Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Jeśli szukasz laptopa do pracy twórczej, takiej jak profesjonalna obróbka zdjęć i filmów, czy praca z grafiką 3D, potrzebujesz komputera z najwyższej półki. Przyjrzeliśmy się z laptopowi GIGABYTE Aero 16, który naszym zdaniem jest bezkompromisowym narzędziem i powinien sprostać najbardziej wymagającym twórcom.
GIGABYTE to marka dobrze znana w środowisku technologicznym, ale często kojarzona z raczej z wysokiej klasy komponentami PC, niż całymi komputerami. Tymczasem, producent ma w swojej ofercie sporo ciekawych laptopów, podzielonych na dwie linie: AORUS dla graczy i AERO dla fotografów, twórców wideo, grafików czy projektantów.
Z oferty firmy GIGABYTE, wybraliśmy konkretny model, który chcemy wam przybliżyć, ponieważ to naszym zdaniem, jeden z najlepszych i najbardziej zaawansowanych laptopów dla twórców.
Zaprezentowany na początku 2022 roku nowy laptop GIGABYTE Aero 16 z kartami graficznymi NVIDIA GeForce RTX 3080 Ti i 3070 Ti został zaprojektowany, aby pod każdym względem sprostać nawet najwyższym potrzebom nowoczesnych i wymagających twórców. Jak podaje sam producent, laptopy te są kierowane przede wszystkim do osób zajmujących się profesjonalną obróbką zdjęć, filmów i grafiką 3D. Oto najważniejsze cechy nowego laptopa w kontekście pracy twórczej.
Zajrzyjmy najpierw do środka. O tym, że mocny procesor w komputerze jest najważniejszy, wie każde dziecko. Tyle, że w pracy kreatywnej, równie ważna jest karta graficzna. Dobra kombinacja tych podzespołów sprawia, że laptop będzie naprawdę wydajny w pracy z postprodukcją filmów, czy zaawansowaną obróbką zdjęć.
Komputer GIGABYTE Aero 16, w swojej najmocniejszej wersji, oznaczonej symbolem YE5, łączy topowe parametry procesorów Intel Core i9 12. generacji z wydajnymi kartami graficznymi z rodziny NVIDIA GeForce RTX 30, w tym RTX 3080 16GB GDDR6.
Komputer jest wspierany przez zestaw sterowników NVIDIA Studio, które zwiększają stabilność i niezawodność aplikacji kreatywnych, zapewniając wzrost wydajności pracy. Sprzęt i sterowniki poddano wielu dodatkowym testom, aby uzyskać jak największą wydajność i stabilność w profesjonalnych aplikacjach.
Według producenta NVIDIA Studio pozwala na uzyskanie konkretnych osiągów poprawiających wydajność pracy. Oto kilka przykładów aplikacji:
Lista wspieranych aplikacji jest imponująca. Znajdziecie tam większość najważniejszych programów do pracy twórczej, jak Adobe Photoshop, Photoshop Lightroom, Premiere Pro, After Effects, Illustrator, Davinci Resolve, OBS, Autodesk, Blender czy Cinema 4D. Pełną listę wspieranych programów, znajdziecie na stronie NVIDIA.
Karty graficzne NVIDIA GeForce RTX 3080 Ti i 3070 Ti są oparte na nowoczesnej architekturze NVIDIA Ampere, która przyniosła duży postęp względem poprzedniej serii RTX (Turing). Ich nazwa pochodzi od francuskiego matematyka André-Marie Ampère’a. Karty z serii NVIDIA RTX 30 wyróżniają się lepszą i wyższą responsywnością oraz wydajnością od poprzedniej generacji mikroarchitektury, jednocześnie, zużywają mniej prądu.
Przy projektowaniu nowych kart graficznych, NVIDIA przebudowała bloki SM (multiprocesory strumieniowe), stanowiące serce układów RTX i mogą teraz pomieścić dwa razy więcej rdzeni CUDA. Dzięki obniżeniu procesu technologicznego Samsunga z 12 nm TSMC na 8 nm, wydajność na wat wzrosła niemal 2-krotnie względem architektury Turing. Ponadto zwiększyła się skuteczność w zastosowaniach związanych z ray tracingiem i sztuczną inteligencją. W efekcie te zmiany przekładają się na wzrost ogólnej wydajności w grach, ale także w profesjonalnych aplikacjach.
Laptopy z układami GeForce RTX z serii 30 oferują najnowszą, 4. generację NVIDIA Max-Q - zestawu technik opartych na SI, które optymalizują działanie laptopów, aby zapewniać wysoką wydajność w smukłej formie.
Oprócz tego nie można zapomnieć też o aplikacji NVIDIA Broadcast, która jest w stanie przekształcić pokój w domowe studio do streamowania, wideokonferencji czy nagrywania dźwięku. Program, bazujący na kartach GeForce RTX z serii 30, wykorzystuje sztuczną inteligencję, aby wyraźnie poprawiać jakość efektów dźwiękowych i wizualnych.
Laptopy z kartami z serii NVIDIA RTX 30, korzystają również z dobrodziejstw enkodera NVIDIA (NVENC). To niezależna sekcja układu GPU GeForce®, wykorzystywana do enkodowania wideo i tym samym odciążająca jednostkę CPU. W ten sposób system może zająć się wyłącznie obsługą gry i innych wymagających zadań, dzięki czemu możesz skupić się na tym, co jest naprawdę ważne – zapewnieniu prawdziwie widowiskowej transmisji.
Twórcy to często również gracze i dobrze się składa, bo laptopy z kartami GeForce RTX z serii 30, to świetne narzędzia do grania. NIVIDIA zapewnia zawsze aktualne sterowniki GeForce Game Ready przed premierą największych gier. To sprawia, że nie musisz długo czekać na wsparcie i uzyskasz najlepsze wrażenia w Twoich ulubionych grach. Sterowniki zostały precyzyjnie dostrojone we współpracy z twórcami oprogramowania i szeroko przetestowane na tysiącach konfiguracji sprzętowych, zapewniając maksymalną wydajność i niezawodność. Sterowniki Game Ready pozwalają również jednym kliknięciem zoptymalizować ustawienia w grze i udostępniają moc najnowszych technologii NVIDIA.
Ciekawym dodatkiem jest technika NVIDIA ShadowPlay, która umożliwia transmitowanie materiałów wideo z minimalnym wpływem na wydajność. Dzięki dostępnej w grze nakładce GeForce Experience jest to szybkie i proste.
Nawet najlepsza karta graficzna nie wystarczy, gdyby nie wysokiej klasy procesor. Aero 16 YE5 otrzymał najmocniejszy z rodziny procesor Intel Core i9-12900HK, który składa się z 14 rdzeni, obsługujących 20 wątków. Intel Core i9-12900HK bazuje na dwóch typach rdzeni. Rdzenie Performance oferują taktowanie na poziomie 2,5 GHz (bazowa częstotliwość) oraz 5,0 GHz (maksymalne Turbo dla jednego rdzenia). Z kolei rdzenie Efficient pracują z zegarem od 1,8 do 3,8 GHz. Procesor współpracuje bezpośrednio z pamięcią DDR5-4800 w dwóch slotach z maksymalną dostępną pojemnością ogólną na poziomie 64 GB. Do tego dołożono wydajny system chłodzenia Windforce Infinity.
To wszystko sprawia, że Aero 16 to komputer, który wyznacza nowe standardy wydajności w pracy z takimi aplikacji, jak Adobe Premiere Pro, Photoshop, DaVinci Resolve czy Autodesk, ale też świetnie sprawdza się podczas realizowania transmisji na żywo i grania.
Aby dowiedzieć się więcej o nowych laptopach z kartami GeForce RTX z serii 30, koniecznie odwiedź tę stronę.
Już na pierwszy rzut oka widać, że Aero 16 to sprzęt dla twórców. Komputer wyróżnia się kapitalnym wyświetlaczem z wąskimi ramkami. Jego smukła konstrukcja pozwoliła zmieścić 16-calowy panel w obudowie zbliżonej do tradycyjnego 15-calowego laptopa.
Sam ekran robi wrażenie. Wyświetlacz ma rzadko spotykane w laptopach proporcje 16:10, dzięki czemu obszar roboczy jest o 12% większy, niż w przypadku klasycznych wyświetlaczy 16:9. Błyszczący panel oferuje imponującą rozdzielczości 4K UHD+ 3840 × 2400 px, oraz pokrywa szeroki gamut kolorów DCI-P3, idealnie odpowiadający potrzebom twórców wideo czy grafików. Matryca Samsung AMOLED ma jasność 500 nitów, kontrast 1 000 000:1 i czas reakcji wynoszący zaledwie 0.2 ms. Panel ma certyfikat Display HDR True Black 500.
To wyświetlacz z najwyższej półki, który w dodatku jest zatwierdzony przez Pantone i fabrycznie skalibrowany przy użyciu kalibratorów X-Rite. Jak podaje producent, każdy ekran w laptopie Aero 16, ma parametr Delta E <1, co jest rewelacyjnym wynikiem - nie tylko jak na wyświetlacze w laptopach, a nawet jak na monitory graficzne.
Parametr Delta E określa dokładność wyświetlanych przez monitor kolorów. Zazwyczaj mówi się, że jeśli dE nie jest wyższa od wartości 2, to monitor odwzorowuje barwy bardzo dobrze. Wprawne oko teoretycznie wychwyci jakieś różnice, jeśli parametr dE wynosi między 1, a 2, ale przy dE mniejszym niż 1, różnice są niewidoczne nawet dla oka specjalisty. Mowa tu o średniej wartości błędów dla wszystkich kolorów.
Laptop GIGABYTE Aero 16 ma zatem wyświetlacz, który nadaje się do profesjonalnej pracy z obrazem - czy to ruchomym, czy statycznym, ale też do rozrywki.
Dobry laptopy dla profesjonalnych twórców powinien także być solidnie wykonany, aby wytrzymać trudy szybkiego, dynamicznego życia. Najlepiej też, jakby wyglądał stylowo, no bo przecież kreatywni twórcy, lubią otaczać się pięknymi narzędziami. Nie można też zapomnieć o praktycznym aspekcie, czyli szeregu złączy, np. do podłączenia szybkich, zewnętrznych dysków SSD. Te wszystkie podpunkty spełnia Aero 16.
Laptop ma obudowę wykonaną w pełni z aluminium o nowoczesnym, prostym i unikalnym wzornictwie. Aero 16 jest też wyposażony w dwa złącza Thunderbolt 4 (Type C). Każde z nich gwarantuje prędkość przesyłu danych na poziomie 40 Gb/s, wideo 4K 60p, a jedno z nich, także wspiera ładowanie PD 100 W. Do tego mamy jedno złącze USB-C 3.2 Gen2 i jedno 3.5 mm Audio Combo. Dzięki temu, do komputera możemy podłączyć szybkie dyski SSD, np. do montażu wideo 4K czy nawet 8K. Kiedy laptop służy nam za komputer stacjonarny na biurku, możemy go podłączyć do huba czy nawet dwóch monitory 4K.
Artykuł przygotowany we współpracy z firmą GIGABYTE