Canon PowerShot S100 - test

Canon PowerShot S100 to najmniejszy z zaawansowanych kompaktów na rynku. Oferuje 12,1-megapikselową matrycę CMOS i obiektyw 24-120 mm f/2.0-5.9. Poza tym nagrywa filmy Full HD i umożliwia zapis RAW-ów. Jednym słowem kieszonkowy aparat dla wymagających.

Autor: Marcin Falana

16 Grudzień 2011
Artykuł na: 38-48 minut


6. Fotografowanie

Szybkość działania
PowerShot S100 jest gotowy do wykonania pierwszego zdjęcia po nieco ponad 2 s. W tym czasie aparat wysuwa obiektyw i ostrzy. Na przejście do trybu odtwarzania musimy czekać około 1 s. Nie możemy narzekać na przewijanie i powiększanie zdjęć. Na przejście z najszerszego kąta do najdłuższej ogniskowej S100 potrzebuje niecałe 1,5 s.

Ogólnie prędkość działania S100 stoi na przyzwoitym poziomie i pozwala na wygodną obsługę i fotografowanie. Delikatne zastrzeżenia mamy do szybkości zastosowania korekty ekspozycji. Po wprowadzeniu korekty musimy czekać odczuwalną chwilę zanim zobaczymy jej efekty na ekranie.

Zdjęcia seryjne
Canon S100 daje nam do dyspozycji zdjęcia seryjne w pełnej rozdzielczości z prędkością 2,3 kl/s co jest raczej przeciętnym rezultatem. Aparat trzyma deklarowane 2,3 kl/s z zafiksowaną ostrością na pierwszym zdjęciu. Do dyspozycji mamy także tryb z przeostrzaniem jednak prędkość zdjęć seryjnych spada wtedy do 0,8 kl/s.

zakładka zdjęć seryjnych, menu podręczne


Ostatni i najszybszy tryb zdjęć seryjnych znajdziemy wśród scenerii - Szybka seria zdj, HQ. S100 wykonuje w nim 8 klatek z prędkością 9,6 kl/s w pełnej rozdzielczości.

szybka seria HQ



Pomiar ostrości
Pod względem prędkości pomiaru ostrości Canon S100 zazwyczaj mieści się w zakresie od 0,3 w dobrych warunkach oświetleniowych do 1 s w słabszym oświetleniu, co trzeba zaliczyć do przyzwoitych rezultatów, jednak nie rewelacyjnych. W słabszym oświetleniu z pomocą przychodzi skuteczna lampa wspomagająca. Nie jest to wynik pozwalający konkurować z najlepszymi bezlusterkowcami, jednak wśród kompaktów premium jest bardzo dobrze. Ogólnie system autofokusa radzi sobie dobrze dając w większości przypadków ostre zdjęcia.

Pomiar światła
Canon S100 oferuje trzy tryby pomiaru światła: wielosegmentowy, centaralnie ważony i punktowy. Do zakładki pomiaru światła dostajemy się przez menu podręczne co jest szybkim i wygodnym rozwiązaniem. Możemy także zaprogramować przycisk RING FUNC. żeby obsługiwał pomiar światła. Na ekranie widzimy jak aparat interpretuje daną scenę i zawsze możemy wprowadzić odpowiednią korektę.


Podczas testu głównie korzystaliśmy z pomiaru matrycowego, który w większości przypadków dawał zamierzone rezultaty. Korektę ekspozycji stosowaliśmy w wyjątkowo trudnych warunkach jak kontrastowe sceny i światło wpadające w obiektyw.

ramka AF z obszarem pomiaru punktowego


Jeżeli zależy nam na dokładniejszym pomiarze możemy skorzystać z trybu punktowego, który korzysta z ramki na środku kadru albo w ramce AF (wyboru dokonujemy w menu). Pomiar punktowy działa prawidłowo i mierząc na skórę czy szarą kartę otrzymujemy poprawnie naświetlone zdjęcie niezależnie od źródła światła.

Tryby ekspozycji
Tryby ekspozycji zmieniamy za pomocą tarczy trybów umieszczonej na górnej ściance. Działa ona z odpowiednim oporem, więc trudno ją przestawić przypadkowo. Tarcza obraca się dookoła - dostęp do poszczególnych trybów jest ułatwiony.

Na tarczy trybów, poza trybami manualnymi P, Tv, Av i M znajdziemy tryb Auto, Scenerie, Efekty, filmowanie i tryb ustawień własnych C.

Bracketing
PowerShot S100 umożliwia bracketing ekspozycji - aparat wykonuje wtedy trzy zdjęcia ze skokiem od 1/3 do 2EV. Skok bracketingu dostosowujemy po wciśnięciu przycisku Menu.

bracketing ekspozycji


Poza tym możemy zastosować bracketing ostrości. Do zakładki barcketingu dostajemy się przez menu podręczne.

bracketing ostrości



Stabilizacja obrazu
Canon S100 został wyposażony w optyczną stabilizację obrazu czyli ruchomą soczewkę w obiektywie. Do dyspozycji mamy tryb ciągły lub stabilizację w trakcie ekspozycji. Poza tym możemy uruchomić tryb wzmocnienia stabilizacji.

zakładka stabilizacji


Test stabilizacji polegał na wykonaniu kilku zdjęć na najdłuższej ogniskowej bez stabilizacji do momentu uzyskania nieostrego obrazu. Następnie włączyliśmy stabilizację i określiliśmy o ile można wydłużyć czas ekspozycji nadal osiągając ostre zdjęcia. Canon S100 pozwala na wydłużenie czasu ekspozycji o około 2 EV co przy ekwiwalencie ogniskowej 120 mm trzeba zaliczyć do przyzwoitych rezultatów.

Balans bieli
Do zakładki balansu bieli dostajemy się przez menu podręczne. Do dyspozycji poza trybem Auto i według wzorca mamy siedem trybów zdefiniowanych w tym dwa na jarzeniówkę i jeden do fotografii podwodnej. Warto wspomnieć o łatwości z jaką ustawiamy balans bieli według wzorca - wystarczy wybrać odpowiedni tryb, wycelować ramkę na coś białego i wcisnąć przycisk RING FUNC.

od góry balans bieli Auto, Zdefiniowany


Automatyczny balans bieli radzi sobie bardzo dobrze w większości przypadków poprawnie interpretując źródła światła nawet mieszanego.

Opcje korekty obrazu
Canon S100 daje szerokie możliwości wpływu na kolorystykę i styl naszych zdjęć. Do dyspozycji mamy kilka stylów obrazu, jak np. Intensywne kolory, Sepie, Czerń i biel itp.

zakładka stylu obrazu


Ostatnia pozycja wśród własnych ustawień kolorów - Własne kolory - pozwala na wprowadzenie korekty pod względem: kontrastu, wyostrzenia, nasycenia, oraz kolorów (czerwony, zielony, niebieski) i odcieni skóry.

zakładka efekty


PowerShot S100 umożliwia także skorzystanie z trybu Efekty, w którym znajdziemy ciekawe stylizacje jak np. aparat zabawkowy, HDR-y, czy efekt miniatury. Niektóre z trybów umożliwiają wpływ na odcień - ciepły/chłodny, a w trybie miniatury możemy wybrać czy płaszczyzna ostrości będzie w pionie czy w poziomie.

miniatura

 

aparat zabawka



Filmowanie
Canon S100 umożliwia filmowanie w rozdzielczości Full HD z prędkością 24 kl/s. Filmy są nagrywane w formacie MOV z dźwiękiem stereo. Podczas filmowania możemy korzystać z zooma, a aparat na bieżąco ustawia ostrość z czym radzi sobie dość dobrze.


Do dyspozycji mamy też filmowanie w zwolnionym tempie 120 kl/s w rozdzielczości 640x480 i 240 kl/s w rozdzielczości 320x240. Poza tym możemy skorzystać z efektu miniatury podczas filmowania, co jest ciekawym urozmaiceniem.

Podsumowanie
Pod względem szybkości działania S100 prezentuje przyzwoitą średnią wśród kompaktów z wyższej półki. Aparat dość szybko ostrzy i ogólnie pozwala na bezproblemową obsługę poza trochę irytującą korektą ekspozycji. Zdjęcia seryjne dzięki trybowi Szybka seria HQ osiągają szybkość 9,8 kl/s, co w kieszonkowym kompakcie w zupełności wystarcza.

Canon S100 oferuje także dopracowane funkcje fotograficzne jak pomiar światła, automatyczny balans bieli czy skuteczna stabilizacja obrazu. Nie można także nie wspomnieć o filmach Full HD i w zwolnionym tempie.

+ zdjęcia seryjne w trybie Szybka seria HQ - 9,6 kl/s
+ pomiar światła
+ automatyczny balans bieli
+ stabilizacja skuteczna do 2EV
+ tryb Efekty
+ filmowanie w Full HD 24 kl/s
+ filmy w zwolnionym tempie

- opóźnienie przy wprowadzaniu korekty ekspozycji

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony A1 II + FE 28-70 mm f/2 GM - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Sony kończy rok z przytupem, prezentując dwie iście profesjonalne konstrukcje - najnowszy flagowy korpus Sony A1 II i uniwersalny, superjasny zoom średniego zasięgu. Czy nowy korpus...
27
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Nikon Z50 II - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po pięciu latach Nikon prezentuje wreszcie następcę pierwszego amatorskiego korpusu w systemie Z. To nadal ta sama matryca, ale lepsza wydajność, bardziej rozbudowana ergonomia i...
35
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Fujifilm X-M5 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [RAW]
Nowy Fujifilm X-M5 to najtańszy aparat w systemie, ale pod względem możliwości daleko mu do typowego amatorskiego korpusu. Czy to możliwe, że Fujifilm zrobiło wymarzony aparat dla...
44
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj