Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Tomasz Tomaszewski urodził się w 1953 roku w Warszawie. Zajmuje się reportażem. Jest członkiem ZPAF a także American Society of Magazine Photographers (USA), National Geographic Image Collection (USA) i agencji Visum (Niemcy). Tomaszewski fotoreportażami debiutował w takich magazynach jak: I.T.D., Razem i Perspektywy. Później pracował dla Przeglądu Katolickiego i Tygodnika Solidarność. Od 1986 roku współpracuje z magazynem National Geographic, a od 1999 jest głównym konsultantem polskiej edycji. Współpracował również z Wprost, gdzie był dyrektorem ds. fotografii, a swoje prace publikował m.in. w Stern, Paris Match, Geo Magazine, New York Times, Time, Sunday Times, Fortune, Vogue, Die Zeit, Focus, Elle. Swoje fotografie prezentował na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych m.in. w: International Center of Photography w Nowym Jorku, Robert Khan Gallery w Houston, galeriach Leica w: Nowym Jorku, Tokio, Solms w Niemczech. Swoje prace pokazywał także w Polsce, w m.in.: Galerii BWA w Sopocie, Muzeum Miasta Wrocławia, a także w Małej Galerii, Starej Galerii ZPAF i dwukrotnie w Zachęcie w Warszawie.
Na swoim koncie ma pięć książek: W centrum (2003, Warszawa), W poszukiwaniu Ameryki (1994, Warszawa), Polscy Cyganie (1982, Warszawa), Niezwykła Hiszpania (1999, Barcelona) oraz Ostatni. Współcześni Żydzi polscy, która doczekała się kilku wydań (1986, Nowy Jork; 1997 Zurich; 1993, Warszawa).
Od 1988 roku uczy fotografii. Wykładał na PWSFTiT w Łodzi, w Collegium Civitas w Warszawie oraz w Europejskiej Akademii Fotografii w Warszawie. Od 1992 roku jest jurorem konkursu World Press Photo.
Zobacz poprzednie spotkanie w Zachęcie: www.fotopolis.pl/index.php?n=4879
Spotkanie z cyklu "Fotografia polska po 1945 roku" pod hasłem Czy warto jeszcze fotografować odbędzie się 11 października 2006 roku o godzinie 18 w sali kinowej Zachęty (wejście od ulicy Burschego, schodkami w dół) przy Placu Małachowskiego 3 w Warszawie. Wstęp wolny.