Test aparatu Canon Digital IXUS 700

Zapraszamy do lektury testu 7-magapikselowego przedstawiciela ekskluzywnej serii IXUS Canona. Prezentowany aparat poza wyśrubowanym sensorem wyposażony został w 3-krotny obiektyw, 2-calowy monitor podglądu oraz długą listę zaskakujących funkcji zdjęciowych. Nad jakością obrazu i szybkością działania czuwa druga już odsłona sławnego procesora DiGiC, a całość zamknięta została w charakterystycznej metalowej obudowie.

Autor: mmi

4 Maj 2005
Artykuł na: 38-48 minut

7. PODSUMOWANIE I OCENA

W czasie dość krótkiego testu, ten najwyższy model z ekskluzywnej linii Canona, jakim jest IXUS 700 wywarł na nas niemal same pozytywne wrażenia. Metalowa obudowa o wyjątkowych rozmiarach i klasycznym "IXUSowym" stylu (odpowiadającym Paniom jak i Panom ceniącym sobie eleganckie wzornictwo) wydaje się być wykonana niezwykle solidnie (choć ku naszemu zdumieniu pierwsze "ślady użytkowania" pojawiły się zaskakująco szybko, bo po 2-3 dniach eksploatacji). Jednakże to co trzeba oddać, to fakt, iż testowany aparat jest przyjemną, zwartą konstrukcją, której przyciski funkcyjne nie wydają żadnych nieprzyjemnych odgłosów podczas samej obsługi. A jest co obsługiwać... Liczne funkcje typowo fotograficzne (pomiar i kompensacja ekspozycji, makro, zdjęcia seryjne) oraz korekty i edycje kolorystyczne i rozbudowany tryb filmowy w równym (budowie) stopniu podnoszą atrakcyjność "siedemsetki", zapewniając dużą frajdę użytkownikom o naprawdę dużym zróżnicowaniu.

Poza walorami konstrukcyjnymi i opcjami zdjęciowymi, IXUS 700 wyróżnia się znakomitą szybkością. Z prawdziwą przyjemnością obserwowaliśmy jak wywoływany poprzez komendy przycisków funkcyjnych, IXUS 700 odpowiadał naprawdę błyskawicznie. Tu poza samym przetwarzaniem (pokaz, przewijanie, edycja) koniecznie należy podkreślić reakcję migawki oraz zdjęcia seryjne, które jak na tę klasę sprzętu prezentują ogólnie poziom wybitny! Zatem potwierdziły się buńczuczne zapowiedzi producenta i Canon zdaje się odzyskiwać pozycję lidera w tej dziedzinie (chociażby w segmencie konsumenckim). Wspomniany procesor przyczynił się także do podniesienia precyzji stosowanych algorytmów obliczeniowych, co znalazło odzwierciedlenia w skutecznej automatyce ekspozycji i systemie równoważenia bieli. Pierwsza, w większości sytuacji zapewniała optymalne naświetlenie, natomiast drugi niemal bezbłędną reprodukcję tonalną (szczególnie profil pomiarowy). Samą jakość obrazu pochwalić należy także za dobrą dynamikę, przyjemne nasycenie oraz przyzwoity (utrzymany w ryzach) poziom zaszumienia obrazu w zakresie ISO200-400.

Słowa uznania należą się nowo zastosowanej optyce, zapewniającej wraz z 7-megaplikselowym sensorem wyjątkową (z uwagi na swą miniaturowość) jakość obrazu - zbliżoną do uznanej, rodzimej pozycji, jakim jest znacznie bardziej zaawansowany PowerShot S70. Szkoda jedynie spadającej jakości obrazu na jego skraju (szczególnie przy ujęciach szerokokątnych). A skoro już doszliśmy do zastrzeżeń, wyjawmy, iż na ich krótką listę wpisujemy zdarzające się pomyłki szerokiego pomiaru ostrości (AiAF), niską skuteczność redukcji czerwonych oczu czy też nieprecyzyjny monitor podglądu. Naszym zdaniem producent nieco więcej uwagi powinien poświęcić także aberracji chromatycznej, która występuje w stopniu dość istotnym, przez co niekiedy zakłóca zdjęcie. Na pocieszenie zostaje fakt, iż ostrość można zablokować centralnie, a aberrację i czerwone oczy usunąć już z poziomu komputera. Przeprowadzając test wg standardów DIWA Digital IXUS 700 uzbierał 82% co przekłada się na pewną ocenę 5. Zatem gorąco polecamy!

Canon Digital IXUS 700 zebrał 82%

Jak zwykle zachęcamy do analizy przykładowych zdjęć (następna strona), które zostały zestawione w pary (całe ujęcie wraz z jego wyciętym fragmentem w skali 1:1). Umożliwiamy także ściągnięcie pierwszych 3 plików, tak by Nasi Czytelnicy samodzielnie mogli sprawdzić ich jakość na własnych komputerach lub też wykonując wydruki w domu czy w laboratoriach fotograficznych.

Oferta sklepu:

Kup ten aparat w sklepie Pstryk.pl kliknij

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
49
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
28
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
37