Canon EF 85mm f/1.8 USM - test

Canon EF 85mm f/1.8 USM to bardzo ciekawa propozycja zarówno dla użytkowników pełnych klatek jak i lustrzanek APS-C. Stosunkowo nieduży, lekki obiektyw świetnie sprawdzi się w portrecie. Pytanie tylko jak konstrukcja zaprezentowana w 1992 roku będzie współpracowała z cyfrową matrycą.

Autor: Patryk Wiśniewski

12 Wrzesień 2013
Artykuł na: 17-22 minuty

3. Konstrukcja

W pudełku firmowym oprócz obiektywu znajdziemy dekielki: przedni oraz tylny. Przedni jest dobrze wykonany, ale niestety niezbyt ciasno przylega do frontu obiektywu w związku z czym łatwo go zgubić.

Jasny teleobiektyw ma stosunkowo niewielkie wymiary 75 x 71,5 mm przy wadze 425 gramów. Dzięki temu bardzo dobrze sprawdza się z dużymi, pełno klatkowymi korpusami jak i z mniejszymi braćmi z matrycą APS-C. Obiektyw był testowany na korpusie Canon EOS 5D mark III, z którym tworzy bardzo dobrze wyważony zestaw. Średnica mocowania filtra wynosi 58mm i jest taka sama jak w przypadku dwóch innych USM-ów czyli 28mm f/1,8 i 50mm f/1,4.

Tył obiektywu został zakończony metalowym bagnetem. Miejsce mocowania producent oznaczył tradycyjną czerwoną kropką. Oprócz tego elementu na korpusie znajdują się wygodny pierścień ostrości oraz przełącznik: AF/MF. Obiektyw oferuje także okienko z podziałką odległości ostrzenia.

Pierścień wyłożono antypoślizgowym materiałem z rowkami, dzięki czemu nie musimy obawiać się o przypadkowe ześlizgnięcie dłoni przy manualnym ostrzeniu. Dzięki zastosowaniu silnika ultradźwiękowego możemy ręcznie przeostrzać po zastosowaniu autofokusa. Przełączniki działa z wyraźnym oporem. Nie ma możliwości aby przypadkowo się przesunęły.

Obudowa została wykonana z dobrej klasy plastiku, dzięki temu obiektyw sprawia solidne wrażenie. Krótkie tele Canona składa się z 9 elementów w 7 grupach. Minimalna odległość ostrzenia wynosi 85 centymetrów.

Test został podzielony na następujące części:

1. Wstęp

2. Specyfikacja

3. Konstrukcja

4. Ustawianie ostrości

5. Stabilizacja

6. Rozdzielczość RAW

7. Rozdzielczość JPEG

8. Rozmycie

9. Aberracja chromatyczna

10. Dystorsja

11. Winietowanie

12. Odblaski

13. Podsumowanie

14. Zdjęcia do pobrania

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Nikon Nikkor Z 50 mm f/1.4 - zdjęcia przykładowe [RAW]
Nikon Nikkor Z 50 mm f/1.4 - zdjęcia przykładowe [RAW]
To najnowszy standard w systemie Nikon Z. Choć bardzo jasny, został wyceniony przez producenta wręcz budżetowo. Jak wypada w praktyce? Oto garść zdjęć przykładowych!
17
Tamron 90 mm f/2.8 Di III Macro VXD - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Tamron 90 mm f/2.8 Di III Macro VXD - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po 8 latach Tamron powraca do tematu profesjonalnej portretówki makro. Nowy Tamron 90 mm f/2.8 Di III Macro VXD oferować ma doskonałą optykę i wysoką kulturę pracy w bardzo atrakcyjnej...
24
Nikon Nikkor Z 28-400 mm f/4-8 VR - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nikon Nikkor Z 28-400 mm f/4-8 VR - test praktyczny i zdjęcia przykładowe [RAW]
To ponad 14-krotny zoom do aparatów pełnoklatkowych - obiektyw do wszystkiego. Jest przy tym dość lekki i poręczny. Na fotowyprawie na Sycylię z firmą Nikon sprawdziliśmy co potrafi.
34
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj