"Nie mamy tu miasta trwającego..." - nowa wystawa varsavianistyczna Domu Spotkań z Historią

Autor: Marcin Grabowiecki

23 Lipiec 2010
Artykuł na: 4-5 minut
Do 15 października możemy oglądać plenerową wystawę pokazującą Warszawę sprzed 1939 roku. Zobaczymy na niej wnętrza rezydencji, portrety właścicieli, zdjęcia z przyjęć, ślubów, wakacji - fragment świata, który już nie istnieje. Warto zatrzymać się nad tym świadectwem minionego czasu. Ekspozycja prezentowana jest na skwerze u zbiegu Karowej i Krakowskiego Przedmieścia w Warszawie.
1897, Pałac Frascati. Ślub Anny Branickiej z Juliuszem Tarnowskim. Fot. z Muzeum Narodowego w Warszawie.

Dom Spotkań z Historią w Warszawie zaprasza na plenerową wystawę fotograficzną "Nie mamy tu miasta trwającego... Opowieść o pałacach przy Trakcie Królewskim". Możemy ją oglądać do 15 października na skwerze u zbiegu Karowej i Krakowskiego Przedmieścia.

Wystawa pokazuje wielkomiejskie rezydencje, które przed 1939 rokiem należały do arystokracji (m.in. rodzin: Branickich, Czetwertyńskich, Tyszkiewiczów, Wielopolskich, Zamoyskich). Większość z nich uległa zniszczeniu podczas Powstania Warszawskiego. Te, które odbudowano, tylko zewnętrznie przypominają dawne budowle. Domy arystokracji znacjonalizowano i przekazano różnym instytucjom.

Na wystawie zobaczymy wnętrza rezydencji, portrety właścicieli, zdjęcia z przyjęć, ślubów, wakacji. Krótkie informacje o historii domów, cytaty z pamiętników, opisujące życie w pałacach, przybliżą nam klimat życia przedwojennej arystokracji warszawskiej.

Lata 30. Aleje Ujazdowski 11. Dzieci Feliksa i Zofii Sobańskich. Zbiory prywatne.

Marcin Brzeziński, autor ekspozycji: Ta wystawa to spacer po nieistniejącym mieście. Warszawa, którą odbudowano po 1945 roku przypomina scenografię teatralną - za fasadami nie kryje się dawny świat. Właściwie odeszła już generacja, która dobrze pamiętała okres przed 1939 rokiem. Pozostały nam fotografie i pamiętniki, dzięki którym zaglądamy na chwilę do warszawskich pałaców i poznajemy losy właścicieli. Wystawa opowiada nie tylko o życiu przedwojennej arystokracji warszawskiej, ale również dotyka problemu powojennej "bezdomności" grupy, której odebrano domy rodzinne i próbowano wymazać z ludzkiej pamięci. Dlatego jako tytuł wybrałem biblijny cytat z Listu do Hebrajczyków: "Nie mamy tu miasta trwającego, a przyszłego szukamy", który doskonale pasuje do tematyki wystawy. Tym samym zdaniem zakończyła przed laty swoje wspomnienia "Europa w rodzinie" Maria Czapska. Przygotowując wystawę, chciałem pokazać coś więcej niż tylko informacje o historii budowli - to można znaleźć w przewodnikach; chciałem pokazać ludzi, którzy przez stulecia kształtowali obraz tego miasta, budowali swoje rezydencje, gromadzili i udostępniali zbiory sztuki i księgozbiory, którzy trwali z tym miastem aż do końca w 1944 roku.

Nie mamy tu miasta trwającego... Opowieść o pałacach przy Trakcie Królewskim
Termin: do 15.10.2010

Skwer u zbiegu Karowej i Krakowskiego Przedmieścia
Warszawa

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Dopływy, drgania, powidoki i pieśni na brzegach - Rafał Siderski i Małgorzata Lebda w galerii Poprzeczna
Dopływy, drgania, powidoki i pieśni na brzegach - Rafał Siderski i Małgorzata Lebda w galerii...
Galeria Poprzeczna w Miechowie zaprasza na wystawę Małgorzaty Lebdy i Rafała Siderskiego. Ekspozycja to zapis niecodziennych działań skupionych wokół rzeki Wisły.
8
Brzegi wspólne - 7 lat fotograficznej obserwacji rzeki Warta
Brzegi wspólne - 7 lat fotograficznej obserwacji rzeki Warta
Galeria Centrala wraz z grupą artystów związanych z kolektywem Fotspot zapraszają na wystawę Brzegi wspólne. Ekspozycja prezentuje fotografie poznańskiego odcinka rzeki Warty,...
1
Forever Mine - wystawa Anny Bedyńskiej w Pix.House
Forever Mine - wystawa Anny Bedyńskiej w Pix.House
Na rezydencji artystycznej w poznańskim Pix.House gości dokumentalistka, laureatka World Press Photo Anna Bedyńska. Wystawa Forever Mine porusza zaskakujący problem Japońskiego wymiaru...
8