Branża
Nowe AI tworzy całe sesje na podstawie prostych fotek odzieży. Nie potrzeba już ani modela ani fotografa
5. WŁAŚCIWOŚCI FOTOGRAFICZNE
Tryby pracy i funkcje zdjęciowe
To, do czego przyzwyczaiły nas konstrukcje Nikona to niewątpliwie naszpikowany przyciskami funkcyjnymi korpus. Nie inaczej jest i tym razem. Klawisze umieszczone na tylniej części korpusu odpowiadająca za obsługę aparatu zapewniając jego wysoką kulturę pracy. Natomiast na rękojeści, w okolicy spustu migawki znajdziemy definiowalny przycisk FUNC, do którego możemy przypisać balans bieli, jakość i wielkość plików, zastosowaną czułość czy tryb rejestracji seryjnej. Dalej znajdziemy przyciski przypisane trybom lampy błyskowej, kompensacji ekspozycji oraz podświetleniu wyświetlacza roboczego.
Niżej znajdziemy pokrętło trybów pracy, które poza typowymi trybami (automatyki z fleksją, priorytetów migawki/przysłony i manuala) udostępnia szybki dostęp do scen tematycznych, trybu filmowego, ustawień aparatu (SETUP) oraz 3 (jakże kluczowych w przypadku fotografii cyfrowej) parametrów: rozdzielczości, czułości i balansu bieli. Pokrętło umożliwia również szybkie przełączenie w tryb odtwarzania. Ustawienia te obejmują (zgodnie z ruchem wskazówek zegara):
Ekspozycja
Za poprawną ekspozycję w 8400 odpowiada rozbudowany system pomiarowy. Obejmuje on niezwykle skuteczny pomiar matrycowy (256-polowy), centralnie ważony (ok. 80% kadru), pomiar punktowy oraz punktowy ze skojarzeniem pola pomiarowego do aktywnego czujnika AF. Oczywiście uzyskaną na podstawie zadanego pomiaru ekspozycję możemy skorygować w zakresie +/- 2EV w skoku co 0.3, 0.7 lub 1EV. Niewątpliwy wpływ na ekspozycję ma również zastosowany ekwiwalent czułości.
Mniej doświadczeni użytkownicy z pewnością docenia funkcję auto-bracketingu, który umożliwia wykonanie 3 lub 5 zdjęciowej serii z uprzednio zdefiniowaną stałą zmienną ekspozycji. Dla obydwu serii (krótkiej i długiej) dostępny skok ponownie obejmuje wartości +/- 0.3, 0.7 lub 1.0EV. Nikon 8400 oferuje także coraz popularniejszy w tej klasie bracketing balansu bieli. W tym przypadku aparat udostępnia nam 3 zdjęciową serię, w której następuje korekta bieżących ustawień balansu. W kolejności są to: korekta dodatnia (obraz bardziej niebieski), bieżący balans, korekta ujemna (bardziej czerwony). Jest to niezwykle przydatna funkcja w sytuacjach, gdy trudno jest precyzyjnie oszacować charakterystykę oświetlenia.
Kolejnym ukłonem w stronę amatorów jest funkcja BSS (Best Shot Selector), która podzielona została na tryby standardowy, dotyczący ostrości oraz, co ciekawe, ekspozycji. W pierwszym aparat umożliwia wykonanie 10 zdjęć Druga dzieli się na 3 tryby: shadow, highlight, histogram. Ponownie aparat umożliwia nam wykonanie serii (tym razem 5 zdjęciowej), analizując każde z nich pod względem:
Nie trzeba chyba argumentować tak szerokiego wsparcia, jakim obdarza nas sam aparat w celu uzyskania optymalnych efektów zdjęciowych. Z całą pewnością trudne warunki oświetleniowe, kontrastowa scena czy choćby precyzyjne makro nie będą przeszkodą dla wymagających jakości użytkowników bez większego doświadczenia. Trudno się zatem dziwić, że ta rewelacyjna funkcja konsekwentnie jest stosowana w "poważniejszych" Coolpiksach. Brawo!
Pomiar ostrości
Także w tym miejscu COOLPIX 8400 poczynił duży postęp w stosunku do swych poprzedników. Zacznijmy od sposobu pomiaru ostrości, odbywającej się jak do tej pory się jedynie na podstawie detekcji kontrastu TTL, która wspomagana była ewentualnie poprzez diodę asystującą. Ze względu na dużą nieskuteczność owego systemu w trudniejszych warunkach oświetleniowych i większym dystansie od obiektu fotografowanego takie rozwiązanie było istna piętą achillesową poprzednich Coolpiksów. W nowym 8400 układ ten wspierany jest jeszcze nowym zewnętrznym sensorem pasywnym, co niebagatelne przyczyniło się do znacznej poprawy szybkości i skuteczności autofocusa. Zmieniła się także liczba czujników pomiarowych. Ich liczba z 5 (C5400, C8700) wrosła teraz do 9 rozmieszczonych znacznie szerzej w kadrze, co również istotnie podniosło efektywność i wygodę obsługi. Dodajmy jeszcze, iż aktywny obszar ostrości może być wybierany automatycznie (na zasadzie pierwszeństwa pierwszego planu), ręcznie z układu pól 3x3 lub zablokowany centralnie.
Poza tradycyjnym ogniskowaniem pojedynczym (S-AF), wymagającym wciśnięcia spustu migawki do połowy aparat umożliwia ostrzenie ciągłe oraz ręczne. O ile ciągłe ostrzenie ciągłe (C-AF), choć dość hałaśliwe i prądożere, z pewnością pozostaje całkowicie zasadne, natomiast manualne ustawienie ostrości jest ponownie rozwiązane tragicznie. Podobnie jak w poprzednikach nie mamy co liczyć na powiększenie wycinka kadru, a pojawiająca się skala odległości jest bardzo, bardzo nieprecyzyjna.
Jednakże nasza ogólna ocena systemu AF nie może być inna aniżeli bardzo dobra. Dzięki nowym rozwiązaniom testowany Nikon z powodzeniem "dobił" w tej materii do konkurencji, nie mając już większych problemów zarówno w słabo oświetlonych, statycznych ujęciach nocnych jak i przy trudnych scenach dynamicznych (co się poprzednio zdarzało).
Na koniec tej części dwa słowa o osiągach pomiarowych. W trybie normalnej rejestracji obiektyw 8400 ogniskuje z 50cm. Dystans ten maleje w trybie makro do 3cm umożliwiając rejestracje obszaru 5x3,75cm.
Balans bieli omówiony został wcześniej (patrz tryby pracy).
Korekta obrazowa
Jak w większości aparatów cyfrowych, również w 8400 możemy zdefiniować parametry obrazowe według własnych preferencji. Umożliwia to korekta ostrości, kontrastu w skali +/-1 oraz nasycenia w stopniu +/-2. Wydawać by się mogło, że oferowana skala korekty nie gwarantuje wyrazistej plastyczności. Przeczą temu jednak poniższe zdjęcia ilustrujące skrajne wartości "poprawek". Oczywiście użytkownicy mogą z pełną swobodą stosować kombinacje (np. obniżyć kontrast, podbijając nasycenie czy ostrość itd). Poza ustawieniami standardowymi możemy zdać się na automatykę korekty, która w zależności od charakteru fotografowanej sceny samodzielnie dostosowuje poziom wspomnianych parametrów.
Zdjęcia seryjne
Mając w pamięci pozytywne wrażenia jakie przyniósł za sobą układ AF z ciekawością analizowaliśmy osiągi aparatu podczas rejestracji seryjnej. Poza wspomnianym bracketingiem ekspozycji, balansu bieli oraz funkcjach BSS Coolpix 8400 oferuje także: