Branża
Nowe AI tworzy całe sesje na podstawie prostych fotek odzieży. Nie potrzeba już ani modela ani fotografa
W piątek, 14 stycznia rozpoczęła się retrospektywna wystawa fotografii nostalgicznej Andrzeja Różyckiego. Artysta oprócz fotografii zajmował się również działaniami audiowizualnymi. Jako absolwent Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, zrealizował kilka filmów poświęconych sztuce m.in. film o polskiej dokumentalistce Zofii Rydet. Organizatorzy wystawy przewidują projekcje filmów Różyckiego podczas ekspozycji.
Oto jak sam auto pisze o swojej twórczości fotograficznej:
Fotografia nostalgiczna stanowi dla mnie bardzo ważny etap w twórczości. Obrazowo można to przedstawić jako splot moich rozmaitych doświadczeń, poszukiwań i wędrówek po różnych polach fotograficznych rozsianych w czasie. A jednocześnie wystawa daje intymne rozszyfrowania pewnych dzieł, czy pewnych obszarów moich poszukiwań.
Oczywiście jest to hołd głównie oddany ojcu, który fotografował skromnie na marginesie swojego zawodu filologa, polonisty i łacinnika, (wykładającego również grekę). Jakie to odległe. Zdjęcia i zakres tematyczny był wręcz monotematyczny (mama, rodzina i przyjaciele), kanon póz do pewnego stopnia powtarzający się, może manieryczny (ile razy można fotografować kobietę w kwiatach?). Jednak to potrafiło mnie zniewolić, uwieść, kazać wspominać "nostalgicznie" po dzień dzisiejszy. Może pewnym wyzwoleniem "z pęt" będzie ta wystawa.
Andrzej Różycki. Łódź, grudzień 2004
Andrzej Różycki od 1966 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Jest twórcą około pięćdziesięciu filmów z obszaru etnologii, sztuki i obrzędów ludowych.
Wystawa prezentowana będzie w Galerii FF mieszczącej się w Łódzkim Domu Kultury na ul. Traugutta 18 do 29 stycznia 2005r. Galeria czynna jest od wtorku do soboty w godzinach 14-18