Canon EOS 5D - pierwsze zdjęcia

Podczas konferencji prasowej w Warszawie, Canon Polska zaprezentował swoje najnowsze, jesienne produkty. Nas najbardziej interesowała lustrzanka EOS 5D, którą udało nam się zabrać na krótki spacer. Do dyspozycji mieliśmy także pachnący nowością obiektyw EF 24-105mm f/4.0L IS USM. Zapraszamy do obejrzenia efektów.

Autor: Tomasz Gutkowski

12 Wrzesień 2005
Artykuł na: 4-5 minut

Prezentacja lustrzanki Canon EOS 5D wywołała niemałe poruszenie. Jest to pierwszy na rynku aparat, w którym połączono dwie ważne cechy - umiarkowanie duże gabaryty obudowy i pełnoklatkową matrycę światłoczułą. Tym samy, Canon ustanowił nową klasę sprzętu. EOS 5D pośredniczy między zaawansowanym EOSem 20D, a profesjonalnym EOS-1D Mark II.

Przy pierwszym kontakcie aparat - jak można się było spodziewać - robi bardzo dobre wrażenie. Osoby zaznajomione z systemem cyfrowym EOS nie będą miały żadnych kłopotów z obsługą. Jedyna widoczna zmiana w stosunku do 20D to układ trybów pracy na pokrętle głównym - zniknęły tryby tematyczne, zamiast których wprowadzono (do menu) tzw. Style optymalizujące parametry obrazu do określonych zadań. EOS 5D jest dobrze wyprofilowany i zdecydowanie wygodniejszy niż potężne i ciężkie "jedynki".

Pierwszy okrzyk radości wydamy z siebie zaglądając do wizjera. Obraz jest duży, jasny i wyraźny, to znaczy pozbawiony efektu "tunelu" znanego z lustrzanek o matrycy mniejszej niż 24 x 36 mm. Drugą najważniejszą zaletę tej konstrukcji zrozumiemy zakładając obiektyw szerokokątny. Ogniskowa będzie dokładnie taka, jak nominalna ogniskowa obiektywu! My do dyspozycji mieliśmy najnowszą stabilizowaną "elkę", Canon EF 24-105mm f/4.0L IS USM. Wszystkie zaprezentowane poniżej zdjęcia wykonane zostały tym zestawem, uzupełnionym też o nowy pojemnik na baterie BG-E4.

Pierwsze trzy zdjęcia możną ściągnąć na dysk i ocenić samodzielnie. Udostępniamy fotografie wykonane w trybie Standard w jakości JPEG Large Fine (4368 x 2912), z czułościami ISO 50, ISO 160 oraz ISO 400. Kliknięcie na jedną z poniższych miniaturek rozpocznie ściąganie plików docelowych (.zip) o wadze od 3.5MB do 6.0MB.

Dla osób, które z przyczyn technicznych nie mogą sobie pozwolić na ściąganie tak dużych plików, przygotowaliśmy kilka następnych ujęć. Są to fotografie wykonane takim samym zestawem, z pełną automatyką balansu bieli, przy różnych czułościach. Z każdego zdjęcia wycięliśmy fragment (zaznaczony czerwoną ramką na miniaturce), który następnie zachowano w skali 1:1. Aby uzyskać możliwie najwyższą jakość przy niewielkich rozmiarach zdjęć, skorzystaliśmy z funkcji "Save for Web" -> 100% w programie Photoshop CS.

1/200 s, f/5.6, ISO 200, 105mm
fragment 1:1, świetna reprodukcja barw, znakomita ostrość
1/25 s, f/4, ISO 400, 24mm
fragment 1:1, niewielkie zaszumienie obrazu, widoczna (choć niezwyt duża) aberracja chromatyczna i dystorsja powstająca na poziomie obiektywu
1/125 s, f/5.0, ISO 500, 98mm
fragment 1:1, dobra ostrość i dynamika obrazu, małe zaszumienie
1/200 s, f/5.0, ISO 250, 105mm
fragment 1:1, znakomita reprodukcja koloru skóry, dobra ostrość

Na koniec jeszcze jedno zdjęcie wykonane w maksymalnej czułości ISO 3200. Jak widać 5D radzi sobie całkiem nieźle, o ile nie musi reprodukować dużych, jednolitych powierzchni. Tradycyjnie najlepiej wyglądają płaszczyzny o średniej i wysokiej jasności.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
OM System OM-D OM-3 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
OM System OM-D OM-3 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Najnowszy OM-3 to flagowe funkcje OM-1 zamknięte w korpusie stylizowanym na analogowego Olympusa. To także nowe kreatywne tryby. Oto, jak spisuje się w praktyce.
36
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nowa uniwersalna pełna klatka Leiki ma być godnym rywalem dla wydajnych zawodowych korpusów konkurencji. Na pierwszy rzut oka ma wszystko, żeby tego dokonać, czy jednak nie jest to...
19
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
57
Powiązane artykuły