Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Wystawa XX wiek fotografii polskiej z kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi, licząca 178 prac fotograficznych, była prezentowana w okresie od lipca do października 2006 roku w Shoto Museum of Art w Tokio i Niigata City Art w Niigata. To obszerna prezentacja dokonań polskich fotografów, wśród których znaleźli się min.: Edward Hartwig, Mieczysław Szczuka, Zbigniew Dłubak, Zofia Rydet, Natalia LL, Wojciech Bruszewski i Bogdan Konopka. Dopełnieniem wystawy były pokazy filmów min.: Stefana Themersona, Zbigniewa Libery, Wspólnoty Leeeżeć i Marka Zygmunta.
Krzysztof Jurecki (1960) jest absolwentem historii sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz stacjonarnych studiów doktoranckich IS PAN w Warszawie (1990-1993). Krytyk i historyk fotografii. Współpracuje z takimi czasopismami jak: EXIT, Fotografia oraz Biuletyn Fotograficzny. Członek AICA. W latach 1998-2005 kierował Działem Fotografii i Technik Wizualnych Muzeum Sztuki w Łodzi. Jest autorem książki Fotografia polska lat 80. (Łódź 1989) oraz współautorem razem z K. Makowskim Słowo o fotografii (Łódź 2003). Obecnie pracuje nad kolejnymi publikacjami: Oblicza fotografii i Fotografia a ponowoczesność. Krzysztof Jurecki zajmuje się również dydaktyką będąc wykładowcą w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi oraz na ASP w Gdańsku.
POKAZ FILMÓW O FOTOGRAFACH ANDRZEJA RÓŻYCKIEGO
Po projekcjach odbędzie się spotkanie z reżyserem.
Andrzej Różycki (1942) to fotograf, filmowiec i teoretyk fotografii. Członek honorowy ZPAF. W 1963 należał do grupy fotograficznej RYTM. Od 1964 członek grupy ZERO 61. W 1975 ukończył studia na Wydziale Reżyserii PWSFTviT w Łodzi, gdzie następnie był wykładowcą. Od lat 60. do końca 90. związany był z łódzkim środowiskiem progresywno-awangardowym. Uczestniczył w jego w najważniejszych manifestacjach artystycznych. W latach 70. i 80. współpracował z Wytwórnią Filmów Oświatowych w Łodzi, gdzie zrealizował kilkadziesiąt filmów dokumentalnych, głównie o tematyce etnograficzno-antropologicznej.
Filmy Różyckiego nagradzane były na wielu festiwalach filmów, m.in: Nieskończoność dalekich dróg, podpatrzona i podsłuchana Zofia Rydet A.D. 1989 i Fotograf Polesia - poświęcony Józefowi Szymańczykowi.
Twórczość Różyckiego w znaczący sposób wpłynęła na szereg ważnych artystów, takich jak Wojciech Prażmowski, Waldemar Jama, Stanisław Woś. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Muzeum Okręgowego w Toruniu i w Galerii Wymiany w Łodzi.
Wykład Krzysztofa Jureckiego o wystawie w Japonii oraz pokaz filmów o fotografach Andrzeja Różyckiego odbędzie się w piątek, 19 stycznia 2007 roku w Muzeum Okręgowe w Suwałkach (ul. Kościuszki 81). Początek o godzinie 18 i 20.15.