Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
WŁAŚCIWOŚCI FIZYCZNE
Optyka
C-8080 WZ wyposażony został w 5-krotny obiektyw o zakresie ogniskowej 7,1-35,6mm co przy zastosowaniu przetwornika typu 2/3 cala stanowi wygodny ekwiwalent 28-140mm dla aparatu małoobrazkowego zachowujący przy tym bardzo dobrą jasność od F2,4 dla ujęcia szerokokątnego do F3,5 dla maksymalnego zbliżenia. Pamiętajmy jednak, iż jest to najwęższy zakres wśród dostępnych na rynku konkurencyjnych 8-megowych propozycji (Sony F828, Minolta A2 oraz Canon Pro1 posiadają 7-krotne obiektywy a Coolpix 8700 aż 8-krotny zoom).
Tradycyjnie Olympus zagwarantował możliwość rozszerzenia możliwości optycznych za pomocą opcjonalnych konwerterów. Przy użyciu nasadki T-CON14D użytkownik ma możliwość zwiększenia zbliżenia optycznego o 1.4x co daje efekt odpowiadający ekwiwalentowi ogniskowej 196mm dla małego obrazka. Natomiast po zamontowaniu W-CON08D uzyskuje się efekt, jaki gwarantuje fotografowanie z ogniskową 22.4mm (w aparacie małoobrazkowym). Obydwa mocowane są za pomocą specjalnego pierścienia przejściowego CLA-8. Cieszy również gwint na pierścieniu obiektywu, dzięki któremu możemy zastosować różnorakie filtry o średnicy 58mm.
Zakres ogniskowej regulujemy (niestety) za pomocą specjalnej dźwigni zoom. Elektryczny mechanizm pracuje bardzo szybko i umożliwia błyskawiczne przejście z pozycji wide do tele w ok. 5-6 skokach. Takie rozwiązanie niesie za sobą dobre i złe skutki. Szybkość zoomowania będzie niewątpliwie przydatna przy okazji zdjęć sportowych, natomiast z pewnością będzie znacznym utrudnieniem płynnego i precyzyjnego kadrowania. Przydałby się pierścień na obiektywie.
Konstrukcja optyki składa się z 15 elementów w 13 grupach i zawiera 2 soczewki asferyczne i aż 3 niskodyspersyjne soczewki (ED) mające za zadanie niwelować wszelkie wady obrazu. Jak podaje producent ten nowo zaprojektowany układ nawiązuje swą wysoką jakością do "większego brata" - profesjonalnej lustrzanki E-1. W dalszej części testu postaramy się zweryfikować te odważne porównania ilustrując przykładami rzeczywistą jakość oferowaną przez tą optykę.
Możliwości celownicze oraz wyświetlacze
W C-8080 kadrowanie umożliwia 1,8-calowy monitor TFT LCD oraz elektroniczny wizjer typu EVF o przekątnej 0,44 cala. Ten pierwszy o rozdzielczości 134.000 pikseli przekazuje 100% rejestrowanego obrazu. Oferowany podgląd jest ostry i kontrastowy nawet przy dość silnym nasłonecznieniu (np. światło słoneczne w pogodny dzień). Atutem jest także możliwość jego odchylenia po kątem 45 stopni w dół i 90 w górę, co jest szczególnie przydatne podczas fotografowania z trudniejszych perspektyw.
Na uznanie zasługuje również calowy elektroniczny wizjer. Przekazuje on użytkownikowi 98% rejestrowanego obrazu z rozdzielczością 240.000 pikseli. Jest to wynik bardzo dobry, choć w swej klasie nierekordowy. Warto odnotować również częstotliwość odświeżania 60 kl/sek oraz wręcz niezauważalne opóźnienie informacji wynoszące 50 milisekund.
C-8080 nie posiada niestety roboczego panelu informacyjnego. Co prawda wszystkie bieżące ustawienia aparatu możemy podejrzeć na dużym monitorze, po ustawieniu funkcji Control Dual Panel, a podawane informacje są znacznie czytelniejsze niż na monochromatycznych wyświetlaczach roboczych jednakże nie należy zapominać, iż w czasie takiego podglądu blokowany zostaje obraz rejestrowanego kadru.
Lampa błyskowa
Wbudowana lampa błyskowa o liczbie przewodniej 9 (dla ISO100) realizuje błysk w zakresie od 0,8 do 5,2 metra przy ujęciach szerokokątnych oraz od 0,2 do 3,6 metrów przy maksymalnej wartości ogniskowej. Poza automatyką pracy oferuje następujące tryby:
Ten ostatni działa na trzy sposoby, które przed zastosowaniem definiujemy uprzednio z poziomu menu. Są to kolejno SLOW 1 (ustawienie fabryczne - błysk na pierwszą kurtynę migawki), który dostosowuje działanie lampy do dłuższych czasów naświetleń z możliwą z ewentualną redukcją efektu czerwonych oczu oraz SLOW2 (błysk na drugą kurtynę) wyzwalany w ostatniej fazie naświetlania.
Bardziej wyrobieni użytkownicy z pewnością skorzystają z możliwości korekty mocy błysku, która oferuje zakres +/-2EV ze skokiem co 1/3. Niestety podobnie jak to się ma w serii C-7xx lampa w C-8080 również nie posiada mechanizmu samoczynnie podnoszącego. Takie rozwiązanie może być kłopotliwe. Zanim użytkownik zda się na pełną automatykę, nawet w trybie pełnej automatyki, musi pamiętać o zwolnieniu flesza odpowiednim przyciskiem.
Aparat posiada również gorącą stopkę akcesoriów, która umożliwia podłączenie zewnętrznych lamp błyskowych. Obecnie użytkownik ma do dyspozycji modele FL-50 oraz FL-20.
Pamięć
C-8080WZ umożliwia zapisywanie zdjęć zarówno na rodzimych kartach xD-Picture jak i na znacznie bardziej popularnych Compact Flash typu I i II oraz Microdrive. Cieszy możliwość wyboru nośnika oraz zgodność z formatem FAT32 gwarantująca kompatybilność z kartami o pojemności 2GB i więcej. My natomiast zwracamy uwagę na dość długi czas zapisu jednego pliku (nawet w JPEG!). Z pewnością nie bez przyczyny pozostaje fakt, iż 8-megowy aparat generuje stosunkowo duże pliki, jednakże prawie 4 sekundy to stanowczo za dużo.
Poniższa tabela przedstawia przybliżony czas zapisu jednego pliku na poszczególne karty (z całkowitym opróżnieniem pamięci buforowej):
border=1;sizex=4;sizey=4;headersx=0;headersy=0| ;128MB xD-Picture Card; 128MB Compact Flash; 256MB Compact Flash x40;
RAW;14,76;14,08;12,07;
TIFF;21,23;19,24;16,48;
JPEG SHQ;3,95;3,70;3,18
Z powyższej tabeli wynika, że aparat nie wykorzystuje możliwości szybszego nośnika, jakim jest karta xD-Picture Card. Czasy zapisu na tej karcie są nawet gorsze niż na nominalnie znacznie wolniejszej karcie CompactFlash.
Szybkość pracy
Aparat wyposażony jest w bardzo wygodną jest pamięć wartości ogniskowej w momencie jego wyłączenia. Dzięki temu czas startowy oscyluje pomiędzy 0,9sek do pełnej gotowości przy szerokokątnym ujęciu do niespełna 2 sek. dla maksymalnej ogniskowej. Stosunkowo dobrze prezentuje się czas reakcji migawki. Opóźnienie jej wyzwolenia wynosi ok. 0,5 sek. z wliczając ustawienie ostrości oraz 0,17 sek. po uprzednim jej ustawieniu. Te wyniki zostały osiągnięte dzięki zastosowaniu technologii TruePic TURBO, która poza skutecznym poprawieniem szybkości odpowiada również za optymalizację obrazu, o czym więcej nieco dalej.
Zasilanie
Zastosowane źródło zasilania to akumulator 7.2V Li-Ion BLM-1 o pojemności 1500mAh. Jest on już znany z profesjonalnej lustrzanki E-1 czy zaawansowanego C-5060WZ. Gwarantuje ok. 4 godzin ciągłej pracy z włączonym monitorem lub prawie 600 zdjęć. Jest to jeden z najlepszych wyników w tej klasie. Jeżeli jednak to wciąż zbyt mało, użytkownik może skorzystać z dodatkowego uchwytu B-HLD30, który poza funkcją pionowego spustu migawki z dźwignią zoom zasila aparat dodatkowym akumulatorem BLM-1. Czas ładowania pojedynczego akumulatora to ok. 6 godzin i odbywa się ono za pomocą zewnętrznej ładowarki BCM-2.
Złącza
Dwie gumowe zaślepki kryją dostępne wyjścia i wejścia aparatu. Kolejno od lewej widać wejście opcjonalnego zasilacza (C-8AC), port USB typu 2.0 oraz monofoniczne wyjście A/V.