10 wskazówek, dzięki którym staniesz się lepszym retuszerem

Autor: Michał Chrzanowski

18 Lipiec 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Skuteczny retusz potrafi uratować przeciętny portret, a dobry uczynić spektakularnym obrazem - takiego zdania jest Craig Beckta, który w swoim ostatnim wideoporadniku podzielił się dziesięcioma radami. Stosuj się do tych wskazówek, a staniesz się lepszym retuszerem.

Nie ma żadnych wątpliwości, że portret to jedna z najtrudniejszych odmian fotografii, wymagająca od fotografa znakomitego warsztatu, perfekcyjnego opanowania oświetlenia oraz umiejętności przyjaznej i naturalnej komunikacji z modelem. Wielu fotografów, jako jeden z kluczowych elementów układanki, podkreśla także perfekcyjne opanowanie technik retuszu i postprodukcji.

Oczywiście sposobów na udaną edycję zdjęć jest wiele, a każdy retuszer z czasem wypracowuje własne techniki i procesy używane w programach do obróbki zdjęć. Niestety niewielu z nich dzieli się swoją wiedzą za darmo. Jednym z wyjątków jest Craig Beckta, który na swoim kanale podzielił się praktycznymi radami dla początkujących, które zoptymalizują ich „workflow“ oraz sprawią, że edycja portretu będzie znacznie bardziej efektywna.

- W tym filmie odkryjesz 10 wskazówek, dzięki którym natychmiast poprawisz swój retusz portretu. Postępując zgodnie z tymi radami, zauważysz znaczną poprawę w postprodukcji zdjęć. Niezależnie od tego, czy edytujesz je w Capture One, Lightroom lub Adobe Photoshop - zaznacza Craig Beckta.

10 kroków do udanego portretu

  • kalibracja monitora to podstawa
  • fotografuj w formacie RAW
  • podczas edycji najpierw dostosuj odpowiednią ekspozycję
  • kolejny krok to ustawienie balansu bieli i tonów tak, by skóra wyglądała naturalnie
  • minimalizuj niedoskonałości skóry w Photoshopie - zapewnia on najdokładniejsze narzędzia
  • skorzystaj z techniki „dodge & burn“, która doskonale wymodeluje twarz
  • wygładzaj skórę z umiarem, by zachować jej teksturę - unikaj nienaturalnego „plastikowego“ efektu
  • wyostrz i rozjaśnij oczy modela, ale także dbaj o ich naturalność
  • dodaj winietę lub przyciemnij tło, dzięki temu wyeksponujesz twarz lub sylwetkę modela
  • subtelny gradient kolorów doda ciekawego efektu i może być Twoim znakiem rozpoznawczym
  • (bonus) oceniaj swoje zdjęcia przed postprodukcją - powinieneś edytować tylko najlepsze fotografie

Z pewnością wszystkie wymienione w tym tutorialu wskazówki nie są niczym nowym dla nawet nieco bardziej zaawansowanych retuszerów. Jednak dla początkujących fotografów mogą okazać się bardzo pomocne i odkryć przed nimi zupełnie nowe sposoby bardziej artystycznej edycji portretów.

Więcej ciekawych wideoporadników znajdziecie na kanale Craiga Beckta. Oczywiście filmy są w języku angielskim, ale dzięki funkcji automatycznego tłumaczenia napisów powinien być zrozumiały dla wszystkich.

zdjęcie główne: pexels.com

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
PASM, czyli jak w pełni wykorzystać możliwości swojego aparatu
PASM, czyli jak w pełni wykorzystać możliwości swojego aparatu
Dowiedz się, jak i kiedy używać różnych trybów pracy swojego aparatu, aby przejąć kontrolę nad ekspozycją i robić jeszcze lepsze zdjęcia.
3
Odkryj magię zdjęć makro. Sprawdź czym i jak fotografować z bliska
Odkryj magię zdjęć makro. Sprawdź czym i jak fotografować z bliska
Fotografuj z bliska i skup się na niesamowitych szczegółach niewidocznych gołym okiem. Twoim przewodnikiem będzie fotograf Dan Mold
5
Jak twórczo wykorzystać czas otwarcia migawki? Oto kilka sprawdzonych sposobów
Jak twórczo wykorzystać czas otwarcia migawki? Oto kilka sprawdzonych sposobów
Opanuj sztukę kontrolowania czasu trwania ekspozycji, aby tworzyć prawdziwe fotograficzne dzieła sztuki. Kiedy (i jak) go wydłużać, a kiedy zdecydowania skracać? W tym tekście znajdziesz...
4