O sile dokumentu. Kacper Czubak, Ala Lesiak, Adam i Dyba Lach [Podcast]

O opowiadaniu o emocjach, budowaniu porozumienia między obrazem, filmem i dźwiękiem Monika Szewczyk-Wittek rozmawia z Kacprem Czubakiem, Adamem i Dybą Lach oraz Alą Lesiak.

Autor: Monika Szewczyk-Wittek

3 Czerwiec 2024
Artykuł na: 4-5 minut

Rozmawiamy o filmach tegorocznej edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Przyglądamy się i dyskutujemy o tytułach, które naszym zdaniem zachwycają obrazem, ale też zachowują spójność. Rozmawiamy o historiach, które nas zaskoczyły i wciągnęły, ale też. tych, w których wygrało ego twórców, a nie wartość opowiadanej historii.

Dyba Lach - Reporterka, dokumentalistka, autorka transmedialna. Reżyseruje filmy dokumentalne, wydarzenia artystyczne, projekty kulturalne, spektakle i podcasty. Ukończyła PWSFTiT w Łodzi na Wydziale Organizacji Sztuki Filmowej oraz Fotografię Prasową w Instytucie Dziennikarstwa UW. Publikowała w Magazynie Pismo i Magazynie Reporterów Duży Format. Jest współautorką książek fotograficznych. Od kilku lat związana jest ze środowiskiem Szkoły Ekopoetyki, eksplorującym zagadnienie relacji człowieka ze światem pozaludzkim w literaturze i sztuce i poszukującym nowego języka i nowych sposobów opowiadania o współczesnych kryzysach planetarnych.

Adam Lach - Fotoreporter, dokumentalista, twórca wizualny. Publikuje swoje zdjęcia w The New York Times, Le Monde, The Guardian, Die Zeit, GEO, Newsweek. Laureat kilkunastu konkursów fotografii. Członek jury konkursów fotograficznych. Autor trzech książek fotograficznych. Jego fotografia zatytułowana Wolność została ogłoszona Ikoną Trzydziestolecia - symbolem trzech dekad przemian w Polsce – w międzynarodowym konkursie organizowanym przez Press Club Polska. Jego prace były prezentowane na wielu prestiżowych wystawach. W latach 2010-2012 wykładał w Instytucie Dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. W 2021 nominowany do Paszportów Polityki w kategorii Sztuki Wizualne jako członek kolektywu Archiwum Protestów Publicznych.

Kacper Czubak - Kacper jest absolwentem Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach. Autorem zdjęć do wielokrotnie nagradzanego filmu dokumentalnego Mów mi Marianna. Dwukrotnie otrzymał nagrodę za najlepsze zdjęcia za film W teatrze przemocy - na 20. Festiwalu Millennium Docs Against Gravity w Warszawie, oraz nagrodę Polskiego Stowarzyszenia Autorów i Autorek Zdjęć Filmowych za najlepsze zdjęcia w filmie dokumentalnym w 2024 r. Swoją pracę zawodową dzieli między filmy dokumentalne i fabularne. Do jego głównych zainteresowań artystycznych należą prawa człowieka i zniuansowane portrety psychologiczne bohaterów.

Alicja Lesiak - Fotografka, artystka wizualna i projektantka. W swoich zdjęciach łączy obserwację fotografii dokumentalnej z poszukiwaniem nowych rozwiązań świata mody. Lubi portrety, zoom i kolor. Publikowała w Die Zeit, Vogue, Label, AD i Huffington Post. Członkini Archiwum Protestów Publicznych, kolektywu fotograficznego nominowanego do Paszportów Polityki. Finalistka Grand Press Photo. Jej prace pokazywane były w Polsce (MSN, Mocak, Labirynt) i za granicą (Visa pour L’Image, Festival Circulation).

Skopiuj link

Autor: Monika Szewczyk-Wittek

Fotoedytorka, kuratorka i autorka tekstów o fotografii. Pomysłodawczyni przedsięwzięć promujących fotografię. Współtwórczyni projektu Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Kierowała projektem Cyfrowy TR – procesem archiwizacji i digitalizacji zbiorów TR Warszawa. Współzałożycielka agencji Napo Images. Współkuratorka archiwum Pawła Pierścińskiego. Prowadzi zajęcia z fotoedycji i etyki fotografii na Uniwersytecie Warszawskim. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Instytutu Pileckiego w Berlinie. W 2021 roku ukazała się jej pierwsza książka “Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek”.

Komentarze
Więcej w kategorii: Podcast
Fotografki rodziny: Anna Hernik, Ola Klimek-Lipnicka i Kasia Warpas [PODCAST]
Fotografki rodziny: Anna Hernik, Ola Klimek-Lipnicka i Kasia Warpas [PODCAST]
O najpiękniejszych, ale też najtrudniejszych chwilach zatrzymanych na zdjęcia. O fotografowaniu codzienności i ważnych dla rodziny wydarzeń. O tym jak fotografować własną rodzinę, ale też...
25
Krok w krok za prezydentem - Eliza Radzikowska i Jakub Szymczuk [PODCAST]
Krok w krok za prezydentem - Eliza Radzikowska i Jakub Szymczuk [PODCAST]
Zaglądamy za kulisy pracy fotografów zatrudnionych w kancelarii Prezydenta RP. O tym jak zmienia się fotografia oficjalna, ale też o wyzwaniach związanych z dokumentowaniem pracy pierwszej pary z...
9
World Unseen. O zdjęciach "oglądanych" dotykiem [PODCAST]
World Unseen. O zdjęciach "oglądanych" dotykiem [PODCAST]
Dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii, osoby niewidome i słabowidzące mogą doświadczać fotografii za pomocą dotyku. O wyjątkowej wystawie rozmawiamy z Tomaszem Miękusem - specjalistą...
28
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (7)