Lokalnie - Katarzyna Piechowicz i Bartłomiej Jurecki [PODCAST]

Jak zdobyć zaufanie bohaterów? Jak opowiedzieć o silnych ludziach, którzy często wolą pozostawać w cieniu? Do rozmowy zaprosiliśmy Katarzynę Piechowicz - autorkę  projektu "Romni" oraz Bartłomieja Jureckiego, który portretuje życie polskich górali.

Autor: Monika Szewczyk-Wittek

30 Kwiecień 2024
Artykuł na: 2-3 minuty

To rozmowa o dokumentowaniu lokalnej społeczności. Niespiesznym zapisywaniu tradycji i kultury. To przyglądanie się możliwościom fotografii, ale też pochwała spotkania, rozmowy i zrozumienia. Wspólnie z Katarzyną i Bartkiem dyskutujemy o tym jak przygotować się do opowiadania historii lokalnych, czasem zamkniętych dla innych społeczności.

Katarzyna Piechowicz - niezależna fotografka dokumentalna mieszkająca na Śląsku. Stypendystka Magnum Photos. W swojej pracy skupia się przede wszystkim na długoterminowych projektach związanych z osobami i społecznościami doświadczającymi wykluczenia. Jej projekt „Seniorzy”, poświęcony samotności osób starszych, zdobył uznanie w najważniejszych konkursach fotoreportażu w Polsce, trafiając do finału Nagrody im. Krzysztofa Millera za Odwagę Patrzenia i zdobywając I nagrodę Grand Press Photo 2020. Obecnie pracuje nad projektem „Romni” opowiadającym o kobietach społeczności romskiej, z którym została finalistką międzynarodowego konkursu o grant Women Photography Getty Images oraz uzyskał wyróżnienie honorowe o grant w konkursie międzynarodowym Lucie Foundation w kategorii „Wschodzący Artysta”. Publikowała na łamach Polityki, Rzeczpospolitej, Gazety Wyborczej, Magazynu Pismo, oraz w Tygodniku Powszechnym.

Bartłomiej Jurecki - pochodzi z Zakopanego. Jest absolwentem Krakowskiej Szkoły Artystycznej i Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, gdzie uzyskał tytuł Magistra Fotografii. Na co dzień fotografuje dla Tygodnika Podhalańskiego. Laureat wielu konkursów m.in. Picture of The Year, National Geographic Traveler Photo Contest, czy Grand Press Photo.

Skopiuj link

Autor: Monika Szewczyk-Wittek

Fotoedytorka, kuratorka i autorka tekstów o fotografii. Pomysłodawczyni przedsięwzięć promujących fotografię. Współtwórczyni projektu Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Kierowała projektem Cyfrowy TR – procesem archiwizacji i digitalizacji zbiorów TR Warszawa. Współzałożycielka agencji Napo Images. Współkuratorka archiwum Pawła Pierścińskiego. Prowadzi zajęcia z fotoedycji i etyki fotografii na Uniwersytecie Warszawskim. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Instytutu Pileckiego w Berlinie. W 2021 roku ukazała się jej pierwsza książka “Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek”.

Komentarze
Więcej w kategorii: Podcast
Fotografki rodziny: Anna Hernik, Ola Klimek-Lipnicka i Kasia Warpas [PODCAST]
Fotografki rodziny: Anna Hernik, Ola Klimek-Lipnicka i Kasia Warpas [PODCAST]
O najpiękniejszych, ale też najtrudniejszych chwilach zatrzymanych na zdjęcia. O fotografowaniu codzienności i ważnych dla rodziny wydarzeń. O tym jak fotografować własną rodzinę, ale też...
25
Krok w krok za prezydentem - Eliza Radzikowska i Jakub Szymczuk [PODCAST]
Krok w krok za prezydentem - Eliza Radzikowska i Jakub Szymczuk [PODCAST]
Zaglądamy za kulisy pracy fotografów zatrudnionych w kancelarii Prezydenta RP. O tym jak zmienia się fotografia oficjalna, ale też o wyzwaniach związanych z dokumentowaniem pracy pierwszej pary z...
9
World Unseen. O zdjęciach "oglądanych" dotykiem [PODCAST]
World Unseen. O zdjęciach "oglądanych" dotykiem [PODCAST]
Dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii, osoby niewidome i słabowidzące mogą doświadczać fotografii za pomocą dotyku. O wyjątkowej wystawie rozmawiamy z Tomaszem Miękusem - specjalistą...
28
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)