Mobile
Oppo Find X8 Pro - topowe aparaty wspierane AI. Czy to przepis na najlepszy fotograficzny smartfon na rynku?
3. Konstrukcja
Obiektyw Canon EF 24-105 mm f/4L IS USM to solidna konstrukcja. Warto zwrócić uwagę na mniejszą, niż w przypadku podobnego szkła Sigmy, wagę. Z pełnoklatkową lustrzanką obiektyw jest bardzo dobrze wyważony.
Obiektyw opatrzony jest literą "L", będącą swoistym "znakiem jakości", z której słyną szkła z tej serii. Obudowa nie jest zaprojektowana nowocześnie, ale funkcjonalnie. Obiektyw wyposażono w system optycznej stabilizacji obrazu, która ma pomagać w zachowaniu ostrości przy dłuższych czasach naświetlania.
W konstrukcji szkła zastosowano 18 elementów w 13 grupach. W budowie wykorzystano 8-listkową przesłonę i napęd Ultrasonic. Minimalna odległość ostrzenia wynosi 45 cm. Ustawiając ręcznie ostrość możemy śledzić odległość w okienku z przodu aparatu. Obok niego znajduje się przełącznik autofokusa (AF/MF) oraz stabilizacji optycznej (ON/OFF).
Metalowy bagnet służący do mocowania obiektywu do korpusu jest uszczelniany, co należy zaliczyć na plus. Minusem może być plastikowa konstrukcja obudowy, chociaż wygląda ona bardzo porządnie. Obiektyw wyposażono w dwa gumowe, rowkowane pierścienie, które służą do zmiany ogniskowej oraz manualnej regulacji ostrości. Oba pierścienie chodzą z dostatecznym oporem, nieznaczna wadą może być fakt, że są dość wąskie.
W skład zestawu handlowego wchodzi plastikowa, tulipanową osłona przeciwsłoneczna, dwa dekielki oraz wykonany z miękkiego, wytrzymałego materiału pokrowiec. Przedni dekielek niezbyt wygodnie zdejmuje się z obiektywu. Średnica mocowania filtra wynosi 77 milimetrów. Wymiary obiektywu to 83,5 x 107 mm, a jego waga wynosi 670 gramów.