X-Rite i1Studio - przyglądamy się funkcjom nowego spektrofotometru

Autor:

14 Listopad 2017
Artykuł na: 6-9 minut

Nowy X-Rite i1Studio, to kompleksowe rozwiązanie do zarządzania barwą. Prosta w użyciu i wszechstronna konstrukcja powstała z myślą o tych, dla których fotografowanie, skanowanie, edycja oraz druk to ważne elementy pracy. Do czego więc możemy ją wykorzystać?

Artykuł powstał we współpracy z firmą X-Rite

Firma X-Rite znana jest z produkcji najwyższej jakości rozwiązań do pomiaru barwy. i1Studio to jej najnowsze rozwiązanie do pracy z kolorem, które zastępuje ceniony spektrofotometr ColorMunki Photo. W przeciwieństwie do popularnych kalorymetrów typu i1Display Pro, które służą do kalibracji i profilowania tylko monitorów i rzutników, nowy i1Studio oferuje pełny zestaw narzędzi do kalibracji i profilowania wszystkich urządzeń w całym obiegu pracy - od ujęcia po wydruk.

W zestawie znajdziemy również wzornik ColorChecker Classic Mini służący do szybkiej korekcji kolorystycznej aparatu. Dzięki tak wszechstronnemu zestawowi będziemy mieć pewność, że to, co uchwyciliśmy aparatem lub skanerem, a następnie wyświetlamy na monitorze, urządzeniach przenośnych lub projektorze, będzie odpowiadało wydrukowi końcowemu.

Kalibracja monitora

Dzięki oprogramowaniu dołączonemu do spektrofotometru i1Studio możemy skalibrować praktycznie dowolny wyświetlacz: od urządzeń mobilnych, poprzez laptop, monitor zewnętrzny, na projektorze kończąc. Oczywiście, jeśli oczekujemy na końcu idealnego wydruku, przygotowanie pliku musi się odbywać na graficznym monitorze, który będzie w stanie wyświetlić odpowiednią paletę barw.

W nowym i1Studio został zaszyty szereg zaawansowanych funkcji. Technologia adaptacyjna zapewnia uzyskanie optymalnych efektów i maksymalną dokładność kolorów. By stworzyć jeszcze dokładniejszy profil, korekta odbić analizuje i weryfikuje profil monitora w poszukiwaniu niższych wartości kontrastu spowodowanych refleksami światła na ekranie. Z kolei funkcja pomiaru oświetlenia w pomieszczeniu sugeruje nam przed kalibracją ustawienie poziomu luminancji, aby możliwie najlepiej dopasować obraz jaki widzimy na monitorze do wydruku.

Oprogramowanie pozwala wybrać dowolny punkt bieli oraz luminancję z dostępnych kilku opcji. Wartość Gamma można definiować dowolnie. Obsługuje też standardy wideo jak: NTSC, PAL SECAM, Rec. 709, Rec. 2020 oraz DCI-P3. Profesjonaliści docenią kalibrację stanowisk składających się z kilku monitorów i dopasowanie parametrów wyświetlania dla każdego wyświetlacza.

Profilowanie drukarki

Aby wydruk charakteryzował się gładkimi przejściami tonalnymi oraz wszystkimi szczegółami w światłach i cieniach, tak jak na ekranie monitora, musimy także oprofilować drukarkę. Generalnie proces kalibracji polega na drukowaniu wzorca i skanowaniu go spektrofotometrem.

i1Studio ma pozwalać na ekspresowy pomiar pól testowych w czasie krótszym niż 1 min. Po zmierzeniu 50-polowego wydruku testowego oprogramowanie i1Studio analizuje
i sprawdza, jak drukarka reprodukuje barwy. Następnie generuje kolejną stronę z polami testowymi, którą wystarczy wydrukować i zmierzyć, aby wygenerować już finalny profil.

W przeciwieństwie do ColorMunki Photo, w którym praca była ograniczona do A4, nowy i1Studio pozwala wybrać rozmiar papieru spośród kilku dostępnych formatów. Nowością jest także funkcja profilowania drukarki specjalnie pod wydruk czarno-biały. Aby zapewnić wyjątkową gładkość oraz reprodukcję wszystkich odcieni szarości, drugi wydruk testowy zawiera aż 100 pól. Dostępna jest również opcja tworzenia profilu spośród kilku dostępnych typów. Wszyscy, którzy kochają czarno-białą fotografię, będą zachwyceni!

Skaner i projektor

i1Studio sprawi również, że prezentacje na projektorze będą wyglądać tak samo jak na monitorze. Spektrofotometr uwzględnia warunki panujące w pomieszczeniu (kolory emitowane przez rzutnik, barwę ekranu, warunki oświetleniowe), dzięki czemu możemy mieć pewność, że to, co wyświetlamy, jest zgodne z zamierzeniami.

Z kolei profilowanie skanera polega na zeskanowaniu i „skadrowaniu” klasycznego wzorca kolorów. Może być to dołączony do zestawu ColorChecker Classic mini, ale i analogiczny wzornik w formacie A4, a także ColorChecker Digital SG, Reflective IT 8.7/2, Transmissive 4x5 oraz 35 mm IT8.7/1.

Podsumowanie

Zestaw i1Studio zapewnia precyzję oraz intuicyjną kontrolę koloru w całym obiegu pracy. Dzięki niemu skalibrujemy aparat, skaner, projektor, tablet i monitor, a poprzez oprofilowanie drukarki wydruki będą idealnym odzwierciedleniem wykonanych zdjęć.

i1Studio i oprogramowanie zdaniem producenta zapewnią idealną równowagę pomiędzy automatyzacją, a pełną gamą kreatywnych narzędzi dla fotografów, filmowców oraz projektantów. Pełna kontrola nad kolorem na każdym etapie pracy ma stanowić również dużą oszczędność czasu i kosztów związanych z błędnym wydrukiem.

Biorąc pod uwagę możliwości, cena i1Studio nie jest wygórowana (2299 zł). Producent umożliwia też bezpłatne przedłużenie gwarancji z 2 do 3 lat, rejestrując produkt w 30 dni po zakupie.

Więcej informacji o i1Studio znajdziecie pod adresem pl.xritephoto.eu.

 

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Recenzje
Magdalena Paszkowska: moja przygoda z Quadralite Snoot SN-200LED
Magdalena Paszkowska: moja przygoda z Quadralite Snoot SN-200LED
Snoot SN-200LED pozwala uzyskać w studio wiele oświetleniowych efektów. Ceniona fotografka fine art i prelegentka, Magdalena Paszkowska zdradza, dlaczego sięgnęła po ten modyfikator.
4
Dumka na szkle i błonie. Międzywojenne Kresy w nowym albumie Narodowego Archiwum Cyfrowego [RECENZJA]
Dumka na szkle i błonie. Międzywojenne Kresy w nowym albumie Narodowego Archiwum Cyfrowego...
Tak zwane Kresy Wschodnie zapisały się w polskiej pamięci zbiorowej jako kraina w połowie mityczna - idealizowana, bo „utracona”. Jak wyglądało w rzeczywistości zwykłe życie jej...
21
„King, Queen, Knave” - zaklęty trójkąt Gregorego Halperna [Recenzja]
„King, Queen, Knave” - zaklęty trójkąt Gregorego Halperna [Recenzja]
W „King, Queen, Knave” Halpern konfrontuje się z przeszłością i pamięcią o miejscu, w którym dorastał i do którego powrócił, gdy przeżywał twórczy kryzys. Zdjęcia powstawały przez niemal dwie...
34
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)