Wydarzenia
Sprawdź promocje Black Friday w Cyfrowe.pl
4. Fotografowanie
Szybkość działania
Dzięki nowemu procesorowi Venus Engine V nowy Panasonic charakteryzuje się bardzo szybkim działaniem. Pierwsze zdjęcie byliśmy w stanie zrobić w 1,5 sekundy po włączeniu aparatu. Przejście z trybu rejestracji do odtwarzania zajmuje około 0,8 sekundy. Producent chwali się bardzo szybką reakcją aparatu na wciśnięcie spustu migawki (0,007s), nie mogliśmy aż tak dokładnie tego sprawdzić, lecz faktycznie opóźnienie migawki było niezauważalne.
Pochwały należą się układowi AF, tutaj również nie spotkaliśmy się z długim oczekiwaniem na ustawienie ostrości. Średni czas pracy układu AF wynosił 0,6 sekundy, co przy zoomie 8x należy uznać za bardzo dobry wynik.
Jeśli chodzi o działanie zooma to polecamy korzystanie z przycisku E.ZOOM, za pomocą którego szybko zmienimy skrajne wartości ogniskowych (około 2 sekund). Jeśli korzystamy z pierścienia okalającego spust migawki, wtedy zmiana ogniskowej z 25 na 200mm potrwa około 3,3 sekundy. Są to wartości jak najbardziej do przyjęcia, szczególnie dla obiektywu o 8-krotnym zoomie optycznym.
W przypadku zdjęć seryjnych ZX1 nie wyróżnia się niczym nadzwyczajnym. Mamy do wyboru tylko jedną szybkość, wynoszącą około 1,5 kl/s. Minusem jest to, że seria zdjęć ma długość jedynie 5 klatek, co jest zdecydowanie gorszym wynikiem niż np. w Lumiksie TZ7.
Tryby ekspozycji
Wyboru trybu ekspozycji dokonujemy za pomocą tarczy umieszczonej na górnej ściance aparatu. Do wyboru mamy:
Tryb iA na już na stałe zawitał w kompaktach Lumix. W trybie tym aparat sam decyduję o większości parametrów pracy, maksymalnie upraszczając obsługę. Po skierowaniu aparatu na wybrany obiekt, ZX1 sam rozpoznaję scenę (np. Portret, Krajobraz, Makro). Dzięki doświadczeniu Panasonika w tworzeniu inteligentnych trybów automatycznych otrzymujemy aparat, który w większości przypadków sam będzie w stanie wprowadzić optymalne ustawienia.
Jeżeli jesteśmy nieco bardziej ambitnymi fotoamatorami to zapewne będziemy używać trybu Normalne zdjęcie, który oferuje największe możliwości wpływu na zdjęcie. Niestety ZX1 nie oferuje trybów półautomatycznych i manualnych, jednak jest to typowo "automatyczny" aparat.
Do dyspozycji mamu dużą ilość trybów tematycznych, a tryb MS - Mojej Sceny pozwala przyporządkować jednemu z nich odrębne miejsce na tarczy trybów.
Zasada działania trybu Schowek polega na zapisywaniu zdjęć w małej rozdzielczości (1MP lub 2MP) w pamięci wewnętrznej. Trybu tego możemy używać do rejestrowania map i notatek, często potrzebnych podczas podróży.
Pomiar światła
W ZX1 do dyspozycji mamy zaledwie jeden rodzaj pomiaru światła, a mianowicie inteligentny wielopunktowy. Nowy Panasonic jako jeden z nielicznych nie pozwala na wymuszenie pomiaru punktowego lub centralnie ważonego, niestety uważamy to za dużą wadę i niedopracowanie.
Pomiar ostrości
Panasonic ZX1, identycznie jak bardziej zaawansowany brat TZ7, umożliwia 6 trybów pomiaru ostrości, to dużo jak na kompakt. Dostęp do ustawień pomiaru ostrości osiągniemy zarówno z poziomu menu głównego jak i podręcznego. Do dyspozycji mamy:
W trybie śledzenia AF, ostrość i ekspozycja zostają ustawione na zaznaczony przedmiot a następnie podążają za nim (w przypadku gdy zmieniamy kadr lub obiekt porusza się). W wielu przypadkach jest to skuteczny sposób na rejestrowanie dynamicznych scen.
Auto bracketing
ZX1 umożliwia wykonanie serii 3 zdjęć ze zdefiniowaną różnicą ekspozycji. Do bracketingu dostajemy się po dwukrotnym wciśnięciu górnego przycisku nawigatora z symbolem +/-. Możemy ustawić skok korekty ekspozycji co 1/3, 2/3 lub 1 EV.
Balans bieli
Poza automatycznym balansem bieli do dyspozycji mamy cztery tryby zdefiniowane (światło dzienne, pochmurno, zacienienie, światło halogenowe) i jeden tryb manualny.
W praktyce automatyczny balans bieli radzi sobie całkiem nieźle, na pewno podczas spacerów na otwartym powietrzu. Tak jak każdy aparat, tak i ZX1 ma problemy w miejscach oświetlonych różnymi źródłami światła. W takich przypadkach zalecamy użycie manualnego balansu bieli, ustawionego na białą lub szarą kartę. Jak wiadomo TZ7 pozbawiony jest możliwości zapisu plików RAW, więc nie będziemy mieli możliwości zdefiniowania WB podczas obróbki pliku na komputerze.
Filmowanie
ZX1 pozwala na rejestrowanie filmów z dźwiękiem w jakości HD (1280x720) w formacie 16:9 z prędkością 30 kl/s oraz w zmniejszonej rozdzielczości 848x480. Poza tym mamy do dyspozycji format 4:3 z rozdzielczością 640x480 oraz 320x240 również z prędkością 30 kl/s. Podczas nagrywania filmu możemy korzystać z zooma optycznego, przy czym należy przyznać, że nie generuje on nadmiernego hałasu.
W maksymalnej rozdzielczości (720p) pliki zajmują około 3,5 MB/s, nie jest to najlepszy wynik, toteż musimy być przygotowani na zaopatrzenie się w pojemną kartę pamięci.
Podsumowanie działu
Panasonic Lumix ZX1 to przede wszystkim szybki, posiadający bardzo dobrze działający tryb iA (inteligentny auto) kompakt. Jego zaletami są bogaty i świetnie działający układ pomiaru ostrości oraz możliwość rejestrowania filmów HD. Minusami są brak możliwości wyboru trybu pomiaru światła oraz trybów półautomatycznych oraz manualnego.
+ szybkie działanie
+ tryb iA
+ dobrze działający układ pomiaru ostrości
+ nagrywanie filmów HD wraz z możliwością sterowania zoomem optycznym
- jedynie inteligentny wielopunktowy sposób pomiaru światła