wydaje się, że wojsko występuje w każdej sferze życia. Ciężko stwierdzić, gdzie kończą się strefy militarne, a gdzie zaczyna zwykłe cywilne życie. O książce pod tym samym tytułem, która ukazała się nakładem wydawnictwa Mack pisaliśmy niedawno.

Martin Kollar urodził się w 1971 roku w Żylinie (Słowacja). Studiował na Wyższej Szkole Sztuk Scenicznych w Bratysławie. Po studiach rozpoczął pracę jako fotograf i operator kamery. Jego projekty fotograficzne były pokazywane na całym świecie, m. in. w Maison Européenne de la Photographie w Paryżu, Muzeum Sztuki Współczesnej w Szanghaju oraz podczas Miesiąca Fotografii w Krakowie. Był również wielokrotnie nagradzany, zdobył m.in. Fuji Film Euro Press Photo Award oraz honorowe wyróżnienie w Leica Oskar Barnack Award 2004.

Zobacz wszystkie zdjęcia (5)

Nagrodę Newcomer Award 2014 otrzymał Alejandro Cegarra z Wenezueli. Jego „The Other Side of the Tower of David” opowiada o 2500 nielegalnych lokatorach rozpadającego się wieżowca w Caracas w Wenezueli. Budynek Centro Financiero Confinanzas został zbudowany z przeznaczeniem komercyjnym: jako siedziba główna jednego z ważniejszych w kraju banków, kompleks biur oraz hotel. W tej chwili opuszczona budowla jest znana jako Torre de David (Wieża Dawida) i mieszka tam około 2000-2500 nielegalnych lokatorów. Budowę wieżowca rozpoczął inwestor David Brillembourg w 1990 roku. Od jego imienia powstał przydomek Wieża Dawida. Nieukończony drapacz chmur ma 45 pięter i 192 metry wysokości. Prace zostały wstrzymane w 1994 roku z powodu kryzysu ekonomicznego oraz śmierci Davida Brillembourga. Pierwsi nielegalni mieszkańcy ze slumsów wprowadzili się do budynku w październiku 2007 roku. Stopniowa migracja sprawiła, że coraz więcej osób zasiedlało się w pustych kondygnacjach i korzystając z prowizorycznych materiałów zamieniali puste przestrzenie w swoje apartamenty. Osoby postronne rzadko mają szansę zobaczyć, co obecnie dzieje się wewnątrz murów budynku, który ma reputację wylęgarni przestępców. Fotograf był zaskoczony, jak otwarcie przyjęli go Ci ludzie i pozwolili mu na wgląd w ich prywatne życie. Alejandro Cegarra przedstawia inną perspektywę mieszkańców spragnionych normalności i akceptacji ze strony społeczeństwa. Czarno-białe fotografie ukazują ich potrzebę przynależności i posiadania bezpiecznego miejsca do życia. Pragnienie, którego do tej pory Wenezuela nie mogła spełnić.

Dla mieszkańców wieża jest nie tylko schronieniem i domem, ale także symbolem ich rewolucji przeciwko korupcji i pomnikiem sprzeciwu dla miejscowego establishmentu. Budynek Centro Financiero Confinanzas miał być symbolem gospodarczej metropolii o światowym znaczeniu i punktem orientacyjnym miasta. Teraz wskazuje tylko na zaniedbania poczynione przez państwo.

Alejandro Cegarra (urodzony w 1989 roku) po studiach z fotografii i marketingu pracował w sektorze reklamowym. Następnie rozpoczął pracę jako fotoreporter dla Ultimas Noticias – największej codziennej gazety w Wenezueli. Obecnie pracuje dla “Associated Press” w Caracas.

W 2014 roku Leica Camera AG świętuje 100-lecie fotografii Leiki. Z tego powodu wartość nagród pieniężnych w konkursie Oskar Barnack Award została podwojona. Martin Kollar, zwycięzca głównej nagrody Leica Oscar Barnack Award, otrzyma 10 000 euro oraz aparat M i obiektyw (o wartości 10 000 euro). Alejandro Cegarra, jako zwycięzca kategorii Newcomer otrzyma 5 000 euro oraz aparat Leica M z obiektywem. Rozdanie nagród nastąpi 9 lipca 2014 podczas festiwalu fotograficznego Rencontres d’Arles w Arles (południowa Francja).

Tymczasem Leica Gallery Warszawa zaprezentuje prace laureatów nagrody z poprzedniego roku. Evgenia Arbugaeva z projektem "Tiksi" oraz Ciril Jazbec z "Waiting to move" pokażą swoje prace na nadchodzącym Fotofestiwalu w Łodzi (5-15 czerwca 2014) oraz w galerii na Mysiej 3 (23 czerwca - 8 sierpnia)

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
International Landscape Photographer of the Year 2024 rozstrzygnięty. Oto najlepsze zdjęcia krajobrazowe!
International Landscape Photographer of the Year 2024 rozstrzygnięty. Oto najlepsze zdjęcia...
Już po raz 11 przyznano nagrody w jednym z najważniejszych konkursów fotografii krajobrazowej. Zwycięzcą International Landscape Photographer of the Year 2024 został Andrew Mielzynski. Jury nie...
15
Urban Photo Awards 2024 rozstrzygnięty. Polak wśród zwycięzców!
Urban Photo Awards 2024 rozstrzygnięty. Polak wśród zwycięzców!
Rozstrzygnięto konkurs fotografii miejskiej Urban Photo Awards 2024. Wśród nagrodzonych z całego świata Krzysztof Bednarski zwycięża serią zdjęć z Meksyku.
14
Nikon's Small World 2024 - małe jest piękne. Polacy wśród zwycięzców
Nikon's Small World 2024 - małe jest piękne. Polacy wśród zwycięzców
Za nami 50. edycja konkursu fotograficznego nagradzającego najlepsze zdjęcia wykonane… pod mikroskopem. Finałowa galeria to jak zwykle zachwycający przekrój abstrakcyjnych kadrów,...
12
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)