Olympus E-520 - pierwsze wrażenia

Jako pierwsza redakcja mieliśmy okazję bliżej przyjrzeć się najnowszej konstrukcji Olympusa - modelowi E-520. Jest to aparat skierowany do wymagających amatorów, którzy cenią wysoki poziom ergonomii użytkowania i dobry stosunek jakości do ceny. E-520 jest kolejną wersją udanego modelu E-510, wzbogaconą o kilka przydatnych funkcji.

Autor: Marcin Falana

13 Maj 2008
Artykuł na: 2-3 minuty

Olympus jest znany z wysokiej ergonomii użytkowania swoich produktów, nie inaczej jest z E-520. Ta średniej wielkości, lekka lustrzanka świetnie trzyma się w dłoni. Body nowego Olympusa nie różni się zasadniczo od poprzednika modelu E-510, producent zdecydował się na delikatny lifting poprawiający ogólne wrażenie. Grip i miejsce na kciuk zostały pokryte przyjemnym skóropodobnym tworzywem, które zapewnia bezpieczny uchwyt. Plastiki na body mają fajną fakturę dzięki czemu nie mamy wrażenia taniości. E-520 wyposażono w 2,7 calowy monitor Hyper Crystal II, który zapewnia dobre odwzorowanie obrazu nawet w bardzo jasnym środowisku. Jak we wszystkich Olympusach mamy możliwość w ustawienia funkcji fotograficznych bezpośrednio z poziomu wyświetlanej informacji na wyświetlaczu. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie.

Olympus E-520

Z nowości E-520 został wyposażony w funkcję wykrywania do 8 twarzy i 3 tryby autofokusa w czasie podglądu na żywo (live view). Mamy wybór między detekcją kontrastu, autofokusem hybrydowym i detekcją fazową. Detekcja kontrastu pozwala na ostrzenie tak jak w aparatach kompaktowych bezpośrednio na wyświetlaczu. Autofokus hybrydowy wstępnie ustawia ostrość na pomocą detekcji kontrastu i tuż przed zrobieniem zdjęcia po podniesieniu lustra potwierdza ostrość za pomocą detekcji fazowej. Gdy zależy nam na prędkości i podglądzie na żywo możemy wybrać autofokus działający na zasadzie detekcji fazowej, który ostrzy po podniesieniu lustra.

Olympus E-520

Pierwsze wrażenia dotyczące jakości zdjęć są jak najbardziej pozytywne. Co prawda nie możemy opublikować próbnych fotografii, ponieważ aparat, który oglądaliśmy nie jest egzemplarzem finalnym, jednak możemy podzielić się wrażeniami. Do ISO 800 wyniki są do przyjęcia, a ISO 1600 można uznać za w pełni użyteczne. E-520 na wyższych czułościach szumi w dość elegancki sposób, przypominający ziarno negatywu.

Olympus E-520

Warto jeszcze wspomnieć o stabilizacji matrycy, która może współpracować z dowolnym obiektywem, wystarczy tylko wprowadzić ogniskową (od 8mm do 1000mm)

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
15
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
23
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nowy Fujifilm X-M5 to najtańszy aparat w systemie, ale pod względem możliwości daleko mu do typowego amatorskiego korpusu. Czy to możliwe, że Fujifilm zrobiło wymarzony aparat dla...
33
Powiązane artykuły