Canon EOS 6D - pierwsze wrażenia

Photokina 2012. O dzisiejszej nowości Canona na pewno już czytaliście. Po oficjalnej premierze na targach mieliśmy okazję bliżej przyjrzeć się najnowszej propozycji japońskiego producenta aparatowi Canon EOS 6D.

Autor: Patryk Wiśniewski

17 Wrzesień 2012
Artykuł na: 4-5 minut

Canon EOS 6D to najmniejsza i najlżejsza pełnoklatkowa lustrzanka obecnie na rynku. Aparat jest rzeczywiście mniejszy od Canona EOS 5D mark III czy 7D, ale nie możemy jego wykonaniu nic zarzucić. Canon 6D, to solidny korpus, w części wykonany z magnezu, który pewnie leży w dłoni. Wszystko to dzięki dobrej klasy okleinom oraz komfortowemu gripowi. Pozwala nam pewnie zahaczyć trzy palce dłoni.

Wszystkie przełączniki i przyciski są spójne z serią półprofesjonalnych lustrzanek tego producenta. Włącznik został umieszczony tuż obok tarczy trybów, którą obsługujemy w sposób znany z 7D i 5D mark III, czyli wciskamy guzik i obracamy. Na tarczy trybów oprócz tradycyjnego zestawu M, Av, Tv, P i B umieszczono dwa ustawienia własne, scenerie oraz tryb automatyczny. Z prawej strony korpusu przy górnym monitorze LCD umieszczono rząd przycisków obsługujących tryb AF, napęd, ISO, pomiar światła oraz podświetlenie.

Mniejsze rozmiary wymusiły przeprojektowanie tylnej ścianki aparatu. Nie mamy charakterystycznej dla lustrzanek jednej linii przycisków tuż przy ekranie LCD. Zostały one rozlokowane na całej dostępnej powierzchni. Klawisze Menu i Info producent umieścił tuż nad ekranem.

Za komorą wizjera swoje miejsce znalazł przełącznik pomiędzy trybami Live View, pod nim umieszczono lupę, przycisk odtwarzania oraz Q. Tradycyjna tarcza nastaw została wzbogacona o nawigator. Pod nimi znajduje się kosz oraz Lock, który blokuje wybrane przez nas funkcje. Ostatnimi trzema klawiszami jakie znajdują się na korpusie nowego aparatu są AF-ON, blokada ekspozycji oraz wybór pół autofokusa.

Wizjer

Wizjer w Canonie 6D jest po prostu rewelacyjny. Dzięki pryzmatowi pentagonalnemu wizjer jest bardzo jasny. Sam obraz jest klarowny i kontrastowy. Standardowe powiększenie 0,71x umożliwia komfortową pracę zarówno przy dłuższych jak i szerszych szkłach. Gabaryty wizjera sprawiają, że nie mamy najmniejszego problemu z kadrowaniem zdjęć.

Autofokus

System automatycznego ustawiania ostrości to najbardziej kontrowersyjny punkt EOS-a 6D. 11-punktowy system autofokusa z jednym punktem krzyżowym, to już dość wysłużona konstrukcja. Producent poddał ją jednak pewnemu "liftingowi", według zapewnień przedstawicieli producenta to nie jest ten sam system AF, który znamy z innych lustrzanek. Najważniejsze, że to czuć przy pierwszym kontakcie z aparatem. System automatycznego ustawiania ostrości działa bardzo szybko. Dzięki jego wysokiej czułości - aż do -3EV, ma zapewniać bardzo dobre rezultaty nawet w słabym świetle.

Podsumowanie

Canon EOS 6D to bardzo ciekawa premiera na tegorocznej Photokinie. Pełna klatka została skonstruowana z myślą o… podróżnikach. Dlatego producent zdecydował się na jej zminimalizowanie, oraz dodanie modułów Wi-Fi i GPS. Usprawnienie systemu AF także zostało podyktowane potrzebami tego typu osób. Co do ostatecznej oceny nie możemy na razie wyrokować, zwłaszcza, że nie mieliśmy jeszcze do czynienia z finalnym egzemplarzem, z którego moglibyśmy zaprezentować zdjęcia. Canon EOS 6D, to na pewno ciekawy korpus, którego głównym konkurentem będzie Nikon D600

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
15
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
23
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nowy Fujifilm X-M5 to najtańszy aparat w systemie, ale pod względem możliwości daleko mu do typowego amatorskiego korpusu. Czy to możliwe, że Fujifilm zrobiło wymarzony aparat dla...
33
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)