Wydarzenia
Sprawdź promocje Black Friday w Cyfrowe.pl
14.Podsumowanie
Nikon AF-S Nikkor 70-200mm f/2.8G ED VR II to uniwersalny teleobiektyw zoom kierowany do profesjonalistów. Tego typu konstrukcjom zawsze stawia się wysokie wymagania - adekwatne do ich ceny. Za obiektyw Nikona musimy zapłacić około 8000 złotych. Za tę cenę otrzymujemy produkt najwyższej klasy.
Ponad 1,5-kilogramowy obiektyw został obudowany oczywiście metalową osłoną. Bagnet został uszczelniony solidną gumą co również nikogo nie powinno dziwić. Zoom został wyposażony fabrycznie w stopkę, która umożliwia jego przymocowanie do statywu, co będzie szczególnie istotne w przypadku lżejszych korpusów. W zestawie handlowym znajdziemy także sztywny i wygodny pokrowiec, który możemy przytroczyć do paska, czy pasa reporterskiego, oraz solidną metalową osłonę przeciwsłoneczną. Tej ostatniej rzeczy będziemy raczej używać do zachowania kontrastu na zdjęciach, niż z obawy przed blikami. Złapanie flary jest bardzo ciężkie, ponieważ świetnie radzą sobie z nimi powłoki antyrefleksyjne.
W przypadku flagowego Nikona 70-200mm nie możemy narzekać na pracę autofokusa i systemu stabilizacji. Autofokus działa bez zarzutu. Jest szybki, cichy i celny. Dotyczy to zarówno trybu pojedynczego jak i seryjnego. System stabilizacji optycznej w tego typu obiektywach jest bardzo istotny. Nikkor nie zawodzi na tym polu umożliwiając wydłużenie czasu ekspozycji o około 2,5 EV, co w przypadku dłuższych ogniskowych na pełnej klatce jest bardzo dobrym wynikiem.
Jeśli chodzi o właściwości fizyczne obiektywu, to również nie mamy powodów do narzekań. Nikon AF-S Nikkor 70-200mm f/2.8G ED VR II daje użyteczny obraz już od maksymalnego otworu względnego. Wraz z przymykaniem przysłony wyniki ulegają polepszeniu. Wady optyczne takie jak aberracja czy dystorsja nie dają się nam praktycznie we znaki. Jedyne zastrzeżenia budzi wysoki poziom winietowania. Jest to jednak wada, którą bardzo łatwo usunąć jeszcze w korpusie lub w procesie postprodukcji. Na pochwałę zasługują powłoki antyrefleksyjne, które świetnie spełniają swoją rolę.
Takie osiągi nie są raczej niespodzianką, w końcu właśnie tego oczekujemy od profesjonalnego obiektywu. Tego typu szkła mają być przede wszystkim narzędziami do pracy, na których możemy polegać. Jedynym poważnym problemem, który spotka przyszłych użytkowników tego obiektywu jest jego cena i waga, ale do tej drugiej możemy się przyzwyczaić.
+ bardzo dobra jakość wykonania
+ uszczelniony bagnet
+ wygodna obsługa
+ szybki i celny autofokus
+ wydajna stabilizacja
+ ostrość w centrum i na brzegach kadru
+ dobrze skorygowana aberracja chromatyczna
+ niewielka dystorsja
+ skuteczne powłoki antyrefleksyjne
- odchodząca guma na pierścieniach
- winietowanie