Panasonic Lumix TZ20 i Sony Cyber-shot HX100V - test, część 2

Sony Cyber-shot HX100V to flagowy model wśród kompaktów japońskiego producenta. Przypominający rozmiarami raczej niewielką lustrzankę HX100V został wyposażony w najnowsze technologie. Najciekawsze z nich to fotografowanie 3D, tryb automatycznej panoramy i filmowanie w rozdzielczości Full HD.

Autor: Sebastian Stasiuk

13 Lipiec 2011
Artykuł na: 29-37 minut

{BLK|4. Fotografowanie i szybkość działania]

Fotografowanie

Sony Cyber-shot HX100V uruchamia się w ok. 2,5 sekundy. Reakcję spustu migawki można określić jako dobrą - aparat pozwala wyzwolić migawkę bez opóźnień (oczywiście pod warunkiem, że nie musi ustawiać ostrości). Zmiana parametrów ekspozycji jest szybka i bezproblemowa. Łatwo dostępna jest także funkcja zmiany balansu bieli, kolorystyki pomiaru światła i ostrości - wprost z menu podręcznego i przycisków na obudowie. Reakcja aparatu na przyciski jest natychmiastowa. Włączenie podglądu zdjęć nie należy do najszybszych - urządzenie potrzebuje ok. 2 sekund aby wyświetlić pierwsze zdjęcie.

Autofokus

Szybkość nastawiania ostrości daje przyzwoite wyniki. Ostrość na najdłuższej, a wiec najtrudniejszej ogniskowej ustawiana jest poniżej sekundy. Tryb ciągły pomiaru sprawdza się już gorzej. Daleko mu do sprawności znanej z lustrzanek. W trudniejszych warunkach oświetleniowych włącza się bardzo silna czerwona dioda podświetlająca najbliższe plany. Działa na odległość ok. 4-5m, jednak z bliska może oślepiać osoby fotografowane.

Pomiar światła

Aparat daje dostęp do trzech metod pomiaru: wielopunktowego, centralnego i punktowego. Sam pomiar światła radzi sobie dobrze z większością scen. Błędy w doborze parametrów ekspozycji mogą pojawiają się przy kontrastowych scenach. Są to jednak pomyłki całkowicie normalne dla sprzętu tej klasy. HX100V nie miał żadnych wyraźnych tendencji do prześwietlania lub niedoświetlania zdjęć.

Balans bieli

Balans bieli dobierany jest prawidłowo i nie obserwujemy żadnej wyraźnej dominanty ani tendencji do przebarwiania zdjęć w którąkolwiek stronę. Standardowo dla aparatu cyfrowego system automatycznego balansu bieli popełnia błędy przy oświeleniu żarowym.

Zdjęcia seryjne

Matryca Exmor R umożliwiła uzyskanie prędkości trybu szybkiej serii na poziomie 10 kl./s. Taka szybkość znana jest z profesjonalnych lustrzanek reporterskich. HX100V wykonuje maksymalnie 10 zdjęć w serii. Jest to wynik bardzo dobry, jednak TZ20 posiada jeszcze dodatkowe tryby seryjne w obniżonych rozdzielczościach. Sony wypada na tym tyle bardziej skromnie.

Lampa błyskowa

Producent podaje zasięg lampy błyskowej w HX100V na poziomie 9,2m przy ustawieniu ISO Auto. Sama lampa pracuje bardzo dobrze. Przy dużej ilości światła lampa bardzo ładnie dopełnia błyskiem ekspozycje. Jedyną rzeczą, na jaką trzeba zwrócić uwagę podczas fotografowania z lampą jest przestawienie balansu bieli w pre-definiowane ustawienie dla lampy błyskowej. Bez zmiany tego parametru zdjęcia mają żółtą dominantę i słabsze odwzorowanie czerwieni.

Stabilizacja

W obiektywie zastosowano optyczną wersję stabilizacji obrazu nazwaną Optical SteadyShot. Pełny test skuteczności redukcji drgań nie był możliwy gdyż zabrakło w aparacie możliwości jej wyłączenia. Porównując do TZ20 na szerokim kącie wyniki były niemal identyczne, jednak na długich ogniskowych Sony sprawdzał się odrobinę gorzej. Złe wrażenie jest tym głębsze, że aparaty cięższe, większe i z dobrym gripem jest łatwiej utrzymać nieruchomo podczas fotografowania. Stabilizacja dawała najlepsze wyniki podczas filmowania z włączoną opcją aktywną.

Filmy

Nagrywanie sekwencji wideo jest bardzo proste niezależnie od wykorzystywanego trybu. Podobnie jak w TZ20 na obudowie umieszczono dedykowany przycisk do szybkiego filmowania. Autofokus i zmiana ogniskowej działają w trakcie nagrywania. Aparat ostrzy wtedy wyraźnie wolniej niż przy fotografowaniu. Zoomownie odbywa się bezgłośnie, głównie dzięki wysoko umieszczonym mikrofonom. Sony zastosowało kodek AVCHD. Nagrywanie może odbywać się w maksymalnej rozdzielczości Full HD 50p lub 50i.

Podsumowanie

HX100V nie jest aparatem zbyt szybkim. Zmiana trybów trwa bardzo długo, wejście w tryb przeglądania zdjęć tylko trochę krócej. Z drugiej strony mamy świetnie działający tryb seryjny 10 kl./s, filmowanie HD w bardzo dobrej jakości i panoramy z ręki.

+ dobry i sprawny autofokus

+ tryb seryjny 10 kl./s

+ poprawna praca lampy błyskowej

- powolne przejście z trybu fotografowania do trybu odtwarzania

- skuteczność stabilizacji obrazu odrobine poniżej oczekiwań

- brak możliwości wyłącznia stabilizacji

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Leica Q3 43 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Leica Q3 43 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe (RAW)
Po latach próśb, na rynku ląduje wreszcie Leica Q w wersji z obiektywem standardowym. Sprawdzamy, co ma do zaoferowania zestaw, na który tylu czekało.
16
Hover Air X1 - dron inny, niż wszystkie [TEST]
Hover Air X1 - dron inny, niż wszystkie [TEST]
Hover to dron zamykający esencję ujęć lotniczych w najprostszej możliwej formie, którą można obsługiwać bez żadnego kontrolera i która chce zmienić nasze myślenie o dronach....
23
Nikon Z6 III - test aparatu
Nikon Z6 III - test aparatu
Trzecia generacja Nikona Z6 ma już niewiele wspólnego z poprzednikiem. Czy nowy korpus ma szansę zdobyć szturmem rynek? Sprawdzamy jego potencjał…
63
Powiązane artykuły