Sony A330 - pierwsze zdjęcia testowe i wrażenia

Zaledwie jeden dzień po światowej premierze odświeżonej linii lustrzanek Sony dziennikarze zgromadzeni w nowootwartym salonie SonyStyle w warszawskiej Arkadii mieli okazję przyjrzeć się większości nowych produktów. Zapraszamy do ściągnięcia kilku zdjęć wykonanych lustrzanką Sony A330 i nowymi obiektywami. {BIT|Aktulizacja - dodaliśmy pierwsze wrażenia}

Autor: Michal Grzegorczyk

19 Maj 2009
Artykuł na: 4-5 minut

{BLD|Aktualizacja: pierwsze wrażenia

Na konferencję prasową firmy Sony zorganizowaną w otwartym kilka dni temu salonie SonyStyle w warszawskiej Arkadii dotarły niemal wszystkie wczorajsze premiery: korpusy A230, A330 i A380, obiektywy DT 18-55mm f/3,5-5,6 i DT 50mm f/1.8 oraz malutki flesz HVL-F20AM. Mieliśmy więc dobrą okazję do zebrania pierwszych wrażeń na temat tych produktów.

Pierwsze co rzuca się w oczy to nieco zmieniony design - odchudzony, smukły grip i zaokrąglenia obudowy. Zerknięcie w specyfikację potwierdza te obserwacje. Nowe aparaty są nieco mniejsze i lżejsze od poprzedników. Właściciele kompaktów myślący o przejściu na lustrzanki (czyli główna grupa docelowa, na którą nakierowane są najnowsze aparatów Sony) z pewnością to docenią. Po wzięciu lustrzanek do ręki uwagę zwraca znacznie poprawiona jakość użytych materiałów i ich spasowanie. O ile w A200, A300 czy A350 można było narzekać na średniej jakości plastiki, o tyle w nowych aparatach nie ma do tego żadnych podstaw. Znaczna część korpusu została pokryta przyjemną w dotyku gumą, a wszystkie elementy (np. sprytnie przesuwana klapka zasłaniająca slot kart pamięci i przyłącza) dobrze do siebie przylegają. Na marginesie - pod wspomnianą klapką, obok gniazd kart umieszczono przełącznik do zmiany rodzaju kart, z którego aktualnie korzystamy. Trudno o bardziej wygodne rozwiązanie.

Nowe aparaty zostały stworzone z myślą o osobach wchodzących w świat lustrzanek (tzw. klasa entry-level). W związku z tym producent przeorganizował menu tak, by ułatwić poznanie możliwości sprzętu i wpływu poszczególnych ustawień na efekt zdjęciowy. Sony zastosowało prosty zabieg - podstawową zależność między wielkością przysłony i czasem naświetlania przedstawiają dwie drabinki, na końcach których umieszczono proste grafiki: wszystko ostre/rozmyte tło oraz stojący człowiek/biegnący człowiek. Zmiana któregokolwiek z parametrów powoduje przesunięcie wskaźników w kierunku odpowiednich grafik. Oprócz tego na każdym kroku pojawiają się podpowiedzi, wskazówki i rady, które oczywiście w każdej chwili można wyłączyć w menu. Osoby, które mimo wszystko nie chcą poznawać możliwości swojego aparatu mają oczywiście do dyspozycji tryb zielony, po włączeniu którego menu zostaje uproszczone do granic możliwości.

Sony A330 - "drabinki" w menu ułatwiające zrozumienia zależności czas-przysłona

Na koniec kilka słów o nowej lampie błyskowej. Jest naprawdę mała i prosta w użyciu. Co ciekawe, nie ma osobnego włącznika. Aby ją uruchomić, należy ją jedynie rozłożyć (podnieść do góry - w pozycji złożonej "leży" na obiektywie). Na obudowie znalazły się dwa przełączniki. Jeden odpowiada za skierowanie palnika w górę lub w przód, drugi za dwu-pozycyjnego zooma (skrajne wartości obiektywu kitowego). Jak już pisaliśmy we wczorajszym newsie, nową lampą powinni się też zainteresować posiadacze Sony A900. HVL-F20AM ma bowiem możliwość zdalnego wyzwalania lamp systemowych.

Nowym produktom będziemy się oczywiście szczegółowo przyglądali w trakcie naszych redakcyjnych testów, na które już teraz zapraszamy.

Zdjęcia testowe

Przykładowe zdjęcia zamieszczone poniżej wykonaliśmy przedprodukcyjnym egzemplarzem Sony A330 na domyślnych ustawieniach (po resecie ustawień w menu aparatu). Pełny test opublikujemy po otrzymaniu finalnego egzemplarza.

]

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
OM System OM-D OM-3 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
OM System OM-D OM-3 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Najnowszy OM-3 to flagowe funkcje OM-1 zamknięte w korpusie stylizowanym na analogowego Olympusa. To także nowe kreatywne tryby. Oto, jak spisuje się w praktyce.
38
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nowa uniwersalna pełna klatka Leiki ma być godnym rywalem dla wydajnych zawodowych korpusów konkurencji. Na pierwszy rzut oka ma wszystko, żeby tego dokonać, czy jednak nie jest to...
19
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
57
Powiązane artykuły