Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Wystawę Leica Oskar Barnack Award tworzą dwa głośne projekty, które zwyciężyły w prestiżowym konkursie fotograficznym Leica Oskar Barnack Award. Evgenia Arbugaeva opowiada o świecie swojego dzieciństwa na Syberii, a Ciril Jazbec przedstawia "pierwszych klimatycznych uchodźców".
Pewnego razu na Syberii, nad brzegiem Oceanu Arktycznego, w ciepłym łóżku, w małym miasteczku, dziewczynka obudziła się ze snu. Był już poranek, ale słońce miało nie pokazać się jeszcze przez wiele miesięcy. Dziewczynka zaczęła marzyć o czasach, kiedy noc polarna dobiegnie końca, gdy pierwszy raz słońce oświeci zaśnieżone góry, by wyglądały jak jagodowe lody. I nadejdzie lato, a tundra przekształci się w planetę Mars ze złotym kolorem rozciągającym się na zawsze i w każdym kierunku. Każda pora roku ma swoje własne kolory. Przechowywała je wszystkie w swoim sercu, i szła dalej pod zorzą polarną w tym małym miasteczku, daleko na północ.
Miasteczko nazywało się Tiksi. Dziewczynka to Evgenia Arbugaeva, która po latach edukacji i pracy za granicą wróciła do rodzinnego miasteczka na Syberii. Przez świat wioski poprowadziła ją na nowo młoda dziewczynka, którą fotografka spotkała podczas swojego pobytu w Tiksi. Autorka zwycięskiego projektu pracuje jako freelancer w Rosji i Nowym Jorku. Jej prace były prezentowane na wielu wystawach oraz publikowane w magazynach, takich jak Elite Traveller czy Zoom.
W kategorii Newcomer konkurs wygrał Ciril Jazbec. Projekt "Waiting to move" przedstawia życie mieszkańców małej wyspy (400 metrów szerokości i 5 km długości) na północno-zachodnim wybrzeżu Alaski. Wyspa jest stale zagrożona erozją, burzami i wodami rozmarzającej wiecznej zmarzliny, która leży pod cienką warstwą gleby. Ten niewielki skrawek lądu zamieszkują Shishmaref - społeczność Eskimosów, która kilka lat temu stała się centralnym punktem światowego zainteresowania mediów. Publikowano zdjęcia ich domów tonących w morzu. Wyspa stała się symbolem i przykładem dramatycznych skutków zmian klimatycznych. Al Gore nazwał ludzi z Shishmaref pierwszymi uchodźcami klimatycznymi i pytał jak ta wspólnota licząca 650 osób ma przetrwać kolejne lata?
Ciril Jazbec jako jeden z nielicznych pokonał nieufność mieszkańców, którzy mieli negatywne doświadczenia związane z dziennikarzami i nie wpuszczali obcych do domów. W projekcie pokazuje ich codzienność, problemy związane ze specyficzną sytuacją życiową, a także głęboką przepaść między starymi myśliwymi i rybakami, żyjącymi zgodnie z wielowiekową tradycją, a młodymi, którzy grają w gry wideo, marząc o opuszczeniu wyspy.
Leica Oskar Barnack Awards 2013:
Evgenia Arbugaeva, Tiksi / Ciril Jazbec, Waiting to Move
Wernisaż: 5 czerwca 2014, godz. 20:00
Termin: 6-15 czerwca 2014
Galeria Fabryki Sztuki
ul. Tymienieckiego 3
Łódź??