Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
13. Podsumowanie
Obiektyw Nikon AF-S Nikkor 28mm f/1.8G przetestowaliśmy zgodnie z procedurą DxO,
Nikon AF-S Nikkor 28mm f/1.8G jest solidnie wykonany, a konstrukcja sprawia wrażenie wytrzymałej. Praca z nim jest łatwa i przyjemna. Jedynym minusem może być zbyt lekko pracujący pierścień ustawiania ostrości. Na pierścieniu jest także luz, co nie powinno mieć miejsca.
Autofokus działa sprawnie, jest cichy i prawie zawsze bezbłędny. Jedyny przypadek, kiedy ma trudności z wyostrzeniem to bardzo trudne warunki oświetleniowe.
Szkło oferuje bardzo dobrą jakość obrazu w centrum od przysłony f/4, najlepszą jakość osiągając na przesłonie f/5.6. Brzegi jednak znacznie odbiegają od osiągów notowanych w centrum kadru, w całym przedziale przysłon.
Obiektyw dobrze sobie radzi z aberracją, ma za to widoczną dystorsję beczkową. Słabym punktem tego obiektywu jest winietowanie, które poprawia się po przymknięciu obiektywu do f/4. Można jednak uznać tą cechę za integralnie związaną z jasnymi obiektywami szerokokątnymi.
Nikon AF-S Nikkor 28mm f/1.8G to jasny obiektyw o przeciętnych osiągach na maksymalnym otworze względnym. Dopiero po przymknięciu do f/4 daje lepsze rezultaty.
Szkło nadaje się do wszystkich sytuacji, w których potrzebny jest jasny obiektyw o dużym kącie widzenia, oferujący plastyczne rozmycie drugiego planu. Obiektyw umożliwi komfortową pracę w ciemnych, ciasnych wnętrzach. Sprawdzi się dobrze podczas reportaży, dokumentacji oraz w fotografii krajobrazu.
Z racji przeciętnych osiągów na niskich wartościach przysłony obiektyw nie sprawdzi się w roli standardu do lustrzanek z martycą APS-C. W takim wypadku zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie Nikon Nikkor AF-S 35mm f/1.8G DX, który jest mniejszy i tańszy od opisywanego przez nas szkła.
+ solidna konstrukcja
+ cichy i szybki autofokus
+ plastyka obrazu na najniższych przesłonach
+ dobrze skorygowana aberracja
- osiągi na maksymalnym otworze względnym przysłony w centrum kadru
- jakość obrazu w brzegach kadru
- luźne działanie pierścienia do ustawiania ostrości
- widoczna winieta