Akcesoria
Newell Perseo-33 - nowa strumienica z mocowaniem Bowens
"The Way Home" Toma Huntera zawiera zdjęcia powstałe na przestrzeni dwudziestu pięciu lat twórczej pracy fotografa. Pochodzą z różnych cykli, a to co je łączy to fakt, że zdecydowana większość została wykonana w londyńskiej dzielnicy Hackney. Miejsce zafascynowało go mieszaniną kultur, ludzi, historii i architektury. To właśnie dzięki zdjęciom ze wschodniego Londynu udało mu się zdobyć rozgłos. Tom Hunter nie urodził się w Londynie, ale przeniósł do niego z Dorset, po tym jak jego dziewczyna dostała się na studia w stolicy Wielkiej Brytanii. Dzielnica, daleka od wizerunku bogatej stolicy, zachwyciła go i zaczął ją z pasją dokumentować.
Publikację otwiera czarno-biały dokument z Brick Lane wykonany na małoobrazkowym filmie, a kończą wielkoformatowe fotografie wnętrz. Między tymi ramami znajdziemy najbardziej znane cykle Huntera, takie jak: "Life and Death in Hackney", "Living In Hell and Other Stories", "Travellers" czy "Persons Unknown". To co łączy, praktycznie wszystkie prace Huntera, to ich malarski charakter. Artysta otwarcie mówi o swojej fascynacji mistrzami holenderskimi z Vermeerem na czele i - niedocenianymi jego zdaniem - Prerafaelitami. Światło i kolor są kluczowe w jego fotografii. Formalna doskonałość prac jest jednak tylko celem do medytacji na temat alternatywnego sposobu życia, który był również jego udziałem. W wywiadzie, którego udzielił nam w 2010 roku mówił:
Ludzie ze zdjęć są moimi sąsiadami, przyjaciółmi, z którymi razem squatowaliśmy. W ten sposób żyłem przez 15 lat. Tak więc chciałem przedstawić swoje sąsiedztwo, społeczność, z którą żyłem. Zależało mi na tym, żeby pokazać ich w dobrym świetle. (...) Teraz już nie mieszam w squacie, ale ludzie których przedstawiam na zdjęciach są nadal częścią mojego życia. Myślę, że to było naprawdę wartościowe doświadczenie - spróbować innego sposobu na życie, uciec od perspektywy spłaty kredytu i innych bzdur.
U podstaw twórczości Huntera leży przywiązanie do lokalnej społeczności, dla której chciał od dawna coś zrobić. Poprzez uwiecznianie na fotografiach zwykłych ludzi pragnął uwznioślić ich egzystencję, podnieść ich status społeczny: Moja twórczość jest również politycznym manifestem, który ma podkreślić godność ludzi, którzy są przeważnie wykluczani ze społeczeństwa. Mimo, że w twórczości Huntera pojawiają się krajobrazy i wnętrza, cały czas pozostaje wierny człowiekowi spotykanemu w swojej okolicy i środowisku, w którym przyszło im żyć.
"The Way Home" to publikacja poświęcona dorobkowi wybitnego brytyjskiego dokumentalisty - Toma Huntera. Oprócz wstępnego tekstu fotografa w wydawnictwie znalazły się dwa eseje, z których szczególnie jeden - autorstwa Michaela Rosena - jest godny polecenia. Książka jest starannie wydana, a zdjęcia wydrukowe na satynowym papierze najwyższej jakości. Surowego charakteru - eleganckiej całości - nadaje okleina okładki wykonana z szarego papieru.
Tom HunterThe Way Home
Twarda oprawa
Format: 26 x 31 cm
200 stron
131 zdjęć
Hatje Cantz 2012