Wydarzenia
Sprawdź promocje Black Friday w Cyfrowe.pl
84%
Fujinon XF 23 mm f/2 R to przede wszystkim zaawansowana optyka, szybki autofokus oraz uszczelniony i bardzo kompaktowy korpus. Sprawdziliśmy, czy nowa stałka Fujifilm ma szansę podbić serca zaawansowanych fotografów.
Na osi poziomej wykresu umieściliśmy przysłony, a na osi pionowej pary linii na milimetr. Za przyzwoite wyniki uznajemy te powyżej 20 lp/mm.
Nowy Fujinon odznacza się dobrą rozdzielczością. Ta w prawdzie nie jest wysoka, jednak jest za to bardzo wyrównana w całym zakresie przysłon. Poza tym jakość obrazu uzyskana na brzegach nie odbiega zbytnio od tej otrzymanej w centrum planu fotograficznego. Jest to więc spora zaleta modelu XF 23 mm f/2, ponieważ u konkurencyjnych szerokokątnych stałek bywa z tym różnie.
Wykres funkcji MTF50 wygenerowany dla centrum kadru pliku RAW wygląda dobrze. Na każdej z przysłon rozdzielczość wyraźnie przekroczyła granicę akceptowalności. Niemniej jednak w zakresie f/2-f/4 obiektyw nie zapewnił klarownej wyrazistości, choć nie możemy też mówić o denerwujących rozmyciach. Dopiero od f/4 stałka zaprezentowała wyższą rozdzielczość z najlepszym wynikiem 42,48 lp/mm na f/8. Wraz z przymykaniem przysłony rozdzielczość stopniowo i równomiernie spadała. Mimo to nawet na f/22 nie zbliżyła się do akceptowalnej granicy.
Nieco słabiej sytuacja wygląda na obrzeżach planu fotograficznego, ale nie oznacza to, że uzyskane wyniki w jakimś stopniu negatywnie wpłyną na ostateczny wygląd zdjęć. Po prostu obraz na brzegach kadru nie jest tak ostry jak w jego centrum. Jednak w praktyce ta różnica w jakości będzie prawie niezauważalna, co uznajemy za spory plus.
Dla porównania zamieszczamy również wykresy funkcji MTF50 dla fotografii zapisanych w formacie JPEG. Algorytmy Fujifilm dobrze radzą sobie z wyostrzaniem obrazu, dzięki czemu rozdzielczość uległa podwyższeniu i wyrównaniu w stosunku do tych zanotowanych dla surowych plików. W efekcie zdjęcia będą prezentować zdecydowanie wyższą i jeszcze mniej zróżnicowaną rozdzielczość.
Rozdzielczość w praktyce - przysłona f/2