Wydarzenia
Sprawdź promocje Black Friday w Cyfrowe.pl
Epson L800 to fotograficzna drukarka A4 z systemem stałego zasilania w atrament. Wykorzystuje głowicę Epson Micro Piezo oraz sześć butelek z atramentem. Urządzenie oferuje wyjątkowo tanie wydruki uzyskiwane w domowych warunkach. Przeczytajcie jak sprzęt wypadł w naszym teście.
Pierwsze efekty, które uzyskaliśmy dzięki L800 prezentowały się bardzo dobrze. Nawet czarno-białe wydruki o wielu delikatnych odcieniach szarości wyglądały naturalnie. Nie mieliśmy również zastrzeżeń do odwzorowania kolorów. Barwy były wyraziste i klarowne.
Oprócz własnych obserwacji jakości wydruków poddaliśmy drukarkę standardowej procedurze testowej.
L800 znakomicie wypadł w części poświęconej odporności druku na wilgoć. Wydruki wykonane na papierze Epson Photo Quality Ink Jet Paper schły szybko i nie marszczyły się. Tusz nie rozmywał się, a odciski palców nie pozostawiały śladów na papierze. Podkreślanie fragmentów tekstu kolorowym mazakiem nie rozmazywało go.
Jeśli chodzi o poprawną reprodukcję koloru nie było już tak dobrze. O ile delikatne przejścia tonalne w światłach były rozróżnialne, to już w przypadku ciemnych tonów był z tym problem. Najciemniejsze tony błękitu, zieleni i magenty zlewały się z czernią. Podobnie było z najciemniejszymi tonami w przypadku odcieni szarości.
Reprodukcja linearnych gradientów również okazała się słabym punktem drukarki. Najjaśniejsze przejścia wypadły dobrze, natomiast najciemniejsze tony nie różniły się między sobą w kilku przypadkach (błękity, żółcie). Również gradient radialny nie wyglądał poprawnie.
L800 dobrze wypadła w części sprawdzającej jak wyglądają koło siebie podobne kolory. Tylko w dwóch (na osiem) przypadkach barwy zlewały się ze sobą, w pozostałych - były rozróżnialne.
Drukarka ma problem z reprodukcją najdrobniejszych szczegółów. Poniżej pewnej grubości linie nie różnią się niczym między sobą.
W całym teście drukarka otrzymała 64/100 pkt.
Poniżej prezentujemy pliki obok skanów wydruków. Przypominamy, że mają one jedynie charakter poglądowy (podobnie jak skany procedury testowej).
Należy pamiętać o tym, że najlepszą jakość druku uzyskamy korzystając z oryginalnych papierów i butelek z atramentem Epsona. Zalecane jest również korzystanie z profili kolorystycznych.