Nokia 808 PureView - Ergonomia i wykonanie

Nokia 808 PureView to smartfon wyposażony w aparat o niespotykanej w urządzeniach tego typu rozdzielczości 41 megapikseli, oferujący wiele zaawansowanych funkcji znanych z aparatów kompaktowych. Sprawdziliśmy jak sprzęt sprawdza się w praktyce oraz porównaliśmy go z iPhonem 4S, który może być dla niego konkurencją.

Autor: Marcin Grabowiecki

17 Sierpień 2012
Artykuł na: 23-28 minut
Spis treści

Nokia 808 kształtem i wielkością nie odbiega od innych smartfonów dostępnych na rynku. Obudowa telefonu wykonana jest z matowego plastiku (my otrzymaliśmy do testów kolor czerwony, dostępny jest jeszcze kolor biały i czarny). To co ją wyróżnia to wystający fragment, w którym ukryta jest matryca, obiektyw oraz lampa błyskowa. Nie jest to najzgrabniejsze rozwiązanie. Zgrubienie obudowy przypomina nieforemną narośl. Z tego powodu może kojarzyć się ze starymi latarkami na płaskie kwadratowe baterie.

Ukrycie aparatu w grubszej części obudowy nie jest też dobrym pomysłem, z tego powodu, że to właśnie za tą część chwytamy instynktownie chcąc zapewnić sobie stabilny uchwyt. Chociaż projekt telefonu jest prosty i minimalistyczny, trudno mu pod tym względem konkurować z iPhonem 4S.

Na boku plastikowej obudowy smartfona Nokii znajduje się przycisk blokady oraz umożliwiający szybkie przejście w tryb fotografowania i zarazem wyzwolenie migawki. Trzeci przycisk odpowiedzialny jest za przybliżanie fotografowanego obiektu. W górnej części urządzenia umiejscowione są gniazda USB, HDMI oraz słuchawkowe. Dotykowy wyświetlacz wykonany został w technologii AMOLED.

Obsługa aparatu w trybie fotografowania odbywa się wyłącznie dzięki dotykowemu ekranowi, z którego powinno się korzystać w pozycji poziomej.

Z prawej strony ekranu znajduje się ikonka służąca do zmiany aparatu na kamerę, poniżej ikonka do wyzwalania migawki, a na samym dole ikonka umożliwiająca dostęp do biblioteki ze zdjęciami.

Z lewej strony ekranu umiejscowionych jest pięć ikonek, które umożliwiają (od góry):

  • zmianę trybu lampy błyskowej (włączona, automatyczna, wyłączona, lampa z redukcją efektu czerwonych oczu)
  • korekcję ekspozycji (w przedziale +/-4 EV), w tym trybie, na dole ekranu pojawia się nieduży histogram, którego zadaniem jest pomoc w dobraniu odpowiedniej ekspozycji
  • ustawienie balansu bieli (Zachmurzenie, Żarówka, Słońce, Jarzeniowe, Tryb auto)
  • wybór czułości (w przedziale 50-1600 ISO plus tryb automatyczny)
  • włączenie filtra szarego
Spis treści
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
27
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
35
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nowy Fujifilm X-M5 to najtańszy aparat w systemie, ale pod względem możliwości daleko mu do typowego amatorskiego korpusu. Czy to możliwe, że Fujifilm zrobiło wymarzony aparat dla...
44
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (10)