Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
Markę Lexar zna każdy. Nie każdy jednak wie, że oprócz kart pamięci firma produkuje obecnie także szybkie dyski SSD i inne rozwiązania z zakresu magazynowania danych. Oto szybki przegląd najciekawszych produktów marki.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Lexar
Każdy fotografujący Lexara zna doskonale. W końcu to jeden z producentów cieszących się największym zaufaniem użytkowników aparatów, którego produkty zaspokajają potrzeby twórców na każdym poziomie zaawansowania. Ale Lexar to nie tylko karty pamięci. W ofercie producenta znajdziemy też między innymi nowoczesne dyski SSD czy superszybkie pamięci USB, wykorzystujące standard USB 3.2. Poniżej, oprócz kart pamięci przeglądamy także aktualną ofertę innych nośników, wskazując najciekawsze rozwiązania z każdej kategorii.
Zanim przejdziemy do właściwe przeglądu, radzimy też zapoznać się naszymi poradnikami odnośnie wyboru właściwej karty pamięci i dysku. Żebyście zawsze byli w stanie dobrać nośnik odpowiadający zapotrzebowaniom i możliwościom waszego sprzętu.
Najnowszy i najdoskonalszy typ kart pamięci na rynku, wykorzystywany obecnie przez coraz większą liczbę profesjonalnych aparatów. Dzięki wytrzymałości porównywalnej z kartami CF i transferom umożliwiającym swobodną pracę z rozdzielczościami 8K stają się podstawą pracy wymagających fotografów i filmowców. Karty wstecznie kompatybilne ze slotami XQD.
W ofercie producenta znajdziemy dwie serie kart CFE typu B (Silver i Gold), różniące się maksymalnymi transferami i pojemnościami. W przypadku serii Silver możemy liczyć na prędkości rzędu 1000 Mb/s w odczycie i 600 Mb/s w zapisie i maksymalną pojemność 256 GB, podczas gdy seria Gold podnosi poprzeczkę na poziom 1750 Mb/s w odczycie i 1000 Mb/s w zapisie, oferując jednocześnie do 512 GB pojemności
W aktualnej ofercie Lexara figurują 3 serie kart SD (Blue, Silver i Gold), wśród których znajdziemy nośniki przystosowane do najbardziej wymagającej pracy zawodowej, jak i przystępne cenowo pozycje dla hobbystów. Warto przy tym wspomnieć, że nawet najtańsze karty z serii Blue charakteryzują się klasą prędkości wideo V30, co oznacza, że będą w stanie poradzić sobie z rejestracją materiałów wideo 4K w większości współczesnych aparatów na rynku (z wyjątkiem najbardziej zaawansowanych aparatów, które w najwyższych ustawieniach są w stanie zapisywać materiał z kompresją ALL-i, np. Sony A7S III, A7 IV czy Canon EOS R5).
W przypadku najbardziej zaawansowanych modeli z serii Professional możemy z kolei liczyć na maksymalne transfery rzędu 300 MB/s, pojemności do 512 GB (Lexar Professional 1066x) i gwarantowane prędkości zapisu na poziomie 720 Mb/s (klasa V90, karty Lexar Professional 2000x).
Nieważne czy potrzebujecie miniaturowych kart pamięci do kamery sportowej, drona, smartfona, monitoringu czy przenośnych konsol, w ofercie Lexara znajdziecie coś dla siebie. Linia kart microSD podzielona została na serie Professional (dla twórców zdjęć i wideo), Endurance (karty do monitoringu i rejestratorów wideo), Play (dla graczy) i Blue (do urządzeń mobilnych).
Każda z nich ma swoje zalety. W przypadku serii Professional możemy liczyć na szybkie transfery (do 160 MB/s w odczycie i 120 MB/s w zapisie), seria Endurance przygotowana została z myślą o długotrwałym obciążeniu i pracy w trudnych warunkach, a linia Play, oprócz dużej szybkości może pochwalić się także maksymalną pojemnością aż 1 TB. Serię Blue za przystępne ceny docenią zaś użytkownicy smartfonów i tabletów, szukający sposobu na rozbudowanie pamięci urządzeń.
Nośniki CF i CFast powoli wychodzą z użycia, niemniej jednak w ofercie Lexara nadal znajdziemy karty zaspokajające wszystkie potrzeby pracujących na nich twórców fotografii i wideo. W przypadku starszych nośników Compact Flash, producent pozostawił w ofercie najbardziej zaawansowane karty z serii Gold, zapewniające odczyt i zapis na poziomie 155-160 MB/s. Dodatkowo karty mogą pochwalić się gwarantowaną minimalną prędkością zapisu rzędu 65 MB/s, co pozwoli na pracę wideo z przepływnościami na poziomie 480 Mb/s.
Użytkownikom kart CFast pozostawiono model z serii Silver, odznaczający się transferami na poziomie 525 MB/s (odczyt) i 445 MB/s (zapis), przy czym gwarantowana prędkość zapisu sekwencyjnego wynosi aż 130 MB/s, co umożliwi pozwoli pozwoli na bezproblemową współpracę z wysokimi przepływnościami, oferowanymi przez niektóre, wykorzystujące karty Cfast profesjonalne kamery i aparaty.
Lexar to także praktyczne, miniaturowe pamięci USB z serii JumpDrive. Do niedawna, ze względu na ograniczone prędkości, nośniki tego typu służyły głownie za wygodne kontenery do przenoszenia niewielkiej ilości danych z komputera na komputer. Dzisiaj, dzięki kompatybilności z najnowszymi standardami USB 3.1 i USB 3.2 posłużą także jako alternatywa dla szybkich dysków, a tym samym doskonale sprawdzą się jako nośniki do szybkiego przerzucania dużej ilości zdjęć czy też nawet montażu wideo. Poniżej przedstawiamy 3 najciekawsze z punktu widzenia twórców pamięci USB firmy Lexar.
Najnowocześniejszy pendrive firmy Lexar, będący miniaturową alternatywą dla dysków SSD. Dzięki prędkości odczytu i zapisu na poziomie 450 MB/s zapewniać ma możliwie szybką i komfortowa pracę nawet w przypadku wymagających procesów, jak np. edycja filmów. Właśnie dzięki temu mogą pokochać go twórcy, którzy muszą pracować w trasie lub w terenie.
Metalowa obudowa zapewni dużą wytrzymałość, a szyfrowanie AES bezpieczeństwo danych. Z kolei pojemności do 1TB pozwolą zmieścić na nim materiały nawet z bardzo długiego zlecenia.
Nieco wolniejszy, ale nadal szybki pendrive, który oferuje skuteczność na poziomie dobrych zewnętrznych dysków HDD (150 MB/s w odczycie i 60 MB/s w zapisie) pozwoli na wygodne zarządzanie materiałem w terenie i zgrywanie plików. Podobnie jak model P30, także oferuje 256-bitowe szyfrowanie sprzętowe, a dzięki oczku łatwo podepniemy go np. do breloka z kluczami.
Ceny: 32 GB, 64 GB, 128 GB, 256 GB
Jedno z najwygodniejszych rozwiązań dla osób realizujących materiały wideo za pomocą smartfonów za pomocą smartfonów. Dzięki obecności złącz UBS-C i transferom na poziomie 100 MB/s szybko i wygodnie zgramy nasze nagrania (i nie tylko) ze smartfonów w celu późniejszego przeniesienia na komputer.
Ceny: 32 GB, 64 GB, 128 GB
Szukacie tradycyjnych przenośny dysków SDD do pewnej pracy i szybkiego zgrywania materiałów z kart oraz backupu w terenie? Lexar oferuje dwie propozycje podzielone względem zapotrzebowań: szybką (dla osób, którym dysk ma służyć głównie za nośnik do backupu i przechowywania danych) oraz strasznie szybką (dla twórców, którzy chcieliby na przykład zamienić go w podstawowy nośnik do edycji wysokiej jakości wideo w rozdzielczości 4K).
Najbardziej zaawansowany nośnik SSD w ofercie producenta, oferujący prędkości odczytu i zapisu kolejno do 1050 Mb/s i 900 Mb/s. Do tego kompaktowe wymiary karty kredytowej (73,4 x 55 mm), wytrzymała aluminiowa obudowa, szyfrowanie AES oraz pojemności do 1TB. Przygotowany do najbardziej wymagającej pracy.
Ceny: 500 GB, 1 TB
Nieco większy i nieco wolniejszy, ale za to bardziej pojemny wariant dysku SSD w ofercie Lexara. Dzięki pojemnościom do 2 TB i transferom na poziomie 550 MB/s w odczycie i 400 MB/s w zapisie stanie się doskonałym narzędziem do tworzenia kopii zapasowych, przechowywania danych i średnio wymagającej obróbki wideo.
Pojemności: 512 GB, 1 TB, 2 TB
A może szukacie bezkompromisowych dysków aby zbudować szybką stację roboczą do pracy ze zdjęciami i materiałami wideo. Obecnie najlepszymi osiągami mogą pochwalić się napędy NVMe. Dodatkowo, przy odrobinie chęci możemy zamienić je także w wyjątkowo wydajne dyski zewnętrzne.
Ostatnimi czasy popularnym rozwiązaniem wśród fotografów, filmowców i twórców grafiki jest budowanie własnych nośników za pomocą kości pamięci NVMe i specjalnych case’ów, pozwalających na wygodne podpięcie ich do złącz USB-C w komputerze, co często okazuje się tańszym rozwiązaniem od dedykowanych dysków zewnętrznych. Poniżej prezentujemy trzy dyski Lexara, które doskonale sprawdzą się zarówno jako podstawowy nośnik do komputera, jak i wydajny napęd zewnętrzny. A do tego są naprawdę konkurencyjne cenowo.
Najnowszy i najszybszy dysk NVMe w ofercie firmy Lexar, oferujący prędkości do 7400 Mb/s w odczycie 5800 Mb/s w zapisie. Rozwiązanie dla najbardziej wymagających twórców, którzy chcą maksymalnie skrócić czasy transferu i przyspieszyć wymagająca pracę.
Pojemności: 500 GB, 1TB
Kolejny superszybki dysk 3D NAND flash, oferujący prędkości do 3300 MB/s w odczycie i 3000 Mb/s w zapisie. Ograniczony pobór mocy i ograniczone narażenie na przegrzewanie czynią z niego świetną parę dla zewnętrznych case’ów. Dodatkowo oferowany jest w większej liczbie wariantów pojemności, co pozwoli dobrać odpowiedni model do swoich zapotrzebowań.
Pojemności: 256 GB, 512 GB, 1 TB, 2 TB
Nieco starszy, ale przez to tańszy i nadal szybki dysk NVMe SSD, który pozwoli nam cieszyć się pojemnością 1 TB w cenie raptem 399 zł. Prędkość rzędu 2000 Mb/s w odczycie i 1600 Mb/s w zapisie stawia go na poziomie najlepszych dedykowanych dysków zewnętrznych SSD na rynku.
Pojemności: 250 GB, 512 GB, 1 TB
Więcej informacji na temat aktualnej oferty firmy Lexar znajdziecie na stronie lexar.com.