"Świat nie przedstawiony. Dokumenty polskiej transformacji po 1989 roku" - recenzja

Autor: Marcin Grabowiecki

7 Luty 2012
Artykuł na: 4-5 minut
W piątek, 3 lutego 2012 w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie otwarto przekrojową wystawę poświęconą fotografii dokumentalnej powstałej w Polsce po 1989 roku. Prace kilkudziesięciu twórców z Polski i zagranicy możecie oglądać do 15 kwietnia br.
Rineke Dijkstra, Kołobrzeg, Polska, 26.07.1992, fotografia barwna / c-print, 121x101 cm, (c)Rineke Dijkstra / Marian Goodman Gallery New York. Dzięki uprzejmości Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

Fotografia dokumentalna doczekała się w ostatnich latach zasłużonego uznania. O tym, że jej pozycja jest cały czas mocna świadczy prezentowana w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie przekrojowa wystawa "Świat nie przedstawiony. Dokumenty polskiej transformacji po 1989 roku". Adam Mazur i Beata Łyżwa-Sokół podjęli wyzwanie przedstawienia najciekawszych, ich zdaniem, cykli dokumentalnych o Polsce, które powstały po przełomowym dla naszego kraju 1989 roku. W większości są to znane miłośnikom fotografii materiały. To co najbardziej interesujące to ich niebanalne zestawienie.

Obok głośnych cykli ostatnich lat (m.in. autorstwa Mariusza Foreckiego, Andrzeja Kramarza i Weroniki Łodzińskiej, Marka Powera) mamy szanse odkryć te nieznane lub zapomniane (Marii Zbąskiej, Macieja Pisuka, Carla De Keyzera). Perspektywa realizowanych tematów jest bardzo zróżnicowana. Mamy spojrzenie osobiste (Wojciech Wieteska), socjologiczne (Konrad Pustoła), polityczne (Chris Niedenthal) i społeczne (Michał Szlaga). Wystawa jest również świadectwem poszukiwań formalnych w obrębie dokumentu. W CSW znajdziemy klasyczny reportaż (Jerzy Wierzbicki), martwą naturę (Wojciech Prażmowski), dziennik (Anna Beata Bohdziewicz) czy wymagającą czasu fotografię wielkoformatową (Rineke Dijkstra, Mark Power). Nie wszystkie głosy brzmią równie mocno, ale ich zestawienie prowokuje do myślenia.

(c)Maria Zbąska, Blokersi. Dzięki uprzejmości Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

Na tle całości wyróżniają się zdjęcia wykonane przez dzieci ze wsi Jasionka i Krzywa w Beskidzie Niskim. Autorem projektu "Świat" był Piotr Janowski. Oglądając nieprofesjonalne fotografie wykonane przez entuzjastycznych autorów mamy wrażenie, że obcujemy z tytułowym "światem nieprzedstawionym" - fragmentem rzeczywistości, który przez długi czas pozostawał w ukryciu.

Wystawa jest niebanalnie zaaranżowana, a ilość prac nie wywołuje wrażenia przesytu, z czym mamy często do czynienia w przypadku przekrojowych prezentacji. Ciekawym dopełnieniem przestrzeni galeryjnej są rzeźby autorstwa Moniki Zawadzki, które są ironicznym komentarzem do naszej obyczajowości.

"Świat nie przedstawiony. Dokumenty polskiej transformacji po 1989 roku" to obowiązkowy punt programu dla wszystkich zainteresowanych fotografią oraz przemianami społecznymi, które zaszły w naszym kraju na przestrzeni ostatnich lat.

"Świat nie przedstawiony. Dokumenty polskiej transformacji po 1989 roku"
Termin: do 15.04.2012

CSW Zamek Ujazdowski
Galeria 2
ul. Jazdów 2
Warszawa

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Recenzje
Magdalena Paszkowska: moja przygoda z Quadralite Snoot SN-200LED
Magdalena Paszkowska: moja przygoda z Quadralite Snoot SN-200LED
Snoot SN-200LED pozwala uzyskać w studio wiele oświetleniowych efektów. Ceniona fotografka fine art i prelegentka, Magdalena Paszkowska zdradza, dlaczego sięgnęła po ten modyfikator.
4
Dumka na szkle i błonie. Międzywojenne Kresy w nowym albumie Narodowego Archiwum Cyfrowego [RECENZJA]
Dumka na szkle i błonie. Międzywojenne Kresy w nowym albumie Narodowego Archiwum Cyfrowego...
Tak zwane Kresy Wschodnie zapisały się w polskiej pamięci zbiorowej jako kraina w połowie mityczna - idealizowana, bo „utracona”. Jak wyglądało w rzeczywistości zwykłe życie jej...
21
„King, Queen, Knave” - zaklęty trójkąt Gregorego Halperna [Recenzja]
„King, Queen, Knave” - zaklęty trójkąt Gregorego Halperna [Recenzja]
W „King, Queen, Knave” Halpern konfrontuje się z przeszłością i pamięcią o miejscu, w którym dorastał i do którego powrócił, gdy przeżywał twórczy kryzys. Zdjęcia powstawały przez niemal dwie...
34
Powiązane artykuły