9. Podsumowanie
Canon EOS 1100D to najniżej plasowana lustrzanka japońskiego producenta, skierowana do użytkowników, którzy chcą mieć lustrzankę Canona jednak nie chcą inwestować w nią dużych pieniędzy.
Mimo plastikowego wrażenie EOS-a 1100D trzeba pochwalić za staranność wykonania. Elementy sterujące zostały dobrze rozmieszczone, działają z odpowiednim skokiem i zapewniają wygodną obsługę. Gdy dodamy do tego wygodny uchwyt i menu podręczne -
Q to można mu wybaczyć plastikowe wrażenie i śliskie tworzywo na gripie.
Ergonomia stoi na wysokim poziomie i zapewnia bezproblemową obsługę. Oczywiście poza małymi wpadkami jak np. trudny dostęp do punktów AF w trybie szybkim AF w live view. Z plusów warto wspomnieć o funkcji podglądu głębi ostrości, która jest rzadko spotykana w aparatach tej klasy. Poza tym 1100D wyposażono w złącze HDMI, obsługuje także karty SDXC. Czego zabrakło to złącza mikrofonu i kabla wideo.
Pod względem fotograficznym EOS 1100D wywiązuje się bardzo dobrze dając do dyspozycji użytkownika zestaw dobrze działających funkcji fotograficznych jak szybki autofokus, przewidywalny pomiar światła i automatyczny balans bieli. Gdy dodamy do tego przyzwoitą, niewysiloną 12,2-megapikselową matrycę, która pozwala na fotografowanie do ISO 1600, a nawet 3200 dostajemy przyzwoitą lustrzankę. Czego jej brakuje to szybkie zdjęcia seryjne i kreatywne funkcje jak np. filtry artystyczne.
Nie najmocniejszą stroną EOS-a 1100D są filmy. Do dyspozycji mamy jeden format 1280x720 pikseli z prędkością 30 lub 25 kl/s (MOV H.264). Podczas nagrywania nie możemy korzystać z autofokusa, a dźwięk jest nagrywany przez wbudowany mikrofon mono. Canon nie przewidział także możliwości podłączenia zewnętrznego mikrofonu.
Pod względem jakości zdjęć Canon EOS 1100D zasługuje na piątkę niestety plastikowe wrażenie i ogołocenie go z kilku przydatnych funkcji skutkuje oceną 4.
+ logiczne rozmieszczenie elementów sterujących
+ menu podręczne Q
+ podgląd głębi ostrości
+ wygodny grip
+ 12,2-megapikselowa matryca CMOS
+ bagnet EF/EF-S
+ złącze HDMI
+ obsługa kart SDXC
+ szybkość działania
+ szybkość autofokusa
+ pomiar światła
+ stabilizacja obrazu
+ automatyczny balans bieli
+ niski poziom szumu do ISO 1600
+ reprodukcja szczegółów
+ reprodukcja kolorów
+ nieduże odstępstwa rzeczywistej czułości ISO od deklarowanej
+ niski poziom szumu do ISO 1600
+ przyzwoity zakres tonalny
+ szeroki zakres dynamiczny
- plastikowa wrażenie
- śliski uchwyt
- trudny dostęp do punktów AF w trybie szybkim AF w live view
- brak diody wspomagającej autofokus
- brak w zestawie kabla wideo
- wolny tryb seryjny
- brak autofokusa podczas filmowania
- brak gniazda mikrofonu
- brak filtrów twórczych
Canon EOS 1100D w swojej klasie uzyskał 65%