"Świat nie przedstawiony. Dokumenty polskiej transformacji po 1989 roku" w CSW Zamek Ujazdowski

Autor: Marcin Grabowiecki

27 Styczeń 2012
Artykuł na: 4-5 minut
Wystawa "Świat nie przedstawiony. Dokumenty polskiej transformacji po 1989 roku" poświęcona jest fotografii transformacji ustrojowej naszego kraju. Zobaczycie na niej prace polskich i zagranicznych dokumentalistów różnych generacji. Wernisaż w piątek, 3 lutego 2012 o godz. 18:00 w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie.

"Świat nie przedstawiony. Dokumenty polskiej transformacji po 1989 roku" to pierwsza wystawa zorganizowana w ramach trzyletniego programu CSW Zamek Ujazdowski zatytułowanego "Postdokument". Ma on łączyć ekspozycję najciekawszych zjawisk w tej kategorii z obszaru fotografii, filmu, literatury faktu i jednocześnie poszerzać kontekst teoretyczny.

"Świat nie przedstawiony" to wystawa fotografii Polski okresu transformacji ustrojowej, widzianej przez krajowych i zagranicznych autorów jako pełen napięć, wciąż nieukończony proces. Prezentowane w CSW Zamek Ujazdowski zdjęcia najsłynniejszych fotografów polskich (Anna Beata Bohdziewicz, Chris Niedentahl, Tomasz Tomaszewski, Wojciech Wieteska) pokazują kraj ogarnięty kryzysem ekonomicznym, społecznym, kulturowym, poszukujący swojej tożsamości byt rozciągnięty pomiędzy realnym socjalizmem i turbokapitalizmem. Zaangażowane społecznie fotoreportaże (Maria Zbąska, Łukasz Trzciński, Maciej Pisuk) przeplatają się z pełnymi dystansu typologiami dokumentalnymi (Wojciech Wilczyk, Konrad Pustoła), tworząc unikalną panoramę polskiego społeczeństwa przełomu wieków. Uznani fotografowie zagraniczni (Carl de Keyzer, Allan Sekula, Mark Power, Rineke Dijkstra, Zoe Leonard) rozszerzają horyzont myślenia o transformacji w Polsce po 1989 roku, pozwalając dostrzec jej dynamikę i specyfikę na tle zmian zachodzących globalnie.
(...)
Wystawa w CSW Zamek Ujazdowski jest pierwszą prezentacją osiągnięć dokumentalistów różnych generacji - w tym uznanych na świecie mistrzów - koncentrującą się na temacie tak zasadniczym jak transformacja ustrojowa.

Artyści biorący udział w wystawie: Anna Beata Bohdziewicz, Rineke Dijkstra, Mariusz Forecki, Piotr Janowski, Carl de Keyzer, Andrzej Kramarz, Witold Krassowski, Zoe Leonard, Weronika Łodzińska, Chris Niedenthal, Michał Szlaga, Allan Sekula, Juliusz Sokołowski, Konrad Pustoła, Mark Power, Maciej Pisuk, Wojciech Prażmowski, Łukasz Trzciński, Tomasz Tomaszewski, Tomasz Wiech, Jerzy Wierzbicki, Wojtek Wieteska, Wojciech Wilczyk, Monika Zawadzki, Maria Zbąska.

Kurator: Adam Mazur. Współpraca: Beata Łyżwa-Sokół.

Wystawie towarzyszy program filmowy, przedstawiający filmy dokumentujące najważniejsze przemiany, jakie dokonały się w Polsce w ostatnim dwudziestoleciu. Pokazom towarzyszyć będą spotkania z autorami filmów, dokumentalistami, artystami i fotografami, których zdjęcia prezentowane są na wystawie.

"Świat nie przedstawiony. Dokumenty polskiej transformacji po 1989 roku"
Wernisaż: 3.02.2012, godz. 18:00-21:00
Termin: 4.02-15.04.2012

CSW Zamek Ujazdowski
Galeria 2
ul. Jazdów 2
Warszawa

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
Powiązane artykuły