Mobile
Oppo Find X8 Pro - topowe aparaty wspierane AI. Czy to przepis na najlepszy fotograficzny smartfon na rynku?
Dwunastoosobowe jury obradowało od 27 stycznia do 8 lutego bieżącego roku. Tym razem nie pobito rekordu liczby nadesłanych zdjęć - oceniano 78 083 prac zgłoszonych przez 4460 fotografów ze 124 krajów. Rok temu liczby wyglądały następująco - 83 044 zdjęć, 4448 fotografów ze 122 krajów. Zwycięzca Spencer Platt otrzyma 10 tys. euro i profesjonalną lustrzankę cyfrową marki Canon.
Michele McNally, przewodnicząca jury tegorocznego World Press Photo powiedziała, że zdjęcie nagrodzone grand prix zauroczyło ją oddaniem zawiłości życia codziennego toczącego się w chaosie konfliktu zbrojnego. Praca Platta wykracza poza powierzchowne i najbardziej oczywiste spojrzenie na przedstawianą sytuację. Trudno się z McNally nie zgodzić - po raz pierwszy od wielu lat Grand Prix przyznano fotografii nie będącej kolejną wersją piety.
Amerykańskiemu fotografowi udało się stworzyć wielowarstwowy obraz ukazujący pełną sprzeczności egzystencję w miejscu, w którym nie spodziewamy się zobaczyć ludzi wiodących "normalne" życie. Kontrast między pierwszym a drugim planem skłania do zadumy nad zdolnością adaptacyjną człowieka, potrafiącego przyzwyczaić się do każdych niemal warunków. Granice tolerancji są, wydaje się mówić Platt, wyznaczane na nowo każdego dnia.
Tradycyjnie wśród nagrodzonych prac znajdziemy mnóstwo obrazów konfliktów zbrojnych, katastrof naturalnych, zamachów i innych tragedii. Tym razem jednak nie jest to tak znacząca dominacja jak w latach poprzednich. Wygląda na to, że albo fotografowie starają się spojrzeć na świat nieco inaczej, albo jurorzy postanowili wyróżnić więcej zdjęć niosących przesłanie nadziei lub po prostu pięknych wizualnie. Nie sposób nie wspomnieć o znakomitej fotografii Odeda Balilty'ego z Izraela przedstawiającej kobietę mocującą się z izraelskim żołnierzem na Zachodnim Brzegu Jordanu (1. nagroda dla pojedynczego zdjęcia w kategorii "Ludzie w wiadomościach"). Równie pozytywny wydźwięk, choć tym razem nie ukazujący siły jednostki stającej do nierównej walki, ale ludzkie współczucie i chęć pomocy potrzebującym, można zaobserwować w zestawie Arturo Rodrigueza z Hiszpanii, laureata 2. nagrody za reportaż w kategorii "Ludzie w wiadomościach".
Znakomite wrażenie robią fotografie sportowe, które coraz częściej wykraczają poza efektowne, bajecznie kolorowe ujęcia spektakularnych wydarzeń rozgrywających się na międzynarodowych arenach. Wiele nagrodzonych prac opowiada o sportowej rywalizacji z perspektywy kibica. Fotografowie zwracają też większą uwagę na wizualną stronę zdjęć, nie tylko biorąc, co im dane, ale kreując nastrój za pomocą środków do niedawna rzadko spotykanych w tej kategorii. Brawo. Wystarczy spojrzeć na robiące duże wrażenie prace Francusa Denisa Darzacqa fotografującego "ulicznych tancerzy" Paryża, czyli młodych ludzi uprawiających zdobywający coraz większą popularność parkour (1. nagroda za reportaż w kategorii "Sztuka i rozrywka").
Niestety nie obyło się bez prac drastycznych, ale trudno się oburzać na obecność takich zdjęć, skoro właśnie tak wygląda nasz świat. Może więc są potrzebne fotografie takie jak ta nagrodzona 3. miejscem w kategorii "Wydarzenia" autorstwa Mohammeda Ballas. Przedstawia ona publiczną egzekucję podejrzanego o kolaborację na Zachodnim Brzegu Jordanu (obejrzyj zdjęcie na stronie WPP). Ale cóż - z faktami się nie dyskutuje. Niemniej jednak w tym roku proporcje zostały odwrócone i bardziej zauważa się prace takie jak 3. miejsce dla zdjęcia pojedynczego w kategorii "Sztuka i rozrywka" dla Chińczyka Paula Zhanga, który fotografował tańczących niewidomych (obejrzyj zdjęcie na stronie WPP). Na szczęście.
Tegoroczna edycja WPP jest rzeczywiście wyjątkowa. Nie tylko ze względu na jubileuszowy charakter. Przede wszystkim oglądamy naprawdę inne zdjęcia niż zazwyczaj - może to kwestia składu jury, może nadesłanych prac, a może jest jeszcze inny czynnik, o którym nie wiemy. Tak czy inaczej, możemy się tylko cieszyć, ponieważ wygląda na to, że World Press Photo wraca na odpowiedni tor.
Wystawa prezentująca nagrodzone zdjęcia zawita też do naszego kraju. Będzie ją można oglądać w Poznaniu (Centrum Kultury Zamek, 27 kwietnia - 20 maja 2007), Warszawie (PKiN, 2 czerwca - 30 czerwca 2007), Katowicach (Górnośląskie Centrum Kultury, 26 października - 18 listopada 2007) i Opolu (Galeria Sztuki Współczesnej, 23 listopada - 16 grudnia 2007).
Poniżej zamieszczamy listę laureatów World Press Photo 2007
Zdjęcie Roku 2006
Wydarzenia (zdjęcie pojedyncze)
Wyróżnienie:
Wydarzenia (reportaż)
Wyróżnienie
Wydarzenia ogólne (zdjęcie pojedyncze)
Wydarzenia ogólne (reportaż)
Ludzie w wiadomościach (zdjęcie pojedyncze)
Ludzie w wiadomościach (reportaż)
Sport w akcji (zdjęcie pojedyncze)
Sport w akcji (reportaż)
Prezentacje sportu (zdjęcie pojedyncze)
Prezentacje sportu (reportaż)
Problemy współczesności (zdjęcie pojedyncze)
Problemy współczesności (reportaż)
Życie codzienne (zdjęcie pojedyncze)
Życie codzienne (reportaż)
Portret (zdjęcie pojedyncze)
Portret (reportaż)
Sztuka i rozrywka (zdjęcie pojedyncze)
Sztuka i rozrywka (reportaż)
Natura (zdjęcie pojedyncze)
Natura (reportaż)