Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Skutecznie wyostrzane to jeden z najważniejszych końcowych etapów postprodukcji. Może jednak zdjęcia tak samo pomóc, jak i zaszkodzić. Zobacz, jak robić to dobrze.
Dobrze wyważony proces wyostrzania sprawi, że zdjęcie będzie prezentować się lepiej zarówno w formie wydruku, jak i na ekranie komputera czy smartfonu. Dokonać go możemy przynajmniej na kilka sposobów - zarówno za sprawą wbudowanej funkcjonalności programów, jak i bardziej zaawansowanych technik.
No dobrze, ale który sposób jest najlepszy? Youtuber i fotograf Aaron Nace z kanału Phlearn przedstawia 4 różne techniki ostrzenia w programach Lightroom i Photoshop i omawia podstawowe różnice pomiędzy nimi. Która z nich okazuje się najbardziej efektywna? Zobaczcie sami.
Przy tym wszystkim szkoda jedynie, że porównanie przedstawiane jest na bazie już i tak ostrego wyjściowo zdjęcia. Aby mieć pełny obraz sytuacji warto poszczególne techniki wypróbować w parze z różnymi sposobami na odszumianie obrazu oferowanymi przez programy. Niemniej powyższy filmik to dobra podstawa do skutecznego ostrzenia w różnych sytuacjach.
Od siebie dodamy jedynie, że z doświadczenia najbardziej naturalnie prezentują się efekty uzyskiwane przy pomocy filtra dolnoprzepustowego, jednak i w tym zakresie trzeba nabrać wyczucia. W poszczególnych sytuacjach dobrze sprawdza się też nakładanie masek ostrości na poszczególne kanały kolorystyczne.
A wy, jakich technik wyostrzania zdjęć najchętniej używacie?