Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
3. Budowa i ergonomia użytkowania
Lumix ZX1 w odróżnieniu od innych miniaturowych kompaktów odznacza się świetnej jakości materiałami oraz wykonaniem. Zarówno przednia, jak i tylna obudowa wykonana jest z metalu, co daje nam poczucie obcowania z produktem z górnej półki. Aparat jest lekki, więc trzyma się go pewnie nawet w jednej dłoni. Poczucie bezpieczeństwa potęguje mini grip oraz antypoślizgowe miejsce na kciuk. Dodatkowo możemy, a raczej powinniśmy używać paska na rękę, który oczywiście jest dołączany do zestawu. Tak jak wspomnieliśmy, ZX1 jest naprawdę miniaturowym aparatem, dlatego też będzie idealnie pasował do niewielkich dłoni. Dziwi nas fakt ciasnego ulokowania przycisku spustu migawki oraz tarczy trybów - lepiej byłoby, gdyby zostały przesunięte delikatnie w lewą stronę.
Górna ścianka jest bardzo podobna do tej zastosowanej w większym bracie TZ7. Zauważamy, iż w miejsce stereofonicznego mikrofonu pojawił się monofoniczny. Wszystkie elementy pracują prawidło i z wyczuwalnym skokiem, należy jednak pamiętać, że tarcza trybów jest podatna na przypadkowe zmiany położenia podczas transportu w kieszeni/plecaku.
Wygląd tylnej ścianki jest tradycyjny dla kompaktów Panasonica. Prosty i przejrzysty układ gwarantuje łatwość obsługi. Tuż obok 2,7-calowego wyświetlacza LCD znajduje się pięcioprzyciskowy nawigator oraz przycisk E.ZOOM, służy on do szybkiego operowania zoomem (przełączaniem między skrajnymi wartościami ogniskowych oraz krotnością zooma cyfrowego). Przyciski nawigatora dają nam szybki dostęp do kompensacji ekspozycji/bracketingu, trybów lampy błyskowej, samowyzwalacza oraz makro. Nad nimi zauważamy przełącznik dwóch podstawowych trybów: nagrywania oraz odtwarzania. Jeśli chodzi o ergonomie, to wolelibyśmy by wejście do trybu odtwarzania było realizowane poprzez wciśnięcie dedykowanego przycisku. Wtedy powrót do trybu robienia zdjęć odbywałby się przy pomocy wciśnięcia spustu migawki do połowy, tak jak ma to miejsce w niektórych kompaktach oraz zdecydowanej większości lustrzanek. W prawym dolnym rogu umiejscowiony jest przycisk Q.MENU, umożliwiający dostęp do szybkiego menu podręcznego.
Monitor
Ze względu na małe gabaryty aparatu, także wyświetlacz nie imponuje swoimi rozmiarami. Jego przekątna wynosi 2,7 cala, a rozdzielczość 230 tys. punktów. Należy jednak przyznać, że wyświetlany obraz jest wysokiej jakości, wystarczającej do poprawnej oceny zdjęcia. ZX1 posiada funkcję Auto Power LCD, która automatycznie reguluję podświetlenie monitora w zależności od jasności otoczenia.
Przycisk DISPLAY pozwala na wybór ilości wyświetlanej informacji podczas pracy z podglądem na żywo. Możemy kadrować bez informacji, z nimi lub także z liniami pomocniczymi.
Obiektyw
Bardzo uniwersalny obiektyw to główna zaleta nowego Lumiksa. Do dyspozycji mamy 8-krotny zoom optyczny - ekwiwalent ogniskowych 25-200mm, czyli zawiera zarówno szeroki kąt jak i średnie tele. Tradycyjnie dla produktów Panasonika obiektyw sygnowany jest logo Leiki, co niemal gwarantuje wysoką jakość optyczną. Pełna nazwa obiektywu to DC Vario-Elmar 1:3.3-5.9/4.5-36 ASPH, producent chwali się zastosowaniem w nim super cienkich soczewek sferycznych oraz asferyczncznych. Niestety niewielkie wymiary obiektywu przekładają się na jego stosunkowo słabą jasność, na szczęście fotografowanie w trudnych warunkach ułatwia wydajna stabilizacja obrazu Power O.I.S.
Jak widać na powyższych wycinkach tablicy testowej, jesteśmy w stanie rozróżnić linie na poziomie 18 z czego wynika, że matryca wraz z obiektywem jest w stanie zarejestrować obrazy na poziomie 1800 LPH, to dobry wynik.
Poniżej przedstawiamy zdjęcia obrazujące zakres 8-krotnego zooma TZX1:
Panasonic Lumix ZX1 posiada niezły tryb makro, kombinacja najmniejszej ogniskowej oraz minimalnej odległości od fotografowanego obiektu (3cm) daje ciekawy efekt dynamicznie zwężającej się perspektywy.
Zasilanie i pamięć
Bateria i gniazdo kart pamięci zostało umieszczone pod odchylaną za pomocą sprężynki klapką. ZX1 wyposażono w 40 MB pamięci wewnętrznej oraz litowo-jonowy akumulator o pojemności 895 mAh. Na jednym ładowaniu jesteśmy w stanie wykonać niemal 600 zdjęć. Oczywiście przy korzystaniu z lampy błyskowej oraz częstym przeglądaniu wykonanych materiałów wynik będzie gorszy. Energochłonność aparatu oraz wydajność akumulatora oceniamy bardzo dobrze, pełne naładowanie akumulatora wystarczy na aktywne, całodniowe fotografowanie. Czas ładowania mieści się w rozsądnych granicach i wynosi około 2 godzin. Tradycyjnie dla Panasonika, ZX1 używa relatywnie tanich, szybkich i łatwo dostępnych kart pamięci SD/SDHC.
Podsumowanie działu
Lumix ZX1 w udany sposób łączy dwa przeciwieństwa: duży zakres zooma oraz miniaturowe wymiary. Do zalet z pewnością należy doliczyć świetnej jakości materiały wykonania (metalowa obudowa) oraz intuicyjną obsługę.
+ 8-krotny zoom optyczny Leica
+ niewielkie wymiary
+ niska energochłonność
- ciasno ulokowane elementy sterujące