Branża
Nowe AI tworzy całe sesje na podstawie prostych fotek odzieży. Nie potrzeba już ani modela ani fotografa
Jerzy Lewczyński jest jednym z najważniejszych twórców w historii polskiej fotografii XX wieku, autorem terminu "archeologia fotografii". Nieprzypadkowo pokazuje on wybrane fotografie ze swojej "Antologii fotografii polskiej 1839-1989" w Galerii Asymetria, która wcześniej już - m.in. eksplorując środowisko gliwickie -przygotowywała wystawy nawiązujące do jego filozofii obrazu. W lutym w galerii zobaczymy osobisty wybór zdjęć dokonany przez Adama Mazura.
Podczas trwania wystawy w "Asymetrii" będzie można nabyć kultowy album autora, którego nakład został już wyczerpany w księgarniach.
Lewczyński z pewną frywolnością, na jaką zapewne nie mógłby pozwolić sobie żaden profesjonalny historyk, przekopuje kolekcje i archiwa, zbiory prywatne, publiczne, tworzone przez zawodowców oraz amatorów w poszukiwaniu zdjęć najciekawszych, najlepszych, najbardziej znaczących i przede wszystkim nieobojętnych widzowi. Ale niekoniecznie najbardziej artystycznych - zauważa Mazur. Do dziś kuratorzy wyciągają wnioski z lektury Lewczyńskiego. (...)
Wystawa "Antologia fotografii polskiej" jest nie tylko swego rodzaju przywołaniem kultowej książki, ale również swego rodzaju hołdem dla autora (można mniej patetycznie powiedzieć, że to kolejna próba rozszyfrowania Lewczyńskiego - kim on właściwie jest?) i kolejnym etapem w refleksji nad jego dziełem. Wreszcie, wystawa w "Asymetrii" dotyka istotnego problemu, jakim jest historia fotografii polskiej (a raczej jej brak).
Jerzy Tadeusz Lewczyński. Urodzony w Tomaszowie Lubelskim w 1924 r. Żołnierz Armii Krajowej, 1943-1945. Studiował na Wydziale Inżynieryjno-Budowlanym Politechniki Śląskiej w Gliwicach 1945-1951. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików od 1956 r. Brał udział w wystawach krajowych, m.in.: Krzywe Koło (Warszawa 1958), Fotografia Subiektywna (Kraków 1968), Fotografowie Poszukujący (Warszawa 1971), Stany Graniczne Fotografii (Katowice 1971) oraz wystawach fotografii polskiej za granicą: Beksiński-Lewczyński-Schlabs (Kolonia 1959), Polska Fotografia Twórcza (Kolonia, Photokina 1972), Fotografia Polska 1979 (USA, Paryż, Londyn, Berlin, Moskwa, Zagrzeb) i inne. Wystawy indywidualne: Gliwice, Warszawa, Kraków, Katowice, Legnica, Toruń, Berlin, Straasund i inne. Fotografie w muzeach, m.in.: Sztuki w Łodzi, Narodowym we Wrocławiu, w Lozannie i Duchin. Teksty krytyczne, m.in. w magazynach: Fotografia (Warszawa 1956-1989), Encyklopédie Internationales des Photographes (Szwajcaria 1984) i Contemporary Photographers (Londyn 1986). Teksty autorskie w pismach, biuletynach, katalogach itp.
Antologia fotografii polskiej według Jerzego Lewczyńskiego
Wernisaż: 19.02, od godz. 19:00
Termin: 20.02-26.03
Galeria Asymetria
ul. Nowogrodzka 18a m 8a (4 piętro)
Warszawa