Test aparatu Nikon COOLPIX 8400

Coolpix 8400 to zaawansowany kompakt adresowany do wymagających użytkowników, oczekujących wysokiej jakości. Kluczowym wyróżnikiem spośród konkurencji jest niespotykany w tej klasie wyjątkowo szerokokątny obiektyw o ekwiwalencie 24-85mm. Zapraszamy do lektury testu tego nietuzinkowego modelu.

Autor: mmi

30 Listopad 2004
Artykuł na: 49-60 minut

3. BUDOWA I DESIGN

Coolpix 8400 to niezwykle solidna konstrukcja, która budzi zaufanie już przy pierwszym kontakcie. Magnezowy korpus o wymiarach 113x82x75 mm [szer.] x [wys.] x [głęb.] jest lekki (400 g. bez baterii), co jednak w najmniejszym nawet stopniu nie destabilizuje konstrukcji podczas fotografowania. Idealnie wyprofilowana rękojeść wykończona została gumową warstwą antyślizgową zapewniając wysoki komfort i pewność pracy nawet przy długim, intensywnym użytkowaniu. Bardziej uważni obserwatorzy z pewnością dostrzegą stylistyczne nawiązanie Nikonowskiej konstrukcji do uznanych lustrzanek tej marki.

Oczywiście te pozytywne wrażenia nie kończą się na stylistyce i wzornictwie. Tradycyjnie już (w przypadku Nikona) zadbano by użytkownik miał pełny dostęp do niemal wszystkich ważniejszych ustawień aparatu bezpośrednio z korpusu. Umożliwiają to liczne przyciski funkcyjne, z rozwagą rozmieszczone na całej konstrukcji. Dzięki temu, podczas pracy palec wskazujący bez kłopotu obsługuje główny włącznik, spust migawki, korektę ekspozycji, tryby lampy czy definiowalny przycisk szybkiego dostępu do podstawowych funkcji. Natomiast kciuk z łatwością opiera się na dźwigni zoom i z pełną swobodą dosięga podstawowych pokręteł nastawczych czy pozostałych guzików. W tym miejscu ponownie warto zaznaczyć pewny uchwyt aparatu, który umożliwia bezpieczne przeprowadzanie wspomnianych operacji.

Przód aparatu ukazuje niemal centralnie umieszczony obiektyw, oblany odkręcanym pierścieniem konwerterów. Nad nim znajduje się zamykany palnik lampy błyskowej. Pomiędzy nimi umieszczony został mikrofon, a po ich lewej stronie widoczna jest dioda wspomagająca oraz pasywny czujnik AF.

Tylna ścianka aparatu oferuje wizjer i monitor podglądu oraz wspomniane, liczne przyciski funkcyjne. Przeanalizujmy je zatem w skrócie. Zgodnie z ruchem wskazówek zegara są to kolejno (od wizjera): przycisk blokady ekspozycji/ostrości, dźwignia zoom, główne pokrętło nastawcze. Pod nimi zestawione w pary przyciski: wywołujący menu z szybkim podglądem oraz samowyzwalacz/kasowanie pliku z przyciskiem wyświetlania. Obydwie pary rozdzielone zostały wielofunkcyjnym wybierakiem. Pod monitorem widnieją jeszcze przełącznik pomiędzy ekranami oraz przycisk ustawiania trybu ostrości.

Górny panel aparatu ukazuje "gorącą" stopkę akcesoriów, informacyjny wyświetlacz LCD, pokrętło trybów pracy oraz wspomniany włącznik, spust migawki i 3 guziki funkcyjne. Widok z prawej strony ukazuje solidną rękojeść, pokrywę komory kart pamięci, uchwyt paska oraz gniazdo opcjonalnego zasilacza pokryte wpasowaną gumową zaślepką. Rzecz ma się podobnie po przeciwległej stronie, która także zawiera uchwyt paska i gumową zaślepkę (tym razem złącza USB i A/V) oraz dodatkowo głośnik.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
OM System OM-D OM-3 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
OM System OM-D OM-3 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
Najnowszy OM-3 to flagowe funkcje OM-1 zamknięte w korpusie stylizowanym na analogowego Olympusa. To także nowe kreatywne tryby. Oto, jak spisuje się w praktyce.
38
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Leica SL3-S - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nowa uniwersalna pełna klatka Leiki ma być godnym rywalem dla wydajnych zawodowych korpusów konkurencji. Na pierwszy rzut oka ma wszystko, żeby tego dokonać, czy jednak nie jest to...
19
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 okiem użytkownika Q2/Q3 - subiektywny test praktyczny
Leica Q3 43 to aparat, na który wielu fotografów czekało od dekady. Kompaktowe body premium z jasnym standardowym obiektywem jawi się jako prawdziwy Graal podróżników i fotografów ulicznych. Czy...
57