Fotografia sakralna - spotkanie z Różyckim w Zachęcie

Autor: Marta Sinior

9 Marzec 2007
Artykuł na: 2-3 minuty
Warszawska Narodowa Galeria Sztuki Zachęta zaprasza 14 marca 2007 roku na spotkanie z cyklu "Fotografia polska po 1945 roku". Gościem środowego spotkania będzie fotograf i filmowiec Andrzej Różycki, który poruszy temat fotografii sakralnej.
fot. Andrzej Różycki

Andrzej Różycki urodził się w 1942 roku w Baranowiczach, obecnej Białoruś. Studiował w Toruniu na UMK Konserwację zabytków i muzealnictwo oraz reżyserię filmową w PWSFTviT w Łodzi. Należał do grup Zero 61 oraz Warsztatu Formy Filmowej.

Jest autorem filmów o tematyce etnologicznej i antropologicznej, a także z obszaru fotografii w tym słynnego portretu Zofii Rydet Nieskończoność dalekich dróg. Podpatrzona i podsłuchana Zofia Rydet A.D. 1989. W latach sześćdziesiątych zajmował się fotografią metaforyczną i symboliczną , następnie tworzył prace medialne i konceptualne. Od połowy lat osiemdziesiątych skoncentrował się na tematyce sakralnej tworząc m.in. cykle: Koszulki Panny Marii, Moje prywatne Kalwarie, Drzewo poznania, Raj tracony, Natury frasobliwe, Moc sakralizacji itd.

Brał udział w wielu wystawach w kraju i za granicą. Najważniejsza retrospektywna wystawa Chodzę swoimi drogami miała miejsce w 2004 roku w Krakowie. Prace Andrzeja Różyckiego znajdują się w zbiorach Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Muzeum Okręgowego w Toruniu oraz w Galerii Wymiany w Łodzi.

Spotkanie z Andrzejem Róźewiczem z cyklu Fotografia polska po 1945 roku odbędzie się w środę, 14 marca 2007 roku o godzinie 18 w sali kinowej Zachęty (wejście od ulicy Burschego, schodkami w dół). Wstęp wolny. Zapraszamy.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Jak twórczo wykorzystać czas otwarcia migawki? Oto kilka sprawdzonych sposobów
Jak twórczo wykorzystać czas otwarcia migawki? Oto kilka sprawdzonych sposobów
Opanuj sztukę kontrolowania czasu trwania ekspozycji, aby tworzyć prawdziwe fotograficzne dzieła sztuki. Kiedy (i jak) go wydłużać, a kiedy zdecydowania skracać? W tym tekście znajdziesz...
2
OPPOwiadaj historie, czyli jak budować interesujące wizualne narracje
OPPOwiadaj historie, czyli jak budować interesujące wizualne narracje
Storytelling to sztuka budowania historii, która wzbudza emocje, ale pozwala nam też dowiedzieć się czegoś nowego o świecie. I bez względu na to, czy jest to ambitna książka fotograficzna, czy...
22
OPPOwiadaj historie – wykorzystaj nowe możliwości smartfonów i twórz kreatywne ujęcia
OPPOwiadaj historie – wykorzystaj nowe możliwości smartfonów i twórz kreatywne ujęcia
Ćwicz uważność i buduj mikroprojekty. Rozbudź swoją kreatywność i twórz artystyczne kadry bezpośrednio w swoim smartfonie. Oto kilka rad i pomysłów, jak zrobić to z OPPO Find X8 Pro.
18
Powiązane artykuły