Mobile
Oppo Find X8 Pro - topowe aparaty wspierane AI. Czy to przepis na najlepszy fotograficzny smartfon na rynku?
Dzisiaj o 11:00 jury międzynarodowego konkursu World Press Photo ogłosiło wyniki tegorocznej, 46. edycji konkursu. Podczas 11 dni obrad oceniono kandydatury 53 597 zdjęć nadesłanych przez 3,913 profesjonalnych fotografów ze 118 krajów. Najwięcej w historii tego najbardziej prestiżowego konkursu fotografii prasowej. Jak podkreślają organizatorzy z roku na rok coraz więcej zdjęć nadsyłanych jest w formacie cyfrowym.
W tej edycji Fotografią Roku 2002 zostało zdjęcie armeńskiego fotografa Erica Grigoriana pracującego w Los Angeles dla agencji Polaris Images.
Poruszająca fotografia przedstawia chłopca ściskającego spodnie zmarłego ojca - ofiary trzęsienia ziemi w Iranie. Chłopiec w otoczeniu żołnierzy i mieszkańców przykucnął na świeżym grobie swojego ojca. Zdjęcie zostało wykonane 23 czerwca 2002 po 6-stopniowym trzęsieniu ziemi w prowincji Quazin w północno-zachodnim Iranie. W kataklizmie zginęło ponad 500 osób z 12 wiosek.
Wśród nagrodzonych prac nie zbrakło fotografii symbolizujących minione lub przyszłe konflikty: portretów Collina Powella i Yassera Arafata, reportaży z Palestyny, Afganistanu, Chińskiej Republiki Ludowej i Korei Północnej. Wyróżnione zdjęcia pokazują także tragedie 2002 roku: atak czeczeńskich terrorystów na teatr na Dubrowce i trzęsienie ziemi w Iranie. Ponadto fotografie przypomniały o najważniejszych problemach współczesnej cywilizacji, takich jak AIDS, prostytucja i obozy uchodźców.
We wszystkich kategoriach nagrodzonych zostało 55 fotografów z 12 krajów: Armenii, Australii, Belgii, Kanady, Kolumbii, Czech, Danii, Finlandii. Francji, Niemiec, Węgier, Włoch, Japonii, Peru, Polski, Rosji, RPA, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i USA.
Oto lista zwycięzców w poszczególnych kategoriach:
;Sport reportaż: Balazs Gardi;Sztuka: Dan Winters;Sztuka reportaż: Peter Bialobrzeski;Życie codzienne: Christophe Gin;Życie codzienne reportaż: Casper Dalhoff;Nauka i technika: Matias Costa;Nauka i technika reportaż: Peter Essick;Przyroda i środowisko: Antonin Kratochvil;Przyroda i środowisko reportaż: Nick Nichols.]
Należy też wspomnieć o trzeciej nagrodzie Witolda Krassowskiego w kategorii Nauka i technika. Reportaż. Zdjęcia nie znalazły się w pakiecie prasowym, ale można je obejrzeć na stronach organizatora. Gratulujemy.
Pełną listę zwycięzców można obejrzeć na stronach www.worldpressphoto.com
Skład jury:
Przewodniczący:
Shahidul Alam, Bangladesz, fotograf i dyrektor Drik Picture Library
Członkowie:
Pierre Fernandez, Francja, chief picture editor Agence France-Presse
Eva Fischer, Niemcy, picture editor Süddeutsche Zeitung Magazin
Sarah Harbutt, USA, director of photography Newsweek
Mitsuaki Iwago, Japonia, fotograf
Margot Klingsporn, Niemcy, dyrektor Focus Photo und Presseagentur
Herbert Mabuza, RPA, picture editor The Sunday Times
Pablo Ortiz Monasterio, Meksyk, fotograf i picture editor Letras Libres
Paolo Pellegrin, Włochy, fotograf Magnum Photos
Brechtje Rood, Holandia, picture editor Trouw
Maggie Steber, USA, director of photography The Miami Herald
Andrew Wong, Chiny, fotograf Greater China, Reuters
Alexander Zemlianichenko, Rosja, fotograf Moscow Bureau, The Associated
Press
Sekretariat:
Adriaan Monshouwer, Holandia, manager design and communication Wolters-Noordhoff
Nagrodzone zdjęcia będzie można również obejrzeć na wystawach w Polsce. Jak poinformowała nas agencja EKPictures, w dniach 9 czerwca - 7 lipca 2003 zdjęcia będą wystawione w Pałacu Kultury i Nauki. O innych miejscach ekspozycji w kraju poinformujemy wkrótce.
Tutaj przeczytasz relację z wernisażu wystawy World Press Photo 2002 w Warszawie.
{GAL|26103