Wydarzenia
Sprawdź promocje Black Friday w Cyfrowe.pl
Artyści po raz pierwszy spotkali się w 2013 roku przy okazji wystaw ich prac odbywających się w tym samym czasie na różnych pietrach Galerii Asymetrii. Od tamtego czasu obydwoje deklarowali chęć współpracy i połączenia strategii twórczych. Wystawa pod tytułem ”Moszczenie” jest właśnie spełnieniem tych intencji.
Jak piszą organizatorzy wystawy - Moszczenie to określenie, które oddaje te pierwsze nieporadne ruchy, przy podejmowaniu próby znalezienia swojego miejsca w nowej sytuacji. To czasem niezdarna, pierwotna choreografia, którą wykonać musi każdy nowy. Odbywa się na styku już obecnych tożsamości, nowy musi w nich znaleźć przestrzeń dla siebie. Moszczenie się jest serią przymiarek, porównań i prób rozpoznania terenu. To zjawisko efemeryczne, często rozbite na pozornie niepowiązane ze sobą wypadki, nieporozumienia i drobne ślady, zdaje się świetnie opisywać sąsiedztwo. Równie dobrze oddaje naturę rezydencji i ciągłych zmian adresów przez współczesnych artystów, którym często niewiele poza moszczeniem pozostaje.
Opisany wyżej ciąg skojarzeń posłużył za podstawę projektu Ronin Porat i Mateusza Choróbskiego. Artyści na różny sposób chcą poruszyć bliskie im tematy sąsiedztwa i pamięci. Prace powstały w oparciu o archiwa Nowin Gliwickich ocalonych przez Jerzego Lewczyńskiego i działaniach w obrębie architektury budynku Domu Funkcjonalnego.
Ronin Porat urodziła się w kibucu Kfar Giladi w północnym Izraelu w 1975 roku. Ukończyła z wyróżnieniem studia na wydziale Fotografii i Mediów Cyfrowych Hadassah College w Jerozolimie. Kontynuowała naukę w londyńskiej Chelsea School of Art and Design. Porat zajmuje się fotografią, wykorzystuje materiały archiwalne oraz teksty biograficzne. Jej prace były wystawiane w wielu krajach, na wystawach grupowych i indywidualnych, znajdują się również w prywatnych kolekcjach. Artystka jest członkinią Indie Photography Gallery.
Mateusz Choróbski urodził się w 1987 r. we Włoszczowie. Absolwent Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu (2011), Pracowni Działań Przestrzennych w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2013) oraz Międzywydziałowej Specjalności Multimedialnej na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2014), Ministra Edukacji Narodowej (2012), Marszałka Województwa Łódzkiego (2012). W rankingu „Obiegu” 2014 wymieniony jako jeden z 11 najlepiej zapowiadających się młodych artystów polskich.
Wernisaż wystawy odbędzie się we wtorek 28 kwietnia 2015 roku o godzinie 19:00 w Galerii Asymetrii / Domu Funkcjonalnym, przy ul. Jakubowskiej 16 w Warszawie. Prace będzie można oglądać do 30 maja 2015. Więcej informacji o wystawie znajdziemy na stronie asymetria.eu