EZ-MICRO - 20-krotne powiększenie fotografowanego przedmiotu dzięki sprzężonemu z aparatem mikroskopowi firmy Nikon.

Nikon stworzył mikroskop dla miłośników makrofotografii, dzięki któremu można oglądać 20-krotne stereoskopowe powiększenie przedmiotu oraz wykonać jego zdjęcie. Wprawdzie taka fotografia nie daje obrazu trójwymiarowego, ale za to w zależności od zastosowanego aparatu można jeszcze zwiększyć krotność powiększenia. Prezentujemy urządzenie Nikona o nazwie EZ-Micro.

Autor: Paweł Ryczkowski

3 Sierpień 2007
Artykuł na: 9-16 minut

Powiększenia, jakie oferują aparaty kompaktowe nie wszystkim miłośnikom makrofotografii wystarczają. Z myślą o nich Nikon przygotował mikroskop z 20-krotnym powiększeniem, który umożliwia podłączenie aparatu i wykonanie zdjęcia oglądanego przedmiotu. Układ optyczny pozwala na wykorzystanie zoomu obiektywu aparatu do jeszcze większego zbliżenia. Krotność zoomu pomnożona przez krotność mikroskopu (20x) daje rzeczywistą krotność układu optycznego zestawu. Łatwo wyliczyć, że stosując najprostszy model kompaktu z zoomem 3-krotnym uzyskamy powiększenie 60x, a to już nie byle co.

Nikon EZ-Micro bez założonego adaptera do aparatu cyfrowego

Mikroskop ma wbudowane trzy obiektywy, dwa służące do oglądania przedmiotu dają stereoskopowy obraz, co niezwykle uatrakcyjnia wygląd powiększonego przedmiotu ale przede wszystkim umożliwia ocenę struktury powierzchni. Trzeci obiektyw przekazuje obraz do optyki aparatu. Jest on tak skalibrowany, że nie wymaga użycia trybu makro, dzięki czemu odległość aparatu od urządzenia jest stała.

EZ-Micro - widok z boku

Kompakt mocuje się do mikroskopu za pomocą adaptera. Instrukcja podaje kilka rodzajów odpowiednich dla różnych modeli aparatów Nikona. Oto wszystkie modele, które mogą współpracować z EZ-MICRO po zastosowaniu odpowiedniego adaptera:

  • COOLPIX S1, S3, S5, S6, S7c, S9 + FSB-5
  • COOLPIX P3/P4 + FSB-4
  • COOLPIX P1/P2 + FSB-3
  • COOLPIX 5600 + FSB-2
  • COOLPIX 4200/5200/7900 + FSB-1A

Do redakcji Fotopolis.pl trafił zestaw razem z aparatem Nikon Coolpix S7c i adapterem FSB-5. W wypadku tego aparatu do dyspozycji mieliśmy 3-krotny zoom optyczny, co zwiększało powiększenie mikroskopu do 60x.

Tekst został podzielony na następujace części:

  1. Wstęp
  2. Budowa
  3. Wykonywanie zdjęć i podsumowanie

Poprzednia

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Peak Design Travel Backpack 45L Coyote - test plecaka dla podróżnika
Peak Design Travel Backpack 45L Coyote - test plecaka dla podróżnika
Travel Backpack Coyote to nowy wariant popularnego plecaka dla twórców w podróży. Zmienił się kolor, ale też materiał, z którego został wykonany. Podczas dwumiesięcznej podróży sprawdziłem, czy...
37
Calibrite Display Plus HL - recenzja kolorymetru i kalibracja krok po kroku
Calibrite Display Plus HL - recenzja kolorymetru i kalibracja krok po kroku
Najnowsze kolorymetry Calibrite wyznaczają współczesny standard kalibracji i profilowania wyświetlaczy. Przyjrzeliśmy się, jak działa flagowy Display Plus HL. Oto nasze wnioski.
20
Czy mobilne dyski HDD mają jeszcze sens? Test SanDisk Professional G-DRIVE ArmorATD 6 TB
Czy mobilne dyski HDD mają jeszcze sens? Test SanDisk Professional G-DRIVE ArmorATD 6 TB
Konwencjonalne dyski przenośne nie mają dziś łatwo. Szybkie jak błyskawica i niesamowicie małe pamięci Flash skradły całą uwagę branży kreatywnej spychając technologię HDD głęboko w cień. Czy...
27
Powiązane artykuły