Canon EOS D30 - test długodystansowy

Canon EOS D30 to jeden z najczęściej profesjonalnie wykorzystywanych aparatów cyfrowych. Korzystają z niego głównie reporterzy. Czy powodem jest dobra jakość, a może atrakcyjna cena? Przedstawiamy test tego aparatu.

Autor: Michał Sułkiewicz

28 Czerwiec 2002
Artykuł na: 38-48 minut

Menu i odtwarzanie zdjęć

W aparatach cyfrowych menu, to bardzo ważny element obsługi. Często źle zaprojektowana nawigacja menu wręcz uniemożliwia skuteczną pracę z aparatem. Dlatego w naszych testach poświęcamy temu elementowi oddzielną część.

Wieloletnie doświadczenie Canona w dziedzinie ergonomii zaowocowało doskonale zaprojektowanym menu. Obsługa jest niezwykle intuicyjna i właściwie nie wymaga zaglądania do instrukcji aparatu.

ekran z menu aparatu

Po pierwsze menu włączane jest jednym, łatwo dostępnym przyciskiem. Po drugie nawigacja odbywa się za pomocą koła nastaw i przycisku Set, który służy zarówno do wejścia w opcje danej pozycji menu, jak i do zatwierdzenia wyboru. Takie rozwiązanie jest proste, intuicyjne i szybkie. System sprawdza się o wiele lepiej niż stosowany powszechnie w tańszych modelach aparatów cyfrowych przełącznik krzyżowy.

sterowanie menu jest szybkie i intuicyjne

Menu EOSa D30 podzielone zostało na sekcje odpowiadające poszczególnym funkcjom aparatu (np. związanym z rejestracją, związanym z nastawami aparatu itd.). Pomiędzy poszczególnymi sekcjami można szybko poruszać się za pomocą przycisku Jump. To bardzo ułatwia dokonywanie szybkich zmian ustawień. Dzięki liniowości menu (brak podziału na oddzielne części) stosunkowo szybko można dotrzeć nawet do rzadko używanych funkcji. Fotografujący nie musi przedzierać się przez warstwy podmenu i podpodmenu zastanawiając się, czy czułość filmu zmieni w podmenu "aparat" czy w podmenu "ustawienia".

Pozycje menu wyświetlane są na czarnym tle, dzięki czemu są czytelne nawet w silnym świetle.

obracanie zdjęć

Z początku nieco kłopotu może sprawić umieszczenie razem w menu funkcji odpowiedzialnych za nastawy aparatu i za zarządzanie zrobionymi zdjęciami. Na przykład intuicyjnie funkcji obracania wykonanych zdjęć szuka się w trybie wyświetlania zdjęć. Tymczasem jest to jedna z opcji nieco poniżej wyboru balansu bieli (podobnie jak Protect zabezpieczająca zdjęcia przed skasowaniem). Wymaga to przyzwyczajenia.

Wykonane zdjęcia można obejrzeć za pomocą przycisku >. Ukazuje się wtedy ostatnia z wykonanych fotografii. Pozostałe możemy przeglądać za pomocą koła nastaw. Liczba w lewym, dolnym rogu informuje, które zdjęcie akurat jest wyświetlane. Jak już było wspomniane nie można w tym trybie ani obrócić zdjęcia, ani go zabezpieczyć przed skasowaniem. W tym celu należy wrócić do menu ustawień. Ponowne wyszukanie wybranego zdjęcia może być uciążliwe - szczególnie gdy jest ich dużo.

tryb wyświetlania

Istnieje możliwość przeglądania zdjęć miniaturkami (po 9 na ekranie) i powiększania fragmentów. Służy do tego przycisk szkła powiększającego.

kasowanie zdjęć

Tryb miniaturek jest bardzo wygodny do kasowania poszczególnych lub wszystkich zdjęć. Wystarczy zaznaczyć wybrane do usunięcia zdjęcie i przycisnąć przycisk kosza, następnie przyciskiem Set zatwierdzić kasowanie jednego lub wszystkich zdjęć. Analogicznie kasowane są fotografie w trybie wyświetlania pojedynczego zdjęcia. Niestety nie można skasować grupy zdjęć. W tym celu należy zabezpieczyć (funkcją Protect z menu) te fotografie, które chcemy zachować i skasować wszystkie pozostałe.

Wygodna jest możliwość skasowania zdjęcia zaraz po zrobieniu. Wystarczy nacisnąć przycisk kosza, gdy aparat wyświetla obraz po puszczeniu przycisku migawki.

ekran info

Wyświetlając zdjęcie możemy obejrzeć ekran informacyjny (po przyciśnięciu przycisku Info). Znajdziemy tam następujące informacje (od góry):

  • miniaturkę zdjęcia
  • histogram
  • numer zdjęcia na karcie pamięci (nazwa, pod którą zostanie zapisane w komputerze)
  • czułość ISO
  • tryb pracy aparatu
  • czas
  • wartość przesłony
  • wartość korekty
  • błysk
  • balans bieli
  • tryb pomiaru światła
  • kolejność zdjęcia/ilość zdjęć na karcie
  • rozdzielczość (tryb jakości zdjęć)
  • data i godzina wykonania

Doskonałym rozwiązaniem, które ostatnio trafia również do konstrukcji innych producentów, jest wyłączanie menu po przyciśnięciu spustu migawki. Dzięki temu w każdej chwili można przerwać pracę w menu i przejść do fotografowania.

Podsumowując tą część, należy podkreślić, że EOS D30 ma wyjątkowo przejrzyste i intuicyjne w użyciu menu. Niewielkie uciążliwości, które mogą napotkać fotografujący wynikają z kompromisów jakich musieli dokonać projektanci starając się osiągnąć złoty środek między dostępnością niektórych funkcji, a przejrzystością informacji umieszczanej na ekranie aparatu.

plusy

;przycisk Jump;rozbudowany tryb Info;wyłączanie po przyciśnięciu spustu migawki;wygodny tryb podglądu i kasowania zdjęć]

minusy

  • pomieszanie funkcji sterowania aparatem i zarządzania zdjęciami

Ocena w kategorii:

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
15
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
23
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nowy Fujifilm X-M5 to najtańszy aparat w systemie, ale pod względem możliwości daleko mu do typowego amatorskiego korpusu. Czy to możliwe, że Fujifilm zrobiło wymarzony aparat dla...
33