Fujifilm Fujinon XF 18-135 f/3,5-5,6 R LM OIS WR - test

Fujifilm Fujinon XF 18-135 f/3,5-5,6 R LM OIS WR to uniwersalny obiektyw, który sprawdzi się w fotografii podróżniczej i rodzinnej. Uszczelniona obudowa, zaawansowana konstrukcja optyczna i wydajna stabilizacja wyróżniają go spośród innych "spacer-zoomów". Zapraszamy do lektury testu tej ciekawej propozycji.

Autor: Michal Grzegorczyk

5 Wrzesień 2014
Artykuł na: 23-28 minut

3. Konstrukcja

Fujifilm Fujinon XF 18-135 f/3,5-5,6 R LM OIS WR pod względem konstrukcji i wyglądu przypomina pozostałe konstrukcje z rodziny XF - jest masywny, sprawia wrażenie solidnego, bagnet został wykonany z metalu, a pierścień zoomu z przyjemnej w dotyku gumy. Testowany Fujinon jest dość spory, ma ponad 15 centymetrów w pozycji wysuniętej, ale w parze z X-Pro1 tworzy dość spójny zestaw. Problemem może być jedynie średnica obiektywu, która sprawia, że wystaje on poza obrys korpusu.

Od strony optycznej mamy do czynienia z konstrukcją składającą się z 16 elementów ustawionych w 12 grup, przy czym 4 elementy są asferyczne, a 2 ze szkła ED. Przysłona ma 7 listków.

Zobacz wszystkie zdjęcia (3)

Na obudowie obiektywu nie ma zbyt wiele "wolnego" miejsca. Za przednią soczewką i wysuwającym się tubusem znalazł się pierścień ostrości, następnie sporo szerzy pierścień zmiany ogniskowej z naniesionymi wartościami, następnie pierścień przysłon, a za nim, po lewej stronie włącznik stabilizacji i przełącznik trybu pracy (albo priorytet przysłony - symbol przysłony, albo tryb automatyczny - litera A). Dwa pierwsze pierścienie pracują z właściwym oporem. W przypadku zoomu przebieg całego zakresu wymaga przekręcenia pierścienia o 90 stopni. W tym czasie tubus wysuwa się na mniej więcej o 6 centymetrów.

Zobacz wszystkie zdjęcia (4)

Oznaczenie WR w nazwie testowanego obiektywu to znak, że mamy do czynienia z konstrukcją odporną na trudne warunki zewnętrzne. Japońscy inżynierowie zastosowali dwadzieścia uszczelnień, dzięki którym obiektyw nie ma problemów z pyłem, zachlapaniami czy deszczem. Na słówko komentarza zasługuje system obiegu powietrza, który może sprawiać problemy w przypadku obiektywów typu zoom z wysuwającym się tubusem. Producent pisze na stronie: aby zwiększyć komfort użytkownika podczas regulacji zoomu, wewnątrz podstawy obiektywu umieszczono wentylator. Jego konstrukcja skutecznie zapobiega dostaniu się do wewnątrz drobinek kurzu i wilgoci, zapewniając płynne działanie. Tyle teorii. W praktyce, jakkolwiek śmiesznie by to nie brzmiało, w trakcie zoomowania wyraźnie czuć podmuchy powietrza z okolic wizjera aparatu (w teście używaliśmy modelu X-Pro1).

W zestawie z obiektywem znajduje się osłona przeciwsłoneczna i wygodny dekielek z podwójnym uchwytem.

;

Specyfikacja;

Konstrukcja;

Autofokus;

Stabilizacja;

Rozdzielczość 18 mm;

Rozdzielczość 55 mm;

Rozdzielczość 135 mm;

Rozmycie;

Aberracja chromatyczna;

Dystorsja;

Winietowanie;

Odblaski;

Podsumowanie;

Zdjęcia do pobrania]

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Samyang Remaster Slim - pierwsze wrażenia
Samyang Remaster Slim - pierwsze wrażenia
Samyang Remaster Slim to nowy pomysł na modułową optykę, która w miniaturowej formie i niskiej cenie dostarcza amatorom wybór 3 stosunkowo jasnych obiektywów stałoogniskowych. Czy to...
9
Nikon Nikkor Z 50 mm f/1.4 - zdjęcia przykładowe [RAW]
Nikon Nikkor Z 50 mm f/1.4 - zdjęcia przykładowe [RAW]
To najnowszy standard w systemie Nikon Z. Choć bardzo jasny, został wyceniony przez producenta wręcz budżetowo. Jak wypada w praktyce? Oto garść zdjęć przykładowych!
20
Tamron 90 mm f/2.8 Di III Macro VXD - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Tamron 90 mm f/2.8 Di III Macro VXD - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po 8 latach Tamron powraca do tematu profesjonalnej portretówki makro. Nowy Tamron 90 mm f/2.8 Di III Macro VXD oferować ma doskonałą optykę i wysoką kulturę pracy w bardzo atrakcyjnej...
26
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)