Wszyscy jesteśmy fotografami - spotkanie z Pawłem Szypulskim

Autor: Marcin Grabowiecki

1 Kwiecień 2014
Artykuł na: 2-3 minuty
Zapraszamy na drugie spotkanie w ramach cyklu "Wszyscy jesteśmy fotografami vol. 1". W środę, 2 kwietnia o godz. 20:00 w barzeStudio w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbędzie się spotkanie z Pawłem Szypulskim, który postara się odpowiedzieć na pytanie: Jak zrobić dobre zdjęcie, czyli czego chciałyby nas nauczyć podręczniki fotograficzne.
fot. Karl Sutterlin, Retusz, Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, Warszawa 1973, s. 32

Zaczęło się od odkrycia w wydanej w 1941 r. w Niemczech książce "Leica. Handbuch" ilustracji prezentującej możliwości jednego z obiektywów Leitz, pozwalającego na uchwycenie scen grupowych w trudnych warunkach oświetleniowych. Na zdjęciu widać równe rzędy ludzi, którzy podczas wieczornej ceremonii wykonują gest nazistowskiego pozdrowienia. W tle dostrzegalne są flagi ze swastykami. Odnalezienie tego rodzaju zdjęcia w książce, która z uwagi na czysto techniczny charakter, na pozór mogłaby zdawać się neutralna ideologicznie, było dla mnie inspiracją do rozpoczęcia badań nad podręcznikami dla fotoamatorów wydanymi w Polsce. Nie trwało długo nim natrafiłem na ich stronach na Feliksa Dzierżyńskiego, budowniczych Nowej Huty i Lecha Wałęsę. Skąd się tam wzięli i jak ich obecność ma się do fundamentalnego pytania dręczącego każdego posiadacza aparatu fotograficznego: jak zrobić dobre zdjęcie?

Czytaj także:Wszyscy jesteśmy fotografami - cykl spotkań

Paweł Szypulski Twórca i badacz kultury wizualnej pracujący z różnorodnymi materiałami archiwalnymi. Absolwent Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w krytycznej analizie tekstowych i fotograficznych świadectw osobistych. Współpracownik Miesiąca Fotografii w Krakowie.

Wstęp wolny. Spotkanie tradycyjnie zakończy dyskusja

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
OPPOwiadaj historie, czyli jak budować interesujące wizualne narracje
OPPOwiadaj historie, czyli jak budować interesujące wizualne narracje
Storytelling to sztuka budowania historii, która wzbudza emocje, ale pozwala nam też dowiedzieć się czegoś nowego o świecie. I bez względu na to, czy jest to ambitna książka fotograficzna, czy...
22
OPPOwiadaj historie – wykorzystaj nowe możliwości smartfonów i twórz kreatywne ujęcia
OPPOwiadaj historie – wykorzystaj nowe możliwości smartfonów i twórz kreatywne ujęcia
Ćwicz uważność i buduj mikroprojekty. Rozbudź swoją kreatywność i twórz artystyczne kadry bezpośrednio w swoim smartfonie. Oto kilka rad i pomysłów, jak zrobić to z OPPO Find X8 Pro.
18
OPPOwiadaj historie - pokaż miasto i jego mieszkańców z Find X8 Pro
OPPOwiadaj historie - pokaż miasto i jego mieszkańców z Find X8 Pro
Metropolia to świetny poligon, który pozwala sprawdzić się w wielu dziedzinach fotografii: od architektury, przez uliczny portret i reportaż, po zdjęcia detalu i miejskiego krajobrazu....
17
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)