Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Marian Schmidt urodził się w Żyrardowie w 1945 roku. Wychował się w Wenezueli i w Stanach Zjednoczonych. Jest uważany za człowieka renesansu. Poza fotografią, na której ostatecznie się skupił, jego twórczość obejmuje matematykę, reżyserie filmową, muzykę i dziennikarstwo. Schmidt jest autorem albumów: Hommes de science (wyd. Hermann, Paryż 1990), Marian Schmidt (wyd. Cercle d'art, Paryż 1994), Niecodzienne rozmowy z ks. Janem Twardowskim (wyd. Prószyński i S-ka, Warszawa 2000). Jest wykładowcą i dyrektorem Warszawskiej Szkoły Fotografii oraz członkiem agencji fotograficznej Rapho w Paryżu. Fotografię wykłada również w łódzkiej Szkole Filmowej, gdzie w 2002 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego w dyscyplinie artystycznej fotografia.
Na swoim koncie ma ponad pięćdziesiąt prestiżowych wystaw fotograficznych m. in. w Nowym Jorku, Berlinie, Paryżu, Londynie, Tokio, Zurychu, Dreźnie, (Solms), Kodak-Pathé (Paryż) oraz w kolekcjach prywatnych w Stanach Zjednoczonych, Francji, Szwajcarii, Niemcy, Włochy, Belgii, Islandii i Fort-de-France, Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Poznaniu, Szczecinie, Łodzi i Żyrardowie.
Jego fotografie znajdują się w zbiorach: Muzeum Fotografii w Charleroi (Belgia), Muzeum Folkwang (Essen), Bibliotece Narodowej (Paryż), Muzeum Narodowym (Gdańsk), Bibliotece Historii Współczesnej (Paryż), Ministerstwie Badań Naukowych i Technologii (Paryż), Muzeum Mazowsza Zachodniego (Żyrardów), Leica Polsce.
Wykład Mariana Schmidta odbędzie się w sobotę, 24 marca 2007 roku w nowym Budynku E, przy ul.Wolnica (około 150 metrów od głównego budynku ASP) w sali nr 31. Początek spotkania o godzinie 19. Wstęp wolny.